To niesamowite miejsce. Wyjątkowe i nietuzinkowe. Jedyne w swoim rodzaju. Nigdzie jeszcze nie widziałam czegoś podobnego. Wszystko tu błyszczy i lśni. I to nie szkodzi, że to nie diamenty, a “po prostu” kryształy! Jest oszałamiająco!

Wiem, że dla niektórych w tym miejscu jest za dużo kiczu. Myślę, że to miejsce można kochać albo nienawidzić. Na pewno nie pozostawia obojętnym. Nas oczarowało. I zaczarowało.

Co to takiego

Świat Kryształów Swarovskiego to otwarte w 1995 roku muzeum, zaprojektowane przez słynnego architekta André Hellera. W 17 komnatach zobaczyć można kryształy  w otoczeniu dzieł artystów, takich jak Salvador Dali czy Andy Warhol, a także niesamowite instalacje z użyciem kryształów. Na końcu Muzeum znajduje się największy sklep z asortymentem Swarovskiego.

W 2015 roku muzeum zostało rozbudowane o teren zewnętrzny – ogród z wieżą zabaw, karuzelą, czarnym stawem i nowymi instalacjami artystycznymi.

Nasze wrażenia

Wow. Po prostu wow!

Pierwsze słowo z moich notatek z tego miejsca to właśnie “Wow”. Bardzo czekałam na wizytę tutaj. Byłam tu z Rodzicami 23 lata temu i pamiętałam, że bardzo mi się podobało. Bałam się, że się zawiodę, że dziecięce wspomnienia są jednak przekolorowane. W Swarovskim wszystko jest przekolorowane! Było lepiej niż się spodziewałam. Zwłaszcza, że w 2015 roku na powierzchni 7,5 ha otwarto niesamowite ogrody!

W ramach biletu można wejść do ogrodów dowolną ilość razy oraz jednokrotnie wejść do muzeum. Do muzeum wchodzimy przez głowę olbrzyma 🙂 Znajdziemy tu 17 sal – m.in. lustrzaną, z kryształowymi strojami, kryształami – geodami. Najbardziej efektowne miejsca oznaczone są znakami “najlepsze miejsce do selfie” 😀 Muzeum pełne jest błysku i blasku. Każda sala jest inna, na swój sposób niesamowita. Jedna z nich (z miasteczkiem i jeżdżącą kolejką z kryształów) jest tak pełna kiczu, że aż piękna 😀 Na koniec zobaczyć można też rekwizyty filmowe – np. kolczyki czy… staniki z kryształów Swarovskiego wykorzystane w filmach.

Ogrody to inna para kaloszy! Czego tu nie ma? Można tu spokojnie spędzić kilka godzin. Jest kilka zaskakujących instalacji, takich jak kryształowe chmury nad lustrzanym, czarnym jeziorem, które składają się z 800,000 ręcznie osadzonych kryształów Swarovskiego. Są też miejsca do zabawy – np. karuzela typu Merry Go Round, utrzymana w czarno białych kolorach, na której powiozą nas magiczne, bajkowe stwory. Tuż obok znajdziemy labirynt w kształcie dłoni, w którym możemy trochę pobłądzić 🙂

Do tego NIESAMOWITY plac zabaw, na którym bawić się mogą również dorośli. W części zewnętrznej czeka na nas m.in. tor przeszkód (taki trochę park linowy), kulodromy (kulkę można kupić w automacie za 1 euro), hamaki czy miejsce do zabawy z wodą.

W ogrodach stoi również wieża – wewnętrzny, pięciokondygnacyjny plac zabaw! Na parterze czekają na nas szafeczki, poidełko z wodą, siedziska – a w środku miejsce dla najmłodszych z kilkoma zabawkami. Tutaj też dostaniemy skarpetki antypoślizgowe (dla dzieci obowiązkowe, dorośli też mogą je ubrać). Prawdziwa zabawa zaczyna się wyżej 🙂 Na pierwszym piętrze mamy drewniane fale – można tu wspinać się i zjeżdżać 🙂 Na drugim piętrze można przejść wiszącą ścieżką. Piętro wyżej – trampoliny. Możemy też stąd zjechać na niższą kondygnację zjeżdżalnią. Na najwyższym piętrze znajduje się wielka siatka! Pomiędzy piętrami można poruszać się tradycyjnie – schodami – lub linarium.

Dodatkowo przez wakacje odbywały się pokazy cyrkowe. Były pokazy iluzjonistyczne i akrobatyczne. Ogromne wrażenie zrobił na nas pan chodzący po linie na ogromnej wysokości! Jechał nawet po niej rowerem!

Byliśmy tu ponad 3 godziny, zostaliśmy do późnego wieczoru, aby móc zobaczyć, jak ogrody wyglądają po zapadnięciu zmroku. Polecamy. W 100%!

Kilka rad praktycznych

Adres: Swarovski Kristallwelten, Kristallweltenstraße 1, Wattens/Tirol
Witryna: https://kristallwelten.swarovski.com/
Facebook: https://www.facebook.com/SWAROVSKI.global/

Cena za tą atrakcję jest dość wysoka – bilet dla osoby dorosłej kosztuje 23 euro. Jeśli zwiedzacie grupą minimum 10 osobową – 21 euro. Bilet dla dzieci (6-14 lat) kosztuje 7 euro. Młodsze dzieci mogą wejść za darmo. Można wykupić audiobook za 2 euro (dostępne języki to: niemiecki, angielski, włoski, francuski, hiszpański, rosyjski, arabski, holenderski, chiński i koreański).

Warto wybrać się tu w dobrą pogodę, bo szkoda nie zobaczyć ogrodów! Świat Kryształów czynny jest codziennie od 9 do 19 (ostatnie wejście o 18). W wakacje godziny otwarcia są wydłużone – warto to sprawdzić, jeśli wybieracie się tu w lipcu lub sierpniu. Są też dni kiedy muzeum jest nieczynne lub czynne krócej. Przed przyjazdem koniecznie zerknijcie na stronę!

W kilku miejscach dostępne są łazienki. Jest też restauracja.

Pod koniec muzeum znajdziemy sklep Swarovskiego – największy na świecie.

Przed muzeum znajduje się darmowy parking.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

W świecie słuchu

14 września 2019
15.75km

Ostatnio

Kategorie