Po wizycie w Wydziale Zabaw w Europejskim Centrum Solidarności byliśmy w bardzo dobrych humorach 🙂 Podobał nam się budynek, wszystko wyglądało bardzo profesjonalnie. Poszliśmy zatem do informacji zapytać jak długo trwa zwiedzanie wystawy stałej. “Półtorej do dwóch godzin z dzieckiem, trzy – cztery godziny samemu” 😉 Upewniwszy się, że z czterolatkiem jest sens oglądać ekspozycję, zakupiliśmy bilety i ruszyliśmy. Było warto!

Co to takiego

Europejskie Centrum Solidarności to instytucja kultury, która utrwala pamięć o zwycięstwie Solidarności. Jej głównym punktem jest wystawa stała, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmuje ona powierzchnię prawie 3000 m2.

Nasze wrażenia

Wystawa jest stworzona rewelacyjnie. Na początku dostaje się audioprzewodniki – są w cenie biletu. Poza zwykłą trasą do odsłuchania jest trasa rodzinna. To doskonały pomysł, fajnie, że ECS myśli o rodzinach. Audioprzewodnik jest przemyślany, świetnie opowiedziany – zrozumiały dla dzieci i wcale nie nudny dla dorosłych. Omija niektóre fragmenty – np. samochód milicyjny, w którym można zobaczyć film zawierający drastyczne sceny. Opowiadany jest przez osobę, która pracowała w stoczni, historia ukazana jest jej oczami. Usłyszymy zatem nie tylko suche informacje, ale też poznamy życie opowiadającego, jego wrażenia i uczucia.

Sama wystawa też jest bardzo ciekawa. Stanowiska są interaktywne, jest tu wiele ciekawych rozwiązań – np. korytarz, który w lustrzanym suficie odbija się w kształcie logo solidarności. Znajdziemy tu rekwizyty – szafki, wyposażenie mieszkania, drukarni, sklepu. Jest wiele materiałów filmowych, które możemy obejrzeć. Nawet “księga gości” jest tu bardzo nietypowa – są to karteczki, powieszone na ścianie – również tworzące logo.

Czy nam się podobało? Bardzo! Wystawa jest przemyślana, dobrze zrobiona, przewodnik bardzo interesujący. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy i naprawdę je przeżywałam! Wyszliśmy z Mężem zafascynowani tym miejscem!

A jak Bajtel czuł się na tej wystawie? Około połowy przeszedł z audioprzewodnikiem na uszach. Słuchał, a ja dopowiadałam mu część rzeczy. Wszedł do kabiny suwnicy, oglądał kaski i mapy, był zafascynowany telefonem z tarczą numerową. Zaciekawił go sklep i to co słyszał w słuchawkach, że kiedyś w sklepach nie dało się tak po prostu kupić czekolady, że półki często były puste. Potem trochę znudziły go słuchawki (trochę też spadały, bo były odrobinę za duże 😉 ), ale nie było problemu, żeby przejść do końca wystawy. Bajtel oglądał filmiki, a my spokojnie słuchaliśmy przewodnika i przyglądaliśmy się wystawie. Skracałam opowieści i przekazywałam je Bajtlowi, zainteresowała go bardzo zepsuta brama do stoczni oraz okrągły stół.

Po obejrzeniu wystawy poszliśmy jeszcze na taras, który znajduje się na poziomie 6, na dachu budynku. Wyjście na niego jest bezpłatne. Możemy podziwiać widok z wysokości 25 metrów, zobaczymy tereny dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina, Stare i Główne Miasto. Tak jak pisałam w poprzednim poście – sam budynek oraz jego wnętrze również robi wrażenie.

Kilka rad praktycznych

Adres: pl. Solidarności 1, Gdańsk
Witryna: http://www.ecs.gda.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/ecsgdansk

Między październikiem a kwietniem w tygodniu roboczym ECS otwarte jest od 10 do 17 (we wtorki jest nieczynne) oraz w weekendy od 10 do 18. Między majem a wrześniem ECS otwarte jest 7 dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku od 10 do 19, a w weekendy godzinę dłużej.

Bilet normalny kosztuje 30 zł, ulgowy 25 zł, a rodzinny 84 zł. Dzieci do 7 roku życia nie płacą za wstęp.

Pod Europejskim Centrum Solidarności znajduje się parking podziemny – wjazd od ul. Nowomiejskiej. Parking jest płatny, jednak osoby, które odwiedzają wystawę, dostają kupon na 4 h bezpłatnego parkowania. Trzeba zabrać ze sobą bilet parkingowy, a kupując bilet na wystawy lub do Wydziału Zabaw okazać go w kasie, nim upłynie 30 minut od chwili zaparkowania.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Stocznia dla malucha

19 lutego 2018
0.04km

Chciałbym być marynarzem

10 marca 2018
1.24km

Z widokiem na Gdańsk!

12 marca 2018
1.59km

Poexperymentuj!

9 listopada 2017
16.52km

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Pod stopami Ojca Mateusza

18 października 2023

Kategorie