Niektórzy mówią, że to najpiękniejsza polska wieś. Czy tak jest naprawdę? My spodziewaliśmy się czegoś więcej. I choć malowane domy bardzo nam się podobały, to byliśmy odrobinę zawiedzeni. Czy zatem warto odwiedzić Zalipie? Jeśli akurat jesteście niedaleko możecie wpaść tu na krótki spacer i przekonać się sami 🙂

Co to takiego

Zalipie to wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim. Wieś słynie z malowanych chat. Zwyczaj ich ozdabiania kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku. W Zalipiu znajduje się obecnie ok. 20 malowanych domów.

Nasze wrażenia

Kiedy wyruszaliśmy w Świętokrzyskie (o czym wspominałam tutaj i tutaj) naczytałam się o Zalipiu! Bardzo chciałam je zobaczyć, choć wiązało się to ze sporym nadłożeniem drogi.

Spodziewałam się czegoś jak holenderski Kinderdijk albo słowacki Vlkolinec, gdzie w starych, tradycyjnych domach ciągle żyją ludzie. Tymczasem w Zalipiu wcale nie łatwo znaleźć malowane chatki. Jest Dom Malarek oraz Zagroda Felicji Curyłowej – jednak są to typowo turystyczne atrakcje. Większość krajobrazu jest zwyczajna.

Wiem, że wciąż organizowany jest konkurs na malowany dom i są ludzie, którzy podtrzymują tą tradycję. Malunki wyglądają naprawdę niesamowicie, wymagają wiele cierpliwości i precyzji! Wspomniane wcześniej dwa obiekty są bardzo ładne, choć ich zwiedzenie nie zajmie Wam zbyt wiele czasu. Można w nich zobaczyć jak wyglądają malowane domy – zarówno malunki z zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Ponieważ Bajtel jest miłośnikiem skansenów – podobało mu się tutaj. Dodatkowo przy Domu Malarek mieści się plac zabaw, więc była też chwila na zabawę 😉

Warto odwiedzić również Kościół w Zalipiu, nam się to jednak nie udało.

Czy nam się podobało? Zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy kwiaty z Zalipia. Dom Malarek i Zagroda Felicji Curyłowej, choć to niewielkie obiekty, są piękne, a malowane chatki niezwykle urokliwe. Jednak byliśmy przekonani, że będzie ich zdecydowanie więcej i nacieszymy oczy zwykłym spacerem po wsi. Mam więc mieszane uczucia co do naszej wycieczki.

Kilka rad praktycznych

Zagroda Felicji Curyłowej

Adres: Zalipie 135|
Witryna: http://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/zagroda-curylowej-w-zalipiu/
Facebook: https://www.facebook.com/muzeumtarnow

Od października do kwietnia we wtorki, środy, piątki i soboty od 8 do 16. W pozostałych miesiącach we wtorki, środy, piątki i soboty od 10 do 18. W czwartki i niedziele zawsze od 9 do 17. Zwiedzanie rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie.

Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 9 zł, a rodzinny 28 zł. W piątki zwiedzanie jest bezpłatne.

Jest tu toaleta, zewnętrzna!

Dom Malarek:

Adres: Zalipie 128 A
Witryna: http://dommalarek.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063797370318

W sezonie turystycznym Dom Malarek otwarty jest od 8 do 18 w dni robocze oraz od 11 do 18 w weekend. Poza sezonem możemy go odwiedzić w dni robocze między 8 a 16. W niskim sezonie (maj, czerwiec, wrzesień również w weekendy od 11 do 18.

Jest to atrakcja bezpłatna. Organizowane są tu warsztaty plastyczne.

Jest tu toaleta.

Na zewnątrz jest niewielki plac zabaw, a także miejsce aby usiąść.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Bajtel Budowniczy!

19 czerwca 2017
17.46km

Ostatnio

Kategorie