Podczas naszej wyprawy w Podkarpackie zawitaliśmy również do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Niestety nie mieliśmy tu zbyt wiele czasu, ale pospacerowaliśmy tu trochę i zobaczyliśmy jak na przełomie XIX i XX wieku mieszkali Rzeszowiacy i Lasowiacy.

Co to takiego

Skansen rozciąga się na niemal 30 hektarach. Zobaczycie tu  ponad 80 obiektów dużej i małej architektury drewnianej. Są wśród nich chałupy, budynki inwentarskie (stajnie, obory, chlewy, kurniki), stodoły, spichlerze, maneż, bróg, budynki przemysłów wiejskich, jak młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia, wreszcie budynki użyteczności publicznej – szkoła, karczma i remiza strażacka, a także okazały kościół pw. św. Marka Ewangelisty.

Nasze wrażenia

Pierwsza sprawa – jesienne popołudnia nie są najlepszą porą na zwiedzanie skansenu. Jeśli już chcecie zwiedzać jesienią, nie zabierajcie się za to o 15 😀 Jestem przekonana, że spacer w piękną polską złotą jesień może być tu fantastyczny, ale w listopadzie już o 16 robi się ciemno i zimno 😉

Obszar do zwiedzania jest spory. Domki są zadbane. Możemy ściągnąć fajny audioprzewodnik – ale warto to zrobić przed przyjazdem, bo ściąga się długo. Najbardziej interesowały nas wiatraki i ich rodzaje, można się było naprawdę sporo dowiedzieć.

Sporym minusem dla nas był brak możliwości wchodzenia do domów. Są tu szkoła, karczma, straż pożarna, wiatraki, o zwykłych domach nie wspominając – bardzo nam brakowało możliwości zajrzenia do wnętrz. Na stronie doczytałam, że wybrane wnętrza (młyn, trzy wiatraki i trzy wystawy) można oglądać od kwietnia do października. Pozostałe wnętrza możecie obejrzeć, patrząc przez okna oraz osłony w drzwiach.

Sam skansen zajmuje sporą powierzchnię. Podobało mi się to, że domy nie są postawione “same”, ale często razem z otoczeniem, jakie miały naprawdę – stajnią, stodołą, studnią – jako całe kompleksy.

Jeśli lubicie skanseny – warto odwiedzić i ten. Myślę, że musimy się tu kiedyś wybrać na spokojnie, najlepiej w ciepły, letni dzień 🙂 Odbywają się tu podobno w sezonie pokazy plenerowe.

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Kościuszki 6, Kolbuszowa
Witryna: http://www.muzeumkolbuszowa.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/skansenkolbuszowa

Skansen otwarty jest przez cały rok z wyłączeniem: 1 i 6 stycznia, Wielkiej Soboty, Wielkanocy i Poniedziałku Wielkanocnego, 1 listopada, 24, 25, 26 i 31 grudnia. Godziny otwarcia sprawdzicie TUTAJ.

Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł, a rodzinny 42zł. W letnie niedziele (od czerwca do sierpnia) zapłacimy więcej – odpowiednio 20, 15 i 57zł. Poza sezonem turystycznym od listopada do marca obowiązuje bilet ulgowy w cenie 10 zł oraz rodzinny – 32 zł. Dzieci do 7 roku nie płacą. W poniedziałki wszyscy mogą zwiedzać za darmo.

Niedaleko wejścia znajduje się kawiarnia Prowincja. Otwarta jest w sezonie turystycznym od kwietnia do października, w tygodniu od 9 do 17 i w weekendy od 10 do 19.

Na terenie obiektu dostępne są toalety.

W sezonie odbywają się tu pokazy.

Zwiedzając skansen można brać udział w grach terenowych.Napisane przez: Anuszka