Coś nas ostatnio nosi po centrach nauki 🙂 Tym razem w drodze z Austrii zrobiliśmy postój w Brnie – w centrum nauki VIDA! Choć nie zachwyciła nas aż tak bardzo jak Wielki Świat Techniki, to zdecydowanie warto tam się wybrać, jeśli będziecie akurat w Brnie.

Co to takiego

W VIDA! czeka na zwiedzających prawie 5000 m2 ekspozycji, gdzie zobaczyć (i dotknąć) mogą ponad 170 interaktywnych eksponatów. Dzieli się na cztery tematyczne sekcje: planeta, cywilizacja, człowiek oraz mikroświat. Są tam również laboratoria oraz warsztaty tematyczne (kiedy zwiedzaliśmy można było budować roboty). Jest również strefa dla dzieci, gdzie mogą się pobawić.

Nasze wrażenia

VIDA! jest trzy razy mniejsza od Wielkiego Świata Techniki – i to widać od razu. Na tej przestrzeni czeka na nas mnóstwo atrakcji, ale mieliśmy przez to wrażenie lekkiego chaosu. VIDA! wydała się mi bardziej nastawiona na dzieci. Jednak każdy dorosły również znajdzie tu coś fajnego dla siebie!

Strefa zabaw dla dzieci trochę nas z Mężem rozczarowała, ale Bajtlowi się podobała 😉 Na dzieciaki czeka tam ogromna konstrukcja, po której można wejść na drugą kondygnację. Z drugiego stopnia można było zjechać do basenu z kulkami. Rozstaw stopni był minimalnie zbyt duży i nasz Bajtel  – mimo, że jest rosłym 3 latkiem – nie umiał sam się wdrapać. W tej części były też ogromne klocki, fajne eksperymenty z wodą i ogromna ulica ze światłami, po której można było jeździć jeździkami. Znacznie więcej czekało w pozostałych częściach wystawy!

Znaleźliśmy tu sporo eksponatów, których nie widzieliśmy ani w Świecie Techniki w Ostrawie, ani w Koperniku w Warszawie. Choć ludzi było sporo, to rzadko trzeba było stać w kolejce. Bajtla najbardziej wciągnęły „płytki”, po których dzieci biegały na bosaka i miały za zadanie gasić białe światła. Ciągnął nas do nich kilka razy 🙂 Mnie spodobało się terrarium z mrówkami – choć na sam ich widok wszystko mnie swędziało! Fajnie też było się przejechać rowerem po linie! Ale tak naprawdę nie sposób wyliczyć atrakcji, które tam na Was czekają!

Kilka rad praktycznych

Adres: Křížkovského 554/12, 603 00 Brno
Witryna: https://vida.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/vidabrno

Cena biletu to 250 CZK za osobę dorosłą (około 50 zł) i 150 CZK za dziecko (około 30 zł). Dzieci do 3 lat wchodzą gratis. Do kupienia są też bilety rodzinne. Centrum otwarte jest w poniedziałki od 9 do 14, od wtorku do piątku od 9 do 18, a w weekendy od 10 do 18. Eksponaty opisane są w trzech językach: czeskim, angielskim i niemieckim. Wiele rzeczy da się wywnioskować intuicyjnie.

Każdy bilet to 5 wejść i wyjść – na terenie wystawy nie można jeść. Jednak na piętrze znajdują się stoliki i krzesła i mnóstwo osób wcinało tam swoją wałówkę. Taka forma biletu pozwala jednak na wyskoczenie na obiad na miasto i powrót. W budynku są automaty z napojami i kanapkami. Na terenie wystawy są poidełka i można się z nich spokojnie napić.

To co bardzo mi się spodobało, to nocniki i podstawki w każdej toalecie – również w męskich (o czym doniósł mi Mąż, nie wchodziłam sprawdzać 😉 ).

Problemem jest parking, bo miejsc w okolicy nie ma zbyt wiele i trzeba trochę pokrążyć. Jest za to bezpłatny.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Kategorie