UWAGA! WPIS ARCHIWALNY! Wg informacji z facebooka makieta jest obecnie niedostępna do zwiedzania. Informacja o ponownym jej otwarciu dla zwiedzających zostanie podana na profilu miasta Tarnowskich Gór.

Wiem, że wśród dzieciaków jest wiele miłośników pociągów. Jeśli więc odwiedziliście już Kolejkowo, to teraz czas na Semafor!

Co to takiego

Semafor to makieta kolejowa zbudowana w oparciu o modele niemieckiej firmy Maerklin w skali 1:32. Zajmuje około 200 metrów kwadratowych, a tory mają długość 300 metrów.

Nasze wrażenia

Dworzec to rewelacyjne miejsce na makietę kolejową 🙂 Klimat jest, więc apetyty się zaostrzają 😉 Na sam początek przywitała nas ciuchcia wypełniona cukierkami, czym totalnie kupiła Bajtla!

Sama makieta mieści się w dwóch sporych pomieszczeniach. Co fajne – wszystko jest ze sobą połączone i pociągi (osobowe i towarowe) poruszają się pomiędzy nimi.

Sama makieta jest bardzo fajna, ale w porównaniu do Kolejkowa wypada blado. Potencjał jest, ale brak tu szczegółów i dowcipu, którym zaczarowało nas Kolejkowo.
Na plus wielkość pociągów – skala jest zdecydowanie większa. Bajtlowi podobały się szlabany, które opadały się gdy jechał pociąg i podnosiły gdy tylko przejechał.

Na minus – skromne dekoracje, mało szczegółów i lekki misz masz (np. instalacja cyrkowa nie do końca mi się podabała 😉 ).

Figurek czy samochodów jest niby sporo, ale czegoś mi brakowało 😉 Ulice są pustawe, samochody nie jeżdżą, brakuje scenek, w domach i w pociągach niewiele się dzieje – jest zaledwie po kilka figurek. Mam nadzieję, że to kwestia czasu. Nie ma tu też tak jasnego podziału na noc i dzień.

Całość wygląda fajnie, można śledzić trasę pociągów między pokojami. Fani kolei na pewno będą zadowoleni. Jednak nie czuję, żeby to było miejsce na samodzielną wycieczkę, ale jeśli macie blisko, albo robicie objazdówkę po okolicy – to warto tu zajrzeć 🙂

Kilka rad praktycznych

Adres: DWORZEC KOLEJOWY PKP (I piętro), ul. Częstochowska 1C, Tarnowskie Góry
Witryna: https://www.mk-semafor.pl/ – strona obecnie nie działa
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100053256803754

UWAGA! WPIS ARCHIWALNY! Wg informacji z facebooka makieta jest obecnie niedostępna do zwiedzania. Informacja o ponownym jej otwarciu dla zwiedzających zostanie podana na profilu miasta Tarnowskich Gór.

Semafor mieści się na pierwszym piętrze budynku Dworca PKP w Tarnowskich Górach. Bilety normalne kosztują 14 złotych, a ulgowe 9 złotych. (Edit z 2019: ponieważ strona aktualnie nie działa nie mogę zweryfikować cen)

W poniedziałki makieta dostępna jest tylko dla grup zorganizowanych. Od wtorku do czwartku, a także w niedziele otwarta jest w godzinach 10-17. W Piątki i soboty – od 10 do 18. Wg regulaminu istnieje limit czasowy – do 40 minut – my spędziliśmy tam około pól godziny.

Dostępne są podstawki dla dzieci, aby te lepiej widziały.

Można też poprowadzić kolejkę – 15 minut to koszt 5 złotych.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023
0.63km

TG UNESCO!

10 lipca 2017
2.59km

W górze drzewa, w dole… doły

9 września 2020
5.10km

A tam zaraz blisko to było…

17 listopada 2017
15.26km

Ostatnio

Kategorie