Obradujący w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisał wczoraj Tarnowskie Góry na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na listę wpisana został Zabytkowa Kopalnia Srebra, Sztolnia Czarnego Pstrąga, a także 26 innych obiektów i miejsc. To 15 polski obiekt na tej liście. Chyba nie ma lepszej okazji, żeby napisać o Zabytkowej Kopalni 🙂

Co to takiego

Zabytkowa Kopalnia Srebra to jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych. Szlak turystyczny znajduje się na głębokości 40 metrów i ma 1740 metrów długości.

Obok budynku kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych, którego lokalizacja nawiązuje do historii tarnogórskiego górnictwa. Znajdziemy tu m.in. parowozy, dźwig kolejowy czy lokomobila.

Jest to jedna z atrakcji znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki. A od wczoraj znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Nasze wrażenia

Początek wycieczki odbywa się na górze, gdzie posłuchamy trochę o historii kopalni i gwarków. Następnie zakładamy kaski – dorośli obowiązkowo. Dzieciom nie są one potrzebne i spadają z głów (są trochę za duże), jednak kto by chciał schodzić do kopalni bez kasku 😉 ? Bajtel był zachwycony i nie przeszkadzało mu to, że co chwilę się zsuwał. Następnie zjeżdżamy windą pod ziemię i zaczyna się zwiedzanie.

Bardzo nam się wszystkim podobało. Bajtel zadawał dużo pytań, podobały mu się niskie i wąskie korytarze (oto dlaczego dzieci nie potrzebują kasków – nie muszą się w tych korytarzach schylać, a nam z Mężem udało się nieraz przygrzmocić w „sufit”). Przewodnik opowiada ciekawe historie o każdym z pomieszczeń i pokazuje na co zwrócić szczególną uwagę. Bajtel wolał chodzić niż stać, nieszczególnie podobało mu się kiedy gasły wszystkie światła i czekaliśmy na opowieść. Opowiadania były dla niego odrobinę za długie, ale nie nie do wytrzymania. Myślę, że starsze dziecko bardziej się nimi zainteresuje.

Część trasy pokonuje się łódką i to jest niesamowita atrakcja 🙂 Tę część najbardziej pamiętam z dzieciństwa, kiedy odwiedziłam kopalnię po raz pierwszy. Ta część zdecydowanie podobała się Bajtlowi.

Cała wycieczka po kopalni to świetna przygoda! Można poczuć niesamowity klimat i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

Przed budynkiem mieści się Skansen Maszyn Parowych. Na maszyny nie można niestety wchodzić, ale zrobiły one na Bajtlu duże wrażenie! Latem kursuje tu także kolejka, można się nią przejechać za 5 zł.

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry
Witryna: http://www.kopalniasrebra.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/ZabytkowaKopalniaSrebra i https://www.facebook.com/SztolniaCzarnegoPstraga

W Kopalni przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 C. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem, trwa około 90 minut.

Ceny biletów to 65 zł za bilet normalny oraz 55 zł za ulgowy. Są też bilety rodzinne za 169 zł. Kopalnie zwiedzać można w godzinach 9-15. W styczniu nie zwiedzicie jej w poniedziałki, za to w wakacyjne weekendy otwarta jest godzinę dłużej. Szczegóły sprawdzicie tutaj.

Przy kopalni znajduje się parking, na którym spokojnie można znaleźć miejsce.

Oczywiście wewnątrz dostępne są toalety.

W budynku znajduje się restauracja 10 stopni.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023
2.07km

Jedzie pociąg z daleka

18 listopada 2018
2.59km

W górze drzewa, w dole… doły

9 września 2020
2.71km

Z Bajtlem na grubie

18 października 2017
14.78km

Ostatnio

Kategorie