Jak już wspominałam – ferie spędziliśmy nad morzem 🙂 Nietypowy to był dla nas kierunek jak na zimę, ale naprawdę fajnie spędziliśmy czas. Po feriach na statku na dwie noce zostaliśmy w Trójmieście. Ponieważ pogoda była mroźna postawiliśmy na atrakcje wewnątrz budynku, choć pozwoliliśmy sobie też na krótki spacer 😉 Czas spędziliśmy głównie w Gdańsku, w którym atrakcji dla dorosłych i dzieci nie brakuje!

Na początku odwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności, a swoje kroki skierowaliśmy do Wydziału Zabaw!

Co to takiego

Wydział Zabaw to sala w Europejskim Centrum Solidarności. Zajmuje 400 m2 i jest przeznaczona dla najmłodszych gości, do 10 roku życia.

Nasze wrażenia

Na mnie wrażenie zrobiła już sama obecność w tym historycznym miejscu. Całość mieści się bowiem na terenie dawnej stoczni. Architektura budynku do tego nawiązuje, architekci stworzyli bryłę, która nasuwa skojarzenia z kadłubem statku, w oczywisty sposób nawiązując do historii miejsca. Wewnątrz budynku rośnie roślinność – to też wygląda rewelacyjnie 🙂

Sala zabaw – jak to sala zabaw 😉 Stworzona głównie do tego, aby dzieciaki miały się gdzie pobawić. Jednak w fajny sposób nawiązywała do stoczni. Można było porozmawiać za pomocą systemu rur, łączyć kropki przy okazji sterując suwnicą. Były też konstrukcje, po których można się powspinać i pozjeżdżać. Z klocków można było ułożyć flagi oraz inne obrazy nawiązujące do morskiej tematyki. Była lina, którą przyciągaliśmy statek do nadbrzeża. Było też sporo stanowisk interaktywnych – niestety znaczna część z nich nie działała 🙁

Bajtlowi najbardziej do gustu przypadło stanowisko do komunikacji. Na specjalnej drukarni złożonej z pieczątek można było zapisać wiadomość, wsadzić do specjalnego pojemnika i systemem rur przesłać do centrum dowodzenia (pań opiekujących się wystawą). Panie odpisywały i odsyłały wiadomość z powrotem. Raz wysłały nawet specjalne zadanie do rozwiązania! Bajtlowi strasznie się to podobało!

Bajtel nie jest wielkim amatorem sal zabaw. Tu jednak bardzo mu się podobało. Chyba dlatego, że sala nosiła znamiona centrów nauki, była bardziej interaktywna i nietypowa. Było mu żal wychodzić po godzinie, ale myślę, że dobrze wykorzystaliśmy czas.

Kilka rad praktycznych

Witryna: http://www.ecs.gda.pl/Wydzial_Zabaw
Adres: pl. Solidarności 1, Gdańsk

Od maja do września sala otwarta jest 7 dni w tygodniu od 10 do 18. Od października do kwietnia w dni robocze wydział zabaw czynny jest godzinę krócej, w weekendy – bez zmian. O każdej pełnej godzinie do Wydziału Zabaw wchodzi maksymalnie 75-osobowa grupa. My byliśmy w sobotę – do tego w czasie ferii – i oprócz nas było zaledwie kilkoro dzieci. Było mnóstwo miejsca na zabawę.

Bilety kosztują 9 zł – zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego. Bilet ulgowy w cenie 5 zł przysługuje w przypadku karty dużej rodziny oraz dla dziecka niepełnosprawnego oraz jego rodzica. Dziecko do 2 roku życia wchodzi bezpłatnie.

Sala przeznaczona jest dla dzieci do 10 roku życia w towarzystwie rodziców/opiekunów. Jedna osoba dorosła może sprawować opiekę na maksymalnie trójką dzieci. Jednemu dziecku towarzyszyć może maksymalnie dwoje opiekunów.

Dziecko powyżej 5 roku życia można zostawić pod opieką animatora – nie dłużej niż na 2 godziny. Jeśli mamy wykupiony bilet na wystawę płacimy za dziecko standardową cenę, jeśli nie – bilet kosztuje 20 złotych.

Do sali nie można wchodzić w obuwiu zewnętrznym ani boso, zasada ta obowiązuje zarówno dzieci, jak i opiekunów. Można być w skarpetkach, jednak zalecane jest zabranie ze sobą kapci albo skarpetek z ABSem.

Pod Europejskim Centrum Solidarności znajduje się parking podziemny – wjazd od ul. Nowomiejskiej. Parking jest płatny, jednak osoby, które odwiedzają wystawę, dostają kupon na 4 h bezpłatnego parkowania. Trzeba zabrać ze sobą bilet parkingowy, a kupując bilet na wystawy lub do Wydziału Zabaw okazać go w kasie, nim upłynie 30 minut od chwili zaparkowania.

 Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Stocznia dla każdego

23 lutego 2018
0.04km

Chciałbym być marynarzem

10 marca 2018
1.25km

Z widokiem na Gdańsk!

12 marca 2018
1.60km

Poexperymentuj!

9 listopada 2017
16.50km

Ostatnio

Kategorie