Jak już pisałam w poprzednim wpisie – przy okazji wizyty w Świętokrzyskim postanowiliśmy odwiedzić Pacanów, bo jak wiadomo

W Pacanowie kozy kują
więc Koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie,
aby dojść do Pacanowa.

Chcieliśmy zatem spotkać Koziołka Matołka, co nie jest takie trudne, bo zamieszkał on w Europejskim Centrum Bajki.

Co to takiego

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka to dziecięce centrum kultury, zostało otwarte w 2010 roku. Można tu odwiedzić dwie ekspozycje:

  • Bajkowy Świat – przeznaczona dla dzieci do 12 roku życia podróż przez baśniowe krainy
  • Soria Moria – przeznaczona dla dzieci powyżej 7 roku życia interaktywna wystawa, nawiązuje do skandynawskich tradycji bajarskich, łącząc świat baśni, legend i podań krajów Północy.

Mieści się tutaj również biblioteka wraz z czytelnią, księgarnia, sala kinowa i teatralna, a na zewnątrz ogród edukacyjny i amfiteatr.

Nasze wrażenia

Wykupiliśmy bilety na Bajkowy Świat, bo ta ekspozycja wydała nam się bardziej dostosowana do wieku Bajtla. Ruszyliśmy na wycieczkę przez mysią dziurę razem z Dorotką z Krainy Oz. I cóż rzec możemy – podobało nam się!

Obawiałam się, że tematyka klasycznych bajek okaże się dla nas problemem. Bajtel bowiem nie zna za bardzo Jasia i Małgosi, Śnieżki czy Kopciuszka. Nie przeszkadzało mu to jednak kompletnie! Z uwagą słuchał tego, o czym mówiła Dorotka. Był bardzo aktywny i śmiały. Odpowiadał na wszystkie pytania, chętnie zgłaszał się do zadań. Był bardzo zaangażowany i zafascynowany. A my uśmiechaliśmy się z dumą 😉

Wystawa wydaje mi się fajna dla młodszych dzieci, głównie przedszkolnych, może wczesnoszkolnych również. Odwiedzić tu można wiele ciekawych miejsc, pojechać zaczarowanym pociągiem, wejść do tajemniczego ogrodu i przejść na drugą stronę lustra. W pniu wielkiego drzewa obejrzeć można jedną ze starych polskich bajek. Podróż trwa prawie półtorej godziny i nie ma czasu na nudę!

Centrum fajnie prezentuje się z zewnątrz. Jest tu dostępny ogród, jest pomnik Koziołka Matołka i prawdziwe kozy w ogrodzie. Po wejściu również jest bardzo ciekawie – znajdziemy olbrzymią komodę, w której śpi kot, szatnię, w której postaci z bajek pozostawiały swoje ubrania. Jest też spora biblioteka razem ze sklepikiem. Tu kupiliśmy Bajtlowi książeczkę z wszystkimi przygodami Koziołka Matołka.

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Kornela Makuszyńskiego 1, Pacanów
Witryna: http://centrumbajki.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/CentrumBajki/

Bilety do Bajkowego Świata kosztują 29 zł, ulgowe 24 zł, natomiast do Krainy Soria Moria 26 zł i 21 zł. Dzieci do 3 roku życia wchodzą za darmo. Wstęp na ekspozycje tylko po wcześniejszej rezerwacji lub zakupieniu biletów online.

Czas pobytu w Bajkowym Świecie to 1 h 20 min., w Małym Teatrze 40 min, w Krainie Soria Moria 50 min, a seanse w Kinie Szkatułka maksymalnie 2 h 30 min.

Na terenie Centrum znajdziemy kawiarenkę. Oczywiście dostępne są toalety. Jest tu też biblioteka z księgarnią, w której możemy kupić m.in. książeczki Kornela Makuszyńskiego.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Bajtel Budowniczy!

19 czerwca 2017
11.00km

Ostatnio

Kategorie