UWAGA: Wpis dotyczy wizyty w Planetarium przed modernizacją. Na dole wpisu krótka aktualizacja.

Bajtel był ostatnio chory i siłą rzeczy trochę się wynudził. Chciałam mu to wynagrodzić i gdy w końcu wyzdrowiał wziąć go po przedszkolu do kina lub do teatru. Nic z tego. Wszystkie seanse i wszystkie spektakle dla dzieci zaczynają się najpóźniej kwadrans przed 13. Jako że nie poddaje się łatwo, znalazłam miejsce, gdzie na seans możemy pójść o 17 – wybraliśmy się do Śląskiego Planetarium.

Co to takiego

Planetarium Śląskie to największe i najstarsze polskie planetarium. Powstało w 1955 roku. Znajdujące się tam planetarium (aparatura projekcyjna) może odtworzyć wygląd nieba z dowolnej chwili i miejsca na Ziemi. Ekranem projekcji jest 23 metrowa kopuła – największa w kraju, a widownia pomieścić może 400 osób.

Nasze wrażenia

Kocham planetarium od wczesnego dzieciństwa. Tata zabierał tam Brata i mnie conajmniej raz do roku. Zazwyczaj chadzaliśmy na seans Niebo nad Śląskiem lub Wędrówki po nocnym niebie. Mam do nich ogromny sentyment. To seanse na żywo – pokazujące odpowiednio jak wygląda niebo nad Śląskiem o różnych porach roku oraz jak danego dnia wygląda niebo w różnych rejonach świata. Uwielbiałam to, że mogę pooglądać gwiazdy, że widzę je tak dokładnie, a do tego ktoś mi je wszystkie opisuje 😉 Rozmarzałam się na takim seansie oglądając gwieździste niebo 🙂 Byliśmy raz czy dwa na innych seansach, kojarzę coś o planetach i chyba spektakl Kometa nad Szwajcarską Doliną, ale nie podobały nam się aż tak bardzo, jak oglądanie nieba.

Kilka lat temu byłam tam ze swoim Jeszcze-Nie-Mężem 😉 A ostatnio zabrałam ze sobą Bajtla. Wybraliśmy się na Wędrówki po nocnym niebie – akurat leciały w wybrany przeze mnie dzień. Budynek był dokładnie taki, jaki pamiętałam z czasów dzieciństwa 😉 Seans jak zwykle mnie oczarował – mogłabym patrzeć na gwiazdy godzinami.

Bajtel był bardzo zainteresowany miejscem i zadawał dużo pytań. Podobało mu się również oglądanie gwiazd, chociaż po niespełna pół godzinie się znudził. Dotrwaliśmy jednak do końca seansu 😉 Wiem, że mogłam wziąć go na seans dla dzieci i na pewno tak zrobię następnym razem. Myślę, że ten seans był dla niego za długi i trochę niezrozumiały. Cieszę się jednak, że spodobało mu się miejsce, aparatura i samo “bycie” w Planetarium. Jak mówił sam Bajtel “podobało mu się oglądanie gwiazdek, ale było za długo”. Seanse dla dzieci są krótsze, język też z pewnością jest bardziej zrozumiały – z chęcią wybierzemy się sprawdzić.

Planetarium znajduje się w Parku Śląskim i można pospacerować tutaj mniej uczęszczanymi ścieżkami. Jest zielono i spokojne – mimo brzydkiej pogody wybraliśmy się na krótką wędrówkę.

Wracając do Planetarium – uwielbiam to miejsce, a Bajtlowi się spodobało. Myślę, że starszym dzieciom, a już zwłaszcza fanom kosmosu, spodoba się o wiele bardziej. Ja mam zamiar kontynuować rodzinną tradycję i znów gościć w Planetarium minimum raz do roku 🙂

A może dla Maluszków, które też są ciekawe świata (i Wszechświata!) warto byłoby zrobić mini-seanse? 15 minutowy pokaz nieba nad nami w dany dzień? To dopiero pomysł! Pisalibyście się 😉 ?

EDIT Z 2023:

Odwiedziliśmy planetarium zaraz po jego ponownym otwarciu. Niestety Bajtel jest za mały aby odwiedzać ekspozycje, a na wieżę i symulator nie było miejsc. Skorzystaliśmy więc jedynie z seansu – wybraliśmy ‘Jesteśmy gwiazdami’. Seans były o wiele inny niż te, które pamiętaliśmy, tak naprawdę było to film animowany emitowany serwujący sporą dawkę wiedzy. Do tego krótko przedstawione było niebo nad Śląskiem, co zawsze bardzo lubiłam. Bajtlowi seans się bardzo podobał. Na stronie seanse są fajnie opisane, jest też informacja o sugerowanym wieku.

Kilka rad praktycznych

Adres: Al. Planetarium 4, Chorzów
Witryna: http://www.planetarium.edu.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/PlanetariumSlaskie/

Przy planetarium znajduje się parking, ale aby się na niego dostać trzeba wjechać na teren parku. Jest to koszt 2,5 zł/ godzinę w tygodniu i 4 zł/godzinę w weekendy.

Kalendarium seansów sprawdzicie na stronie: TUTAJ.

Seanse trwają około 45 minut. Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 15 zł, rodzinny 50 zł. Zarówno w kasie Planetarium, jak i za wjazd do parku można płacić kartą.

Poza seansami możemy odwiedzić:

  • Wystawę Geofizyka – czas zwiedzania 2,5 h, odpowiednia dla osób powyżej 11 roku życia. Przewodnik wliczony w koszt biletu. Bilet normalny 18 zł, bilet ulgowy 12 zł.
  • Wystawę Astronomia – czas zwiedzania około 1,5 h, odpowiednia dla osób powyżej 11 roku życia. Przewodnik wliczony w koszt biletu. Bilet normalny 12 zł , bilet ulgowy 8 zł
  • Wieżę widokową – koszt 8 zł
  • Symulator lotów – czas zwiedzania: ok. 40 minut. Bilet wstępu 8 zł.

Bilety na wieżę i symulator dostępne są wyłącznie w kasach Planetarium na dany dzień.

W budynku są dostępne toalety, widziałam karteczkę, aby pytać o przewijak.

Kiedy odwiedzaliśmy planetarium po modernizacji kawiarnia i sklep z pamiątkami jeszcze nie działały.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Dwa koła i do przodu!

24 maja 2024
1.12km

Zwierzęta i dinozaury

11 kwietnia 2019
1.15km

Park Linowy w Parku Śląskim

4 września 2019
1.49km

Jak dawniej na Śląsku bywało?

24 marca 2017
1.58km

Legendia – początek sezonu

30 kwietnia 2017
1.75km

Ostatnio

Kategorie