Jeśli czytacie mojego bloga wiecie, że lubimy Centra Nauki.  Na wakacjach również odwiedziliśmy jedno z nich – Gdyński EXPERYMENT. To świetne miejsce – jeśli będziecie w okolicy Trójmiasta wpadnijcie tutaj koniecznie.

Co to takiego?

Centrum Nauki EXPERYMENT otwarto 1 czerwca 2007 roku w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni. Jest to jedna z pierwszych w Polsce i pierwsza w regionie tego typu instytucja. Po rozbudowie powierzchnia wystawiennicza liczy 3500 m2. Znajdziemy tu kilka wystaw tematycznych i mnóstwo stanowisk do przeprowadzenia samodzielnych doświadczeń.

Nasze wrażenia

EXPERYMENT to naprawdę fajne miejsce! Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bajtlowi standardowo podobała się wystawa dotycząca wody – zwłaszcza ten jej fragment, w którym można było popuszczać stateczki i przy okazji odrobinę się pochlapać. Bardzo podobały mu się też stanowiska, na których miał do czynienia z „wiatrem”.

Sporo eksponatów widzieliśmy już wcześniej, w innych centrach: koło, w którym może kręcić się człowiek, łóżko fakira czy trzęsienie ziemi. Było tu jednak również sporo rzeczy, których do tej pory nie widzieliśmy nigdzie indziej. Dzieciaki mogły tu pozjeżdżać z tętnic i żył, a także z drugiej zjeżdżalnia – z drzewa. Była gra, która polegała na skakaniu z listka na listek oraz pajęcza sieć, którą trzeba było zbudować, aby pająk zszedł z drzewa.

Były też rzeczy, które to mnie wyjątkowo poruszyły. Pierwszą z nich można by nazwać torem przeszkód. Jednak tak naprawdę jest to codzienność dla wielu ludzi. W Experymencie możemy usiąść na wózku inwalidzkim i przeprawić się przez “przeszkody”, jakie oferuje nam miasto. Podjazdy, kocie łby, krawężniki czy furtki. To dzięki takim stanowiskom możemy lepiej zrozumieć innych – i za to należą się wielkie dzięki! Na drugim z tych wyjątkowych dla mnie stanowisk była wyraźna karteczka, że może wywoływać silne emocje. Było to samobadanie piersi – ustawiało się tak, aby sztuczne piersi badać jak swoje własne. Jestem świadoma zagrożeń,sama jestem w podwyższonej grupie ryzyka i zdaję sobie sprawę  z tego, jak ważne są badania. A jednak wspomniana karteczka mnie zdziwiła. Po badaniu i znalezieniu “guza” zrozumiałam. Faktycznie mocno mnie to poruszyło – mimo, że przecież zdawałam sobie sprawę, że to wszystko nie jest prawdziwe.

W Experymencie bardzo fajnie spędziliśmy czas. Odpoczęliśmy od plażowania i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Bardzo się cieszę, że mogę poznawać coraz więcej takich miejsc, a jednak zawsze coś mnie miło zaskoczy.

Aktualizacja:

Odwiedziliśmy Experyment również w 2022 roku. Było zdecydowanie więcej ludzi (były wakacje), przez co było bardzo głośno, a do tego czasem do eksponatu trzeba było postać w kolejce. Niektórzy niestety traktują Centrum Nauki jak duży plac zabaw i są bardzo nieostrożni – byliśmy świadkiem dwóch niebezpiecznych sytuacji. Dodatkowo część eksponatów nie działała. Ogólnie jednak dobrze spędziliśmy tu czas, a 8letni Bajtel dobrze się bawił 🙂

Kilka rad praktycznych

Adres: Al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia
Witryna: http://experyment.gdynia.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/CentrumNaukiExperyment

Centrum nauki jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 9-18 oraz w weekendy 10-19. W wakacje obiekt czynny jest codziennie.

Bilet normalny kosztuje 25 zł, bilet ulgowy 15 zł. Dzieci do 2 roku życia wchodzą za darmo. Są też różne zestawy biletów rodzinnych – np. rodzinka 2+1 wejdzie za 60 zł, a za każde kolejne dziecko zapłacą 10 zł.

Są tu fajne łazienki, dostosowane dla rodzin. Zarówno w damskiej, jak i w męskiej jest jedna kabina dla dzieci i dwie niskie umywalki. Są również dwa pokoje dla rodzica z dzieckiem. Duży plus za to 🙂

Znajdziemy tu również kącik dla dzieci – był praktycznie pusty, bo dzieciaki biegały po całym centrum 🙂

Przez lato w Experymencie można pograć w planszówki – skorzystaliśmy z tej opcji 🙂 (info z 2017)

Do centrum dojedziemy łatwo komunikacją miejską – zarówno Szybką Koleją Miejską (przystanek: Gdynia – Redłowo), jak i autobusami i trolejbusami (przystanek: Centrum Nauki EXPERYMENT). Jest też spory parking – podziemny i naziemny. Godzina parkowania kosztuje 2,5 zł za godzinę.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

I’m sailing!

16 lutego 2018
6.20km

Pływając z rekinami

28 sierpnia 2017
15.71km

Stocznia dla malucha

19 lutego 2018
16.50km

Stocznia dla każdego

23 lutego 2018
16.52km

Chciałbym być marynarzem

10 marca 2018
17.75km

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Kategorie