Tutaj nie ma co robić dyskretnych wstępów, tu trzeba zacząć z grubej rury! TAKIE Muzeum Techniki powinno być w każdym kraju. Niesamowita przestrzeń, niesamowite eksponaty, godziny zwiedzania. A do tego jeszcze wcale nie małe Centrum Nauki. To Muzeum zachwyci każdego, nawet jeśli nie jest wielkim fanem techniki. A dzieciaki to już zupełnie tutaj przepadną! Już samo Muzeum Techniki to dobry powód, żeby odwiedzić Berlin!

Co to takiego

Niemieckie Muzeum Techniki – znajdujące się w Berlinie muzeum nauki i techniki. Pierwotnie muzeum kładło największy nacisk na transport kolejowy, obecnie prezentuje wiele gałęzi przemysłu. Przy Muzeum znajduje się również interaktywna wystawa – Spectrum.

Nasze wrażenia

Od czego w ogóle zacząć? Muzeum jest po prostu OGROMNE! Wystawa ma około 25.000 m²! Mieszczą się tu całe pociągi, samoloty i statki! Do tego mamy wystawę dotyczącą fotografii i filmu, komputerów, czy nawet papieru i tekstyliów.

Już na sam początek dobre wrażenie – na smartfony dostępna jest bezpłatna aplikacja, która poprowadzi nas po wystawach. Taki audioguide – w dodatku również w języku polskim! Sam “spis treści” muzeum też jest świetny – można dowiedzieć się jakie są wystawy oglądając trójwymiarowe modele.

Do zobaczenia jest tu 14 wystaw stałych. Niektóre mniejsze, niektóre większe, a niektóre monumentalne! Ciągle mam przed oczami cały dworzec, który mieścił się w Muzeum! Wiele pociągów, z których część można zobaczyć w środku, a przy jednym nawet majstrować, do tego na zewnątrz obrotnica wraz ze starą zajezdnią. Do tego obejrzeć można było statki, samoloty, stare komputery, silniki, tekstylia… Chcecie wiedzieć jak się tworzy papier albo nauczyć się czegoś o przemyśle farmaceutycznym – tu też się tego dowiedziecie! Radio? Telewizja? Telefon? Wszystko to znajdziecie tutaj! A na dodatek, będziecie mogli przejść schodami… dla koni!

Tuż obok znajduje się Spectrum – Centrum Nauki. To kolejne 4 piętra zwiedzania. Znajdziemy tu około 150 interaktywnych stacji, m.in. z zakresu optyki, magnetyki, słuchu. Bardzo podobała nam się sala dotycząca optyki, gdzie dzięki lustrom mogliśmy zobaczyć siebie wielokrotnie 🙂 Natomiast największe wrażenie zrobiły na nas stanowiska dotyczące prądu! W zamkniętych klatkach można było zobaczyć wyładowania, wystarczyło wcisnąć przycisk. Bajtel stał jak zaczarowany 🙂

Po ilości zdjęć widzicie, jak dużo tam tego! A to naprawdę nie wszystko! Jeśli myśleliście kiedyś nad wycieczką do Berlina – Muzeum Techniki może być sporym argumentem na tak! Wyszliśmy stamtąd zachwyceni i oszołomieni jego wielkością!

Kilka rad praktycznych

Adres: Trebbiner Straße 9, Berlin
Witryna: https://sdtb.de/technikmuseum/startseite/
Facebook: https://www.facebook.com/deutschestechnikmuseum

Muzeum czynne jest od wtorku do piątku w godzinach 9 – 17.30, a w weekendy oraz święta od 10 do 18.00. W poniedziałek Muzeum jest zamknięte. Jeśli wybieracie się w jakimś szczególnym dniu (okolice Wielkanocy, Bożego Narodzenia, Sylwestra – warto sprawdzić godziny otwarcia na stronie.

Dorośli za wizytę w Muzeum zapłacą 8 euro. Bilet ulgowy kosztuje 4 euro. Dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą do Muzeum bezpłatnie. Od grudnia 2022 r. wszystkim zwiedzającym w wieku poniżej 18 lat (lub do zakończenia normalnej nauki szkolnej) przysługuje bezpłatny wstęp.

Miejsca parkingowe są tu bardzo ograniczone, dlatego do Muzeum najlepiej udać się metrem. Można wysiąść na stacji  Möckernbrücke (linie U1, U3 i U7) lub Gleisdreieck (linie U1, U2 i U3).

W Muzeum znajdują się miejsca odpoczynku, w których można jeść i pić. Są tu również dostępne restauracje, a także sklepik muzealny, w którym można kupić pamiątki.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Jarmarki w Berlinie

29 grudnia 2018
3.00km

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Kategorie