W Ostrawskim ZOO byliśmy z Bajtlem… we wrześniu zeszłego roku! Coś długo ten post czekał na napisanie 😉 Słyszeliśmy o tym miejscu wiele dobrego i wybraliśmy się sprawdzić to sami. Jeśli lubicie ogrody zoologiczne – ten z pewnością wart jest odwiedzenia!

Co to takiego

Zoo Ostrava to Ogród Zoologiczny w Ostrawie, powstał w 1951 roku. Mieszka tu ponad 250 gatunków zwierząt. Znajduje się tu również ogród botaniczny, a w nim trzy ścieżki botaniczne o łącznej długości 6 km.

Nasze wrażenia

Jak już pisałam w jednym z wcześniejszych wpisów – Bajtel nie jest szczególnym miłośnikiem ogrodów zoologicznych 😉 Nie nastawialiśmy się więc na szczególne zachwyty i pienia, nie planowaliśmy też całodniowej wycieczki (po południu wybraliśmy się do Małego Świata Techniki). Spędziliśmy jednak bardzo miły, rodzinny czas i wszyscy wyszliśmy z ZOO zadowoleni 🙂

ZOO jest ładne, dobrze utrzymane, czyste i bardzo zielone. Możemy zboczyć z głównej ścieżki i po prostu pochodzić wśród zieleni. Zwierzęta miały czyste wybiegi. Fajne jest to, że na jednym wybiegu czasem jest kilka rodzajów zwierząt. Poza tym, że zwierzęta możemy obejrzeć na zewnątrz w ZOO znajduje się również kilka ciekawych pawilonów. A pawie poruszają się po ogrodzie całkowicie swobodnie 🙂 Spotkać tu możemy ponad 250 gatunków zwierząt, m.in. hipopotamy, żyrafy, zebry czy słonie – w tym małego słonika, który przyszedł na świat w lipcu 2017 (słodziak!).

Jest tu mnóstwo atrakcji dla dzieci. Jest małe ZOO, gdzie można karmić zwierzątka – Bajtel był najpierw trochę przestraszony, ale ciekawość zwyciężyła i mu się podobało 😉 Są różne ekspozycje – o pszczołach, motylach, mrówkach czy chrząszczach. Znajdziemy też sporo placów zabaw – w tym jeden przy którym dzieciaki mogą się popluskać, a także kilka drewnianych rzeźb, dzięki którym można poczuć się jak żółwik czy kangurzątko 🙂

Kilka rad praktycznych

Adres: Michálkovická 197, Ostrava
Witryna: http://www.zoo-ostrava.cz/pl/
Facebook: https://www.facebook.com/ZooOstravaPL/

Pod ZOO znajdziemy obecnie 2 parkingi, są one płatne. Trzeci na czas budowy parkingu piętrowego jest wyłączony z użycia. Parkingi są płatne, tylko na parkingu P2 można płacić kartą. Szczegółówe informacje znajdziecie TUTAJ. W wakacyjne dni, a zwłaszcza w weekend parkingi mogą być przepełnione i trzeba szukać miejsca w okolicy lub czekać. Parking kosztuje 100 koron w sezonie letnim i 60 w zimowym (około 20 i 12 zł), teraz koszt na pewno będzie wyższy. Z tego co pamiętam – można było zapłacić w polskiej walucie, ale było nieco drożej. Warto wiedzieć, że nie potrzebujemy słowackich winiet – odcinek autostrady z Polski do Ostrawy jest bezpłatny.

W kasie ZOO można płacić gotówką w koronach czeskich lub kartą. Przy wejściu do ZOO znajduje się bankomat. Bilet normalny w sezonie letnim kosztuje 160 koron (niecałe 35 zł), a w zimowym 110 koron (niecałe 25 zł). Dla dzieci odpowiednio 100 i 60 koron (około 20 i 12 zł), do 3 roku życia dzieciaki wchodzą za darmo.

ZOO jest czynne przez cały rok. W lipcu i sierpniu codziennie od 9 do 20, od kwietnia do czerwca do 19, w marcu, wrześniu i październiku – do 18, w lutym do 17, a od listopada do stycznia do 16.

W ZOO jest restauracja (nie wiem co oferuje, gdyż nie byliśmy w środku) oraz punkty gastronomiczne, gdzie posilić się można głównie fast foodami. W restauracji jest możliwość podgrzania posiłków dla dzieci. W kilku miejscach znajdują się przewijaki, są również kąciki dla mam karmiących piersią.

W ZOO nie wolno jeździć na rowerach (również biegowych!), hulajnogach czy rolkach. Można wypożyczyć drewniany wózek można (przy wejściu do ZOO). Wózek wypożycza się za kaucją – w 2017 roku było to 300 CZK (około 50 zł) i okazaniem dowodu tożsamości, opłata za wypożyczenie w 2017 wynosiła 30 CZK (około 5 zł). Zimą wypożyczalnia nieczynna.

Po ZOO jeżdżą również dwie kolejki. Przejazd kolejką turystyczną odbywa się z jednego końca ZOO na drugi. W sezonie jeździ ona co około 20 minut. Wsiadać można przy Pawilonie Ewolucji. Druga z kolejek to Safari Expres. Jeździ ona wśród afrykańskich i azjatyckich zwierząt. Czas przejazdu wynosi od 15 do 20 minut). Wsiadać można przed wybiegiem żyraf.  Bilety na każdą z nich kosztują 50 CZK (około 10 zł).Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Dzieciaki na traktory!

21 marca 2023
3.69km

Świat Techniki u naszych sąsiadów vol.2

3 października 2017
3.86km

Świat Techniki u naszych sąsiadów

13 lutego 2017
3.88km

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Kategorie