Czy jest coś bardziej holenderskiego od tulipanów i wiatraków?  W czerwcu na tulipany już za późno – zostały zatem wiatraki. A najlepszym miejscem do zobaczenia wiatraków jest Kinderdijk, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co to takiego

Kinderdijk to wieś w Holandii, w prowincji Holandia Południowa, położona około 15 km na wschód od Rotterdamu. Znajduje się tu największe skupisko zabytkowych wiatraków – jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych tego kraju. Wiatraki te miały za zadanie pompować wodę z kanałów do położonych na wyższym poziomie zbiorników retencyjnych, aby zapobiegać powodziom. Obecnie większość z nich w dalszym ciągu jest zamieszkana, dwa z nich udostępnione są do zwiedzania.

Nasze wrażenia

Wszystkim nam bardzo się podobało! Kinderdijk to ogromny teren, można spacerować i podziwiać holenderskie krajobrazy. Dwa wiatraki można zwiedzić wewnątrz i to właśnie najbardziej podobało się Bajtlowi. W jednym z nich mieszkała rodzina z 12 dzieci! Możemy zobaczyć ich na zdjęciu przy wejściu, możemy zobaczyć, jak żyli: krzywe, drewniane podłogi, drabiny, niesamowite dziecięce łóżeczka, salonik. W drugim z wiatraków mieści się muzeum i tu również możemy obejrzeć wyposażenie młyna z dawnych czasów.

Część młynów nadal jest zamieszkanych. Widać suszące się pranie, panów koszących trawniki. Ma to swój niezapomniany klimat. Niektóre skrzydła wiatraków się obracają, szczególnie przy muzeum, gdzie można podejść bardzo blisko, robi to niesamowite wrażenie. Jeśli macie ochotę na długi spacer w pięknym otoczeniu – z całego serca polecam!

Kilka rad praktycznych

Adres: Nederwaard 1 2961 AS Kinderdijk
Witryna: https://www.kinderdijk.com/
Facebook: https://www.facebook.com/WerelderfgoedKinderdijk/

Za parking przed wejściem trzeba zapłacić 9,5 euro. W niektórych miejscach można też stanąć przy drodze.

Bilet, który pozwala na zwiedzanie kosztuje 19 euro dla dorosłych i 8 euro dla dzieci w wieku 4-12 lat. Dzieci do 4 roku życia nie płacą za wejście. Godziny otwarcia od marca do października to 09:00 – 17:30, w pozostałe miesiące od 11:00 do 16:30.

Za bilety płacimy tylko, jeśli chcemy zwiedzać wiatraki. Możemy wejść za darmo i cieszyć się otaczającym krajobrazem, również poza godzinami otwarcia.

Sugerowany czas pobytu to 2-3 godziny. Przy wejściu znajduje się sklepik, można tu też coś zjeść, są też toalety.

Ludzi, mimo popołudniowej pory i środka tygodnia było sporo. Poza ścieżką dla pieszych jest też ścieżka rowerowa, rowery można wypożyczyć w okolicy. Można też wybrać wycieczkę wodnym tramwajem lub konną bryczką – te przyjemności są oczywiście dodatkowo płatne.Napisane przez: Anuszka