Jeśli czytacie mojego bloga wiecie, że lubimy Centra Nauki.  Na wakacjach również odwiedziliśmy jedno z nich – Gdyński EXPERYMENT. To świetne miejsce – jeśli będziecie w okolicy Trójmiasta wpadnijcie tutaj koniecznie.

Co to takiego?

Centrum Nauki EXPERYMENT otwarto 1 czerwca 2007 roku w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni. Jest to jedna z pierwszych w Polsce i pierwsza w regionie tego typu instytucja. Po rozbudowie powierzchnia wystawiennicza liczy 3500 m2. Znajdziemy tu kilka wystaw tematycznych i mnóstwo stanowisk do przeprowadzenia samodzielnych doświadczeń.

Nasze wrażenia

EXPERYMENT to naprawdę fajne miejsce! Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bajtlowi standardowo podobała się wystawa dotycząca wody – zwłaszcza ten jej fragment, w którym można było popuszczać stateczki i przy okazji odrobinę się pochlapać. Bardzo podobały mu się też stanowiska, na których miał do czynienia z „wiatrem”.

Sporo eksponatów widzieliśmy już wcześniej, w innych centrach: koło, w którym może kręcić się człowiek, łóżko fakira czy trzęsienie ziemi. Było tu jednak również sporo rzeczy, których do tej pory nie widzieliśmy nigdzie indziej. Dzieciaki mogły tu pozjeżdżać z tętnic i żył, a także z drugiej zjeżdżalnia – z drzewa. Była gra, która polegała na skakaniu z listka na listek oraz pajęcza sieć, którą trzeba było zbudować, aby pająk zszedł z drzewa.

Były też rzeczy, które to mnie wyjątkowo poruszyły. Pierwszą z nich można by nazwać torem przeszkód. Jednak tak naprawdę jest to codzienność dla wielu ludzi. W Experymencie możemy usiąść na wózku inwalidzkim i przeprawić się przez „przeszkody”, jakie oferuje nam miasto. Podjazdy, kocie łby, krawężniki czy furtki. To dzięki takim stanowiskom możemy lepiej zrozumieć innych – i za to należą się wielkie dzięki! Na drugim z tych wyjątkowych dla mnie stanowisk była wyraźna karteczka, że może wywoływać silne emocje. Było to samobadanie piersi – ustawiało się tak, aby sztuczne piersi badać jak swoje własne. Jestem świadoma zagrożeń,sama jestem w podwyższonej grupie ryzyka i zdaję sobie sprawę  z tego, jak ważne są badania. A jednak wspomniana karteczka mnie zdziwiła. Po badaniu i znalezieniu „guza” zrozumiałam. Faktycznie mocno mnie to poruszyło – mimo, że przecież zdawałam sobie sprawę, że to wszystko nie jest prawdziwe.

W Experymencie bardzo fajnie spędziliśmy czas. Odpoczęliśmy od plażowania i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Bardzo się cieszę, że mogę poznawać coraz więcej takich miejsc, a jednak zawsze coś mnie miło zaskoczy.

Kilka rad praktycznych

Witryna: http://experyment.gdynia.pl/
Adres: Al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia

Bilet normalny kosztuje 20 zł, bilet ulgowy 12 zł. Dzieci do 2 roku życia wchodzą za darmo. Są też różne zestawy biletów rodzinnych – np. rodzinka 2+1 wejdzie za 50 zł, a za każde kolejne dziecko zapłacą 8/9 zł (maksymalnie rodzinka 2+5).

Są tu fajne łazienki, dostosowane dla rodzin.Zarówno w damskiej, jak i w męskiej jest jedna kabina dla dzieci i dwie niskie umywalki. Są również dwa pokoje dla rodzica z dzieckiem. Duży plus za to 🙂

Znajdziemy tu również kącik dla dzieci – był praktycznie pusty, bo dzieciaki biegały po całym centrum 🙂

Przez lato w Experymencie można pograć w planszówki – skorzystaliśmy z tej opcji 🙂

Do centrum dojedziemy łatwo komunikacją miejską – zarówno Szybką Koleją Miejską (przystanek: Gdynia – Redłowo), jak i autobusami i trolejbusami (przystanek: Centrum Nauki EXPERYMENT). Jest też spory parking – podziemny i naziemny. Godzina parkowania kosztuje 2,3 zł za godzinę.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

I’m sailing!

16 lutego 2018
6.20km

Pływając z rekinami

28 sierpnia 2017
15.71km

Stocznia dla malucha

19 lutego 2018
16.50km

Stocznia dla każdego

23 lutego 2018
16.52km

Chciałbym być marynarzem

10 marca 2018
17.75km

Ostatnio

Wyprawa do Hogsmeade

22 stycznia 2022

Iluminacje na Zamku

22 listopada 2021

Bomb(k)owo!

21 listopada 2021

Kategorie