W ostatnim czasie staramy się wybierać miejsca mniej uczęszczane, ale ciągle atrakcyjne dla Bajtla. W ostatnią niedzielę wybraliśmy się na Pustynie Błędowską. Muszę przyznać, że my z Mężem też byliśmy tam pierwszy raz. A na pewno warto zobaczyć naszą polską pustynię.

Co to takiego

Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km²), leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej.

Rozciąga się od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Granicą północną pustyni jest wieś Chechło, a na południu jest ograniczona dużym obszarem leśnym. Pustynia ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km.

Nasze wrażenia

Zdecydowaliśmy się na odwiedzenie pustyni ze wzgórza Dąbrówka. Przywitał nas niesamowity widok. Można go podziwiać również z tarasu widokowego. Poza widokiem dech zapiera… wiatr. Mimo upału nieźle tu hulał 🙂

Dużym plusem tego miejsca jest bezpośrednie zejście na pustynię. Bajtel szalał, podobał mu się ogrom piasku. Zrobiliśmy tu sobie mały piknik, przeszliśmy też około 1,5 km – niby niewiele, ale chodzenie po zapadającym się piasku, do tego w upale, jest bardzo męczące! Wzięliśmy też łopatkę i wiatrak do piasku – Bajtel pobawił się chwilę. Jest tu głównie suchy piasek, więc na babki nie liczcie 😉

Tu było dość pusto, ludzi na parkingu było trochę, ale już “w głębi” pustyni niewielu.

Po tym spacerze pojechaliśmy jeszcze do Róży Wiatrów – tu był mały problem z parkowaniem, bo droga jest dość wąska. Wszyscy próbują stanąć w miarę na początku, a stąd jeszcze czeka nas krótki spacer do tarasów. I tu niespodzianka – pod samymi tarasami miejsca do parkowania było pod dostatkiem 😉 Za to dojście drogą do tarasów bardzo kojarzyło nam się z  typowym dojściem nad morze 😉

Tu ludzi było więcej, ale spokojnie dało się zachować “Social distancing” 😉 Są tu również dwa działa – Bajtel miał frajdę, zwłaszcza, że na jednym z nich dało się obracać i ruszać lufą.

Jeśli nigdy nie byliście na Pustyni Błędowskiej – myślę, że warto odwiedzić to miejsce. Widoki są zdecydowanie warte obejrzenia!

Kilka rad praktycznych

Witryna: http://www.pustyniabledowska.pl/

Na Pustynię Błędowską dostaniecie się z trzech głównych punktów: w Kluczach na wzgórzu Czubatka, w miejscowości Chechło na wzgórzu Dąbrówka oraz z Róży Wiatrów, do której można dojechać z drogi łączącej Klucze i Hutki (Bolesław).

W tym ostatnim miejscu najwygodniej Wam będzie z wózkami, są tu tarasy z podjazdami, można dojść do nich drogą. Wszędzie znajdziecie miejsce do zaparkowania i tarasy widokowe. Z Dąbrówki można od razu zejść na pustynię.

Przy Róży Wiatrów znajduje się toaleta, przy wzgórzu Dąbrówka na parkingu jest ToiToi.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Iluminacje na Zamku

22 listopada 2021
10.56km

Ostatnio

Alicja w Krainie Świateł

17 października 2022

Na ochłodę

21 lipca 2022

Wyprawa do Hogsmeade

22 stycznia 2022

Kategorie