Przedstawiam Wam kolejne piękne miejsce na spacer, z dala od tłumów. Trasa jest dość długa, ale warta zachodu. Dodatkowo na początku (lub na końcu) możecie skorzystać z atrakcji w Parku Dubie, co z pewnością docenią Wasze dzieciaki!

Co to takiego

Rezerwat przyrody Dolina Racławki to krajobrazowy rezerwat przyrody o powierzchni 473,92 ha, znajdujący się nad rzeką Racławka w powiecie krakowskim. W całości położony na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Park Dubie znajduje się nieopodal Doliny Racławki. Został otwarty w 2019 roku. Jest to teren rekreacyjny, znajdziecie tu alejki spacerowe, geo-ogródek, gry edukacyjne, place zabaw, siłownię na wolnym powietrzu, altany piknikowe i leżaki.

Nasze wrażenia

Samochód zatrzymaliśmy na parkingu przy małym placu zabaw. Bajtel zajął się tu chwilkę, głównie na ściankach wspinaczkowych i poszliśmy dalej przez Park Dubie. Alejki są zadbane, przechodzimy przez mostki, mijamy ogród różany i dochodzimy do geoparku z placem zabaw. Tu również znajduje się parking.

Spędziliśmy tu dłuższą chwilę, bo jest tu naprawdę fajnie. Można poczytać tu o różnego rodzaju skałach, zobaczyć je, dotknąć czy się na nie wspiąć 🙂 Można dowiedzieć się tu czegoś o drzewach, zobaczyć budki dla ptaków czy porównać swój skok do zwierząt. Poza tym mamy tu fajny plac zabaw z koparkami czy taśmociągiem w piaskownicy (Bajtel z Tatą taśmowo produkowali młoty!).

Po kolejnym krótkim spacerze dochodzimy do Rezerwatu Przyrody Dolina Racławki – początku wszystkich trzech edukacyjnych ścieżek. Tu również znajduje się parking. My zdecydowaliśmy się na przejście niebieskim, ogólnoprzyrodniczym szlakiem. Znajduje się tu 13 tablic edukacyjnych, ale powiem szczerze, że nie porwały nas i nie czytaliśmy wszystkich dokładnie 😉 Natomiast sam spacer był bardzo przyjemny.

Trasa (licząc od pierwszego parkingu) ma około 10 km. Przeszliśmy całość w dwie i pół godziny (nie licząc przerw). Trasa jest ładna, jest zielono, przez długi czas idziemy wzdłuż potoku. Nie ma tu zbyt wielu skałek, ale w kilku miejscach dodają trasie uroku. Idzie się praktycznie cały czas w cieniu, co jest ogromnym plusem w upalny dzień.

W pewnym momencie trasa robi pętle. Za punktem 12 wychodzimy z lasu i dochodzimy do drogi. Trochę ciężko znaleźć tu z powrotem szlak. W dodatku trzeba było przejść przez rzeczkę 😉 Tata Bajtla przeszedł po kamieniach, my z Bajtlem na bosaka wpław 😉 Nie byliśmy jedyni, którzy mieli problem z powrotem na szlak, widzieliśmy ludzi błąkających się podobnie jak my 😉 Częściowo szliśmy tez szlakiem żółtym (nie ścieżką edukacyjną, a szlakiem) i ominęliśmy punkt 13. Całe szczęście wróciliśmy na naszą ścieżkę edukacyjną i spokojnie wróciliśmy znaną już drogą do Parku Dubie 🙂

Bajtel po spacerze był wymęczony, ale zadowolony 😉 Ja zresztą podobnie. To fajna trasa na długi spacer, a do tego dzieciaki będą mogły chwilę się pobawić w Parku Dubie. Zdecydowanie warto tu przyjechać.

Kilka rad praktycznych

Adres: parkingi znajdziecie przy placu zabaw, przy geoparku oraz na początku ścieżek edukacyjnych.

Wszystkie parkingi są bezpłatne.

Przy placach zabaw dostępne są toi toie.

Cała trasa to około 8 – 10 km. Ścieżka edukacyjna w Dolinie Racławki przebiega głownie w cieniu. Po drodze znajdziecie kilka miejsc, w których można siąść i odpocząć. Również w Parku Dubie są miejsca do odpoczynku, w tym całkiem fajne leżaki.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Spacer wśród skał

23 sierpnia 2019
10.44km

Rowerowo – kolejowo

29 lipca 2020
14.72km

Che che… lskie

15 maja 2021
17.91km

Ostatnio

Kategorie