Ponieważ Bajtel często wspominał wizytę w Zabytkowej Kopalni Srebra postanowiliśmy odwiedzić jeszcze jedną pobliską kopalnię. Padło na kopalnię o nietypowej nazwie – Królowa Luiza, która dodatkowo oferuje fajne atrakcje dla dzieciaków.

Co to takiego

Założona w 1791 roku kopalnia „Królowa Luiza” to jedna z najstarszych i największych górnośląskich kopalni węgla kamiennego. Obecnie to przede wszystkim podziemny park maszyn górniczych, zlokalizowany w dawnych wyrobiskach oraz rozbudowana przestrzeń naziemna z tematycznymi parkami rozrywkowo-edukacyjnymi, stworzona głównie z myślą o rodzinach.

Nasze wrażenia

Do kopalni wchodzi się trochę jak do piwnicy 😉 Nie ma setek schodów czy zjazdu windą. To jedna z najstarszych kopalni – jest zatem stosunkowo płytko pod ziemią.

Kopalnia robi duże wrażenie przede wszystkim ze względu na ogromne i wciąż sprawne maszyny górnicze. Możemy dowiedzieć się co robią, jak pracują i zobaczyć to na własne oczy. Największa z maszyn waży 28 ton! Możemy zobaczyć również dwie ściany wydobywcze, które rozciągają się na długości ponad 80 metrów i w całości zabezpieczone są hydraulicznymi sekcjami ścianowymi.

Przejście trasy zajmuje około 1,5 godziny. Trasa jest raz szersza, raz węższa – w pewnym momencie trzeba się mocno schylić, bo najniższe wyrobisko ma wysokość zaledwie 90 cm! I wcale nie jest to krótka trasa, trzeba się trochę pomęczyć 😉 Przydadzą się tutaj kaski! Bajtel miał tutaj przyjemnie, bo musiał schylić się tylko na chwilę 😉 Większość tej trasy miała bowiem powyżej 105 cm – dorośli i dzieci musieli iść pochyleni, ale najmłodszy na trasie Bajtel mógł iść śmiało do przodu 🙂 Niektórzy trochę mu tego zazdrościli 😉

Ogromną atrakcją zwiedzania podziemi „Królowej Luizy” jest przejazd górniczą kolejką karlik. Bajtel był zachwycony, szczerze powiedziawszy – my również!

Jedyne co Bajtlowi się nie podobało – to po raz kolejny stanie i słuchanie 😉 Nam za to bardzo, bo przewodnik opowiadał bardzo ciekawie. Bajtel to jednak bardzo żywe dziecko i zdecydowanie woli doświadczać niż słuchać 😉

Można by pomyśleć, że to już wszystko – ale nie! Na zewnątrz czeka na dzieciaki Park 12C. Warto o tym pamiętać, bo mimo, że kopalnię zwiedzać możemy bez względu na warunki atmosferyczne, czy to upał, deszcz czy śnieżyca, to jednak warto udać się przy fajnej pogodzie, żeby skorzystać z atrakcji oferowanych przez Park.

W pracy górnika wszystkie cztery żywioły stanowić mogą niebezpieczeństwo. W Parku 12C dzieciaki mogą w atrakcyjny sposób poznać zagadnienia związane z każdym z nich. Największą atrakcją dla Bajtla była część związana z wodą – mógł pompować wodę, przekładać tamy i obserwować tworzące się wodospady i spiętrzenia. Świetna też była piaskownica z przyrządami, dzięki którym piasek można było “wydobywać” i przewozić dalej (wiadra, taśmy). Całość bardzo nam się podobała!

Na terenie Parku 12 C jest dostępna również Bajtel Gruba. Jest ona przeznaczona dla dzieci w wieku 5 – 14 lat. Wejścia odbywają się po zebraniu minimum 10 dzieci. To świetny pomysł na przykład na wycieczkę szkolną. Udało nam się podpatrzeć jak wygląda ona w środku i na zewnątrz i uważam, że może być to naprawdę ciekawe doświadczenie dla dzieciaków. Jest to podziemno-naziemna atrakcja, która dzięki zabawkowym maszynom górniczym pozwala dzieciom zamienić się w małych górników, pracujących na „prawdziwej” kopalni! Dzieciaki mogą ładować “węgiel” do wózków na urobek, transportować go przenośnikami do szybu, a potem na powierzchnię. Całość wyglądała fantastycznie i sama chętnie bym się tam pobawiła 🙂

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Sienkiewicza 43 (wjazd od ul. Mochnackiego), Zabrze
Witryna: http://sztolnialuiza.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/sztolnialuiza/

Szczegółowy cennik dostępny jest na stronie: TUTAJ.

Rezerwacja zwiedzanie jest obowiązkowa! Można to zrobić telefonicznie. Można też zakupić bilet online.

Obok znajduje się Park Techniki Wojskowej – cena za wstęp to 15 złotych za bilet normalny i 10 złotych za ulgowy.

Przed wejściem można spokojnie zaparkować. Na terenie Kopalni znajdują się toalety.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Spacer wśród kwiatów

8 października 2020
2.49km

Najsłynniejsze klocki świata

19 lutego 2017
6.43km

Stalowe olbrzymy

16 kwietnia 2018
6.69km

Pod piracką banderą

15 stycznia 2018
6.88km

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Pod stopami Ojca Mateusza

18 października 2023

Kategorie