Dziś będzie o miejscu, w które wybraliśmy się bez Bajtla, ale które śmiało z dziećmi można zwiedzać. W miejsce, gdzie produkuje się trzeci pod względem popularności (po wodzie i herbacie) napój na świecie – piwo.  Z okazji 150-lecia Browaru Żywiec, w 2006 roku powstało jego Muzeum. Przeniesiecie się tu w czasie i zobaczycie jak warzono piwo.

Co to takiego

Muzeum Browaru Żywiec zostało uruchomione  z okazji 150-lecia istnienia Browaru. Możemy dowiedzieć się tutaj jak robi się piwo i poznać historię Browaru w Żywcu. Muzeum Browaru znajduje się w dawnych piwnicach leżakowych. Całkowita powierzchnia wynosi ponad 1600 m kwadratowych.

Nasze wrażenia

Było bardzo fajnie! Muzeum jest bardzo interaktywne, przemyślane i poza faktem, że sporo można się tu dowiedzieć – można się też po prostu dobrze bawić 🙂 Po Muzeum oprowadza nas przewodnik.

W żywieckim Browarze mamy niepowtarzalną okazję wsiąść do wehikułu czasu i cofnąć się do XIX-wiecznego Żywca i obejrzeć pracownię architektoniczną, zakład bednarski, drukarnię, czy w końcu – galicyjska karczmę.

Potem przenosimy się do XX wieku, m.in. do baru i kręgielni. Poznajemy też historię tańczącej pary, a także mamy okazję dowiedzieć się w jakim szkle pijamy poszczególne gatunki piwa. Na sam koniec możemy skosztować Żywca. Jest też opcja dla osób niepijących oraz dzieci – można napić się napoju Tymbark.

Dorośli mogą zwiedzić też browar i zobaczyć linię produkcyjną. Nam się niestety nie udało – nie było już wolnych miejsc. Dzieciaki mogą odwiedzić tylko Muzeum.

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Browarna 88, Żywiec
Witryna: https://muzeumbrowaru.pl/

Bilet normalny kosztuje 30 zł lub 40 zł z przewodnikiem, bilet ulgowy kosztuje 15 zł – w cenie biletu mamy zwiedzanie muzeum oraz konsumpcje piwa wprost z browaru (0,5 l) lub napoju owocowego. Osoby pełnoletnie mogą zwiedzić również Browar – wstęp do Muzeum oraz Browaru kosztuje 40 złotych. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, zajmuje (razem z degustacją) około 1,5 h (z Browarem 2,5h).

EDIT 2023: Obecnie zwiedzanie Browaru nie jest możliwe do odwołania!

Aby zwiedzić Muzeum należy zarezerwować wizytę telefonicznie, poprzez formularz internetowy lub e-mail.

Niedaleko Muzeum znajduje się duży, bezpłatny parking. Do wejścia trzeba trochę dojść (wejście znajduje się od ulicy), ale od wyjścia jest już blisko 😉

W budynku dostępne są oczywiście toalety. Jest również szatnia (szafeczki) na kurtki.

Na końcu zwiedzania, w Muzeum, znajduje się sklep z pamiątkami, w którym można kupić zarówno gadżety związane z Muzeum, a także marką Żywiec.

Na terenie Browaru w budynku starej słodowni znajduje się Restauracja Żywiecka i Piwiarnia Żywiecka oferująca potrawy regionalne oraz wszelkie piwa produkowane przez Grupę Żywiec S.A.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Na krótki wypad w góry

8 sierpnia 2020
15.18km

525,5 metra nad poziomem morza

24 lipca 2017
17.77km

Dechy, deski, deseczki

23 maja 2018
17.90km

W odwiedzinach u Reksia

27 stycznia 2018
19.84km

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Pod stopami Ojca Mateusza

18 października 2023

Kategorie