Dziś czegoś się o mnie dowiecie 😉 Uwielbiam Austrię! W tym kraju spędziłam już 4 wakacyjne urlopy (również jako dziecko) oraz 2 zimowe, a przejazdem byłam tu niezliczoną ilość razy. To właśnie do Austrii zabraliśmy Bajtla na pierwsze wczasy, również w Austrii stanął pierwszy raz na nartach.

Uwielbiam Austrię za przepiękne widoki, za góry, jeziora, wodospady. Za przemiłych ludzi i fajne podejście do turystów (niech żyją karty turystyczne!).Są tu również cudowne atrakcje turystyczne i piękne miejsca na spacer. Dziś właśnie o jednym z takich miejsc – jeśli wybieracie się do Austrii i będziecie w okolicy Hallstattu, koniecznie go odwiedźcie – warto!

Co to takiego

Hallstatt to gmina targowa w Górnej Austrii, w powiecie Gmunden. Leży nad jeziorem Hallstättersee, w Alpach Salzburskich. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych austriackich wiosek. W pobliżu miasteczka mieści się zabytkowa, udostępniona do zwiedzania kopalnia soli.

Nasze wrażenia

Hallstatt odwiedziliśmy zimą – jest tu mniej tłoczno niż latem, jednak ludzi i tak jest sporo. Przy punkcie widokowym spotkamy mnóstwo turystów robiących zdjęcia, w samym miasteczku też nie będziemy czuć się samotni 😉 Jednak dla tych widoków – naprawdę warto!

Jest tu po prostu pięknie! Góry, jezioro, austriacka zabudowa. Możemy spacerować alejką wzdłuż jeziora, możemy też przejść wyżej i pochodzić pomiędzy budynkami. To idealne miejsce na długi spacer, niesamowicie urokliwe! A widoki? Jak z pocztówek!

W Hallstatt znajduje się najbardziej znana kopalnia soli, powstała ona w późnej epoce brązu. Do kopalni dostać można się pieszo lub część trasy pokonać kolejką. Marzy mi się, że uda nam się kiedyś odwiedzić Hallstatt również latem i nie tylko zobaczyć widoki jakże odmienne od tych zimowych, ale także zwiedzić kopalnię!

Kilka rad praktycznych

Do miasteczka nie można wjechać samochodem. Auta objeżdżają miasteczko tunelem, tylko mieszkańcy mają wjazd do centrum. Hallstatt ukrywa się za skałami i z drogi jest w zasadzie nie widoczny. Zaparkować można na płatnych parkingach: tu i tu. Parkingi są dość drogie (około 3 euro za godzinę). Spacerkiem do początku drogi nad jeziorem jest stąd około 10 minut.

W miasteczku znajdziemy restauracje i kawiarnie oraz sklepiki z pamiątkami.

W sezonie letnim zwiedzać można także kopalnie soli. Dorośli za wejście zapłacą 40 euro, a dzieciaki 20.
Witryna kopalni: https://www.salzwelten.at/en/hallstatt/Napisane przez: Anuszka