Od wizyty w Holandii minęły prawie dwa miesiące, a ja wciąż mam do opisania kilka ciekawych miejsc. Dziś zabiorę Was do Harderwijk, gdzie mieści się największe w Europie delfinarium.

Co to takiego

Delfinarium Hardewijk to największy park ssaków morskich w Europie. Park otwarty został w 1965 roku. W 2005 roku przeszedł gruntowną renowację. Zobaczymy tu pokazy m.in. delfinów czy lwów morskich.

Nasze wrażenia

Długo zastanawialiśmy się czy odwiedzić delfinarium. Nastawiliśmy się głównie na zwiedzanie typowo “holenderskich” atrakcji. Zrobiliśmy jednak wyjątek dla ZOO, postanowiliśmy zrobić jeszcze jeden – dla delfinarium – i nie żałujemy.

Już na wejściu wita nas jeden z kilku placów zabaw. Place były bardzo fajne i zajęły Bajtla na długo.

Nie chcieliśmy gonić po delfinarium i oglądać wszystkiego strasznie się spiesząc. Zdecydowaliśmy się na zobaczenie trzech występów, które na ulotce wpisane były jako musty.

Na pierwszym głównymi aktorami były lwy morskie. Występ był bardzo fajny, ciekawy i bajkowy. Miał swoją fabułę i bardzo wciągał – zwłaszcza młodych widzów. Było dużo śmiechu, dzieciaki – w tym Bajtel – były zachwycone.

Drugi był spektakl z delfinami. Oprócz ludzi i delfinów dużą rolę grały ekrany, światła czy nawet hologram. Występ był bardzo widowiskowy i byliśmy nim oczarowani.

Ostatni z występów należał do morsów. Był zdecydowanie krótszy od reszty, a morsy wykonywały znacznie prostsze sztuczki, ale oczarowywały widzów swoimi wielkimi cielskami i przyjaznym obyciem. Występ był trochę edukacyjny, pojawiały się informacje o tych zwierzętach, ale po holendersku. Mimo tego było bardzo zabawnie 🙂

Poza tymi występami i pobytem na placach zabaw oglądaliśmy także olbrzymie akwaria, w których pływały płaszczki, delfiny czy morsy.

Spędziliśmy tu około 4 godzin. Ludzi było sporo, ale z pewnością nie tyle co w sezonie. To było pierwsze miejsce tego typu, w którym byliśmy, więc nie mam porównania, ale podobało się nam i fajnie spędziliśmy czas. Mam zawsze spore wątpliwości co do miejsc tego typu, ale szczerze liczę, że zwierzęta są tam dobrze traktowane i szczęśliwe.

Kilka rad praktycznych

Adres: Strandboulevard Oost 1, Harderwijk
Witryna: https://www.dolfinarium.nl/en/
Facebook: https://www.facebook.com/Dolfinarium/

W sezonie (lipiec, sierpień) delfinarium jest czynne od 10 do 18. Poza sezonem od 10 do 17 – przez część roku (listopad – luty) delfinarium jest zamknięte, przez część (marzec) otwarte tylko w weekendy.

Ceny biletów są spore, a cennik na stronie dość skomplikowany 🙂 Bilety online kosztują obecnie 21,5 euro na konkretną datę lub 24,5 jeśli wybierzemy nie datowany bilet. Na miejscu bilety są droższe – 28,5 euro za osobę dorosłą. Dzieci do 2 roku życia nie płacą.

I tutaj mały tip – na stronie z cennikiem, w lewym dolnym rogu mamy informacje “Noem je eiten prijs” (niezależnie od wybranej wersji językowej) – co oznacza mniej więcej “podaj swoją cenę”. Można tu wpisać za ile jesteśmy w stanie kupić bilet. My skorzystaliśmy z tej opcji, bo nie byliśmy pewni czy chcemy odwiedzić to miejsce, za taką cenę. Mąż zaproponował 13 euro za bilet – i udało się! Zapłaciliśmy 39 euro za naszą trójkę!
UWAGA: obecnie gdy sprawdzałam, nie było tej opcji na stronie. Zostawiam tu jednak to info, bo możliwe, że pojawia się ono sezonowo.

Kolejny koszt to parking – jeden jest dość daleko od delfinarium i kosztował w 2017 roku, z tego co słyszałam, 8 euro za cały dzień. Tuż przy wejściu jest kolejny parking, należy do miasta i opłaca się go w parkometrze. Bilet parkingowy można kupić na maksymalnie trzy godziny, ale można podejść, by kupić następny – nie ma problemu z wejściem/wyjściem z delfinarium – trzeba tylko poprosić o pieczątkę. Za 4 godziny stania zapłaciliśmy w 2017 roku 6 euro.

Na wejściu dostaniemy mapkę z rozpiską występów.

Na terenie delfinarium jest restauracja i fast foody – nie próbowaliśmy. Są oczywiście łazienki. Znajdziemy tu też rewelacyjne place zabaw.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Pod stopami Ojca Mateusza

18 października 2023

Kategorie