To już ostatni wpis o atrakcjach w Żarkach, które odwiedziliśmy ostatniej soboty. Serdecznie zachęcam Was do odwiedzenia tego miasteczka! Wcześniej pisałam Wam o warsztatach Etno Jura oraz Manufakturze Słodyczy HokusPokuss. Dzisiaj zapraszam Was do Starego Młyna!

Co to takiego

Stary Młyn to Muzeum Dawnych Rzemiosł. Jest to jedna z atrakcji znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki. Możemy tu poznać historię pięciu głównych rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa.

Nasze wrażenia

Muzeum nazywa się Stary Młyn nie bez powodu – mieści się bowiem w starym, blisko stuletnim młynie.  To niezwykle klimatyczne miejsce, pozwala naprawdę przenieść się w przeszłość i zobaczyć, jak pracowali dawniej rzemieślnicy. Bardzo podobało mi się wnętrze i połączenie tradycji z nowoczesnością.

Już przed Muzeum Bajtel miał radochę – literki ze słowa MUZEUM można bowiem kręcić, a obok drewniany koń ciągnie wóz drabiniasty. To tylko zapowiedź tego, co czeka nas w środku – muzeum jest interaktywne, dzieciaki (i dorośli) mogą wszystkiego dotknąć i na własne oczy przekonać się, jak wyglądała praca młynarza czy piekarza.

Muzeum zwiedza się z przewodnikiem, który opowiada, co znajduje się w kolejnych salach, pokazuje czego można spróbować, co dotknąć, czym pokręcić – i jaki był tego cel. Bajtel bardzo lubi, kiedy sam może poodkrywać świat – najbardziej podobało mu się mielenie zbóż . Był też zafascynowany beczką śmiechu, no i ciągnęło go do interaktywnych gier. Zainteresowały go również gadające bochenki w piecu. Niestety filmy go znudziły, bo jak dla trzy latka było ich za dużo i były za długie. Bajtla ciągnęło już do zwiedzania. Tak naprawdę jednak były ciekawe i sympatycznie nakręcone – starsze dzieci oglądały je z zainteresowaniem – my również.

Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy i naprawdę mogłam je zobaczyć. O dawnych rzemiosłach dowiedziałam się od samych rzemieślników i czeladników . Chętnie odwiedzę Muzeum raz jeszcze, gdy Bajtel będzie starszy – bo choć mu się podobało, czuję, że za kilka lat zrozumie znacznie więcej.

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Ofiar Katynia 5, Żarki
Witryna: http://muzeumzarki.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/starymlyn.zarki

Bilet normalny kosztuje 25 zł, ulgowy 22 zł, a rodzinny 65 zł. Dzieciaki do 3 roku życia zwiedzają za darmo. Warto wcześniej zadzwonić i zapytać, o której najlepiej się pojawić. Muzeum zwiedza się około godziny.

Muzeum jest czynne codziennie, godziny różnią się w zależności od miesięcy. Szczegóły znajdziecie na stronie.

W Muzeum można kupić pamiątki, na dole dostępna jest oczywiście toaleta.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Naturalny handmade

3 kwietnia 2017
0.44km

Najsłodsze miejsce na Jurze

5 kwietnia 2017
0.58km

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Pod stopami Ojca Mateusza

18 października 2023

Kategorie