Przedstawiam Wam kolejne miejsce na długie spacery – oto Jezioro Szmaragdowe położone na obrzeżach Szczecina. Miejsce trochę dzikie, ale na pewno nie brakuje tu ścieżek do przemierzania. Kolejne fajne miejsce jeśli chcecie rozprostować kości wracając znad zachodniej części Bałtyku.

Co to takiego

Jezioro Szmaragdowe to sztuczne jezioro położone na osiedlu Szczecina – Zdrojach. Zawdzięcza swą nazwę charakterystycznemu zabarwieniu wody (skutek zawartości węglanu wapnia). Znajduje się na terenie Parku Leśnego Zdroje (Uroczysko Zdroje) – północno-zachodniego fragmentu Puszczy Bukowej o powierzchni 173 ha.

Nasze wrażenia

Miejsce to jest z pewnością urokliwe – zwłaszcza samo Jezioro Szmaragdowe. Można je obejrzeć z brzegu oraz z położonego nad nim mostka. Jezioro powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy. I to właśnie jej zawdzięcza swój niesamowity kolor.

Miejsc na spacer jest tu sporo, choć miejsca mogą Was zadziwić 😉 My doszliśmy do Groty, która okazała się być sztuczną grotą. Miała być ona reklamą cementowni, następnie mieściła się w niej restauracja, a obecnie podobno można zwiedzić jej wnętrze po umówieniu. Z zewnątrz można ją obejrzeć bez problemu. Następnie byliśmy przy ruinach pałacu Toepfferów, a na koniec udaliśmy się pod wieżę Barsela – jak się okazało również ruiny, co nie było zaznaczone na mapie 😉

Dzieciaki, które nie lubią “spacerów po płaskim”, jak nasz Bajtel, ucieszą mostki, schody, kamienie itp 🙂 Można też obejść jeziorko. W Parku znajdziecie mapy i drogowskazy – choć oznaczenia mogłyby być trochę dokładniejsze. Ogólnie park jest klimatyczny i ma ciekawą historię, o której warto poczytać. My nie dotarliśmy jeszcze w mnóstwo miejsc, które można tu zobaczyć – a myślę, że warto 🙂

Kilka rad praktycznych

Adres: Kopalniana 1, Szczecin
Facebook: https://www.facebook.com/JezioroSzmaragdowe

Na miejscu dostępny jest bezpłatny parking.

Odrestaurowany został Zajazd Szmaragd. Będzie on bazą noclegową w formule schroniska młodzieżowego oraz prowadzone będą tu zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej.

W ciepłe dni (z tego co wyczytałam na facebooku) na miejscu bywa Bike Bar Szmaragd Cafe.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Pod stopami Ojca Mateusza

18 października 2023

Kategorie