Jeśli: lubicie się ruszać, lubicie kolej, lubicie ładne widoki i szukacie “czegoś innego” – odpowiedź jest jedna: Regulice. Drezyny rowerowe. Fantastyczna sprawa!

Co to takiego

Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach to jedyna w Małopolsce idea łącząca pasję do kolejnictwa oraz turystyki, a jej podstawę stanowi linia kolejowa nr 103, oddana do użytkowania w 1899 roku. Przejazdy drezynami rowerowymi realizowane są na trasie Regulice-Nieporaz-Alwernia-Regulice.

Nasze wrażenia

Cóż to jest za atrakcja! Bardzo nam się podobało! Piękna wycieczka, cudne widoki, sporo ruchu i wiatr we włosach. W dodatku to coś zupełnie innego i wyjątkowego!

Wycieczka jest całkiem długa – niby “tylko” 11,2 km, ale trwa prawie 2 godziny. Zdążymy się naoglądać widoków i nieźle napedałować 🙂 Pierwsza część trasy prowadzi głównie pod górę, tu można się trochę zmęczyć 😉 Za to w drugą stronę sobie odbijemy 😉 Obecnie dostępna jest jedynie dłuższa z tras – wspomniane 11,2 km – wiodąca z  Regulic do stacji Nieporaz, a potem w drugą stronę – do Alwerni i z powrotem do Regulic. Na końcach trasy drezyny są obracane na specjalnym kole 🙂 Po drodze mijamy również stację winnica, gdzie mamy możliwość zwiedzenia winnicy – widoki są tu jak z bajki!

Nie jest to taka typowa drezyna jak w bajkach czy starych filmach – tu pracują głównie nasze nogi. Jedziemy tu jak na rowerze 🙂 W drezynie mogą jechać równocześnie maksymalnie 4 osoby dorosłe i jedno dziecko. Dwie osoby pedałują – można się zmieniać.

Bajtel bardzo (bardzo, bardzo, bardzo!) chciał pedałować i na szczęście dał radę sięgnąć do pedałów – tak zupełnie na styk! Bajtel ma prawie 126 cm wzrostu – myślę, że ta informacja może się przydać 😉 Niższe dzieci raczej nie dadzą rady pedałować (chyba, że są starsze i dadzą radę na stojąco). My z Mężem pedałowaliśmy pod górę, za to Bajtel po płaskim i całą drogę od stacji Nieporaz do Alwerni i do stacji początkowej. Był zachwycony, głównie gdy jechaliśmy z górki i wiatr rozwiewał mu włosy 😉 Mąż nagrywał trasę i maksymalnie jechaliśmy około 25 km/h, ale wydawało się nam, że pędzimy na łeb na szyję 😉

Bardzo nam się podobało i chwalimy tę atrakcję na lewo i prawo. Na pewno jeszcze kiedyś tu przyjedziemy! Polecamy!

Kilka rad praktycznych

Adres: Kolejowa 6, Regulice
Witryna: https://www.drezynyregulice.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/drezynyregulice/

Dostępnych jest kilka rodzajów tras – od 5 do 13 km. Koszt to od 40 do 85 zł za drezynę w zależności od wybranej trasy. Szczegóły sprawdzicie TUTAJ.

Na drezynie mieści się maksymalnie 4 dorosłych i 1 dziecko. Pedałują 2 osoby, można się wymieniać. Wzrost 125 cm wydaje się minimalny do pedałowania 😉 Mniejsze dzieci mogą jechać na ławeczce. Z przodu drezyny zainstalowany jest koszyk, w którym można umieścić swoje tobołki 😉 Jest też miejsce na bidony z wodą (przydatna rzecz!).

W wakacje drezyny kursują codziennie – zazwyczaj 4 lub 5 razy. Rozkład jazdy najlepiej sprawdzić tutaj. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja drezyny tutaj i przybycie 15 minut przed kursem.

Przed stacją dostępny jest bezpłatny parking. Jest też dostępna toaleta.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Che che… lskie

15 maja 2021
8.87km

Energylandia: z dzieckiem czy bez

24 kwietnia 2017
12.12km

Skały, potok, geopark i plac zabaw

17 września 2020
14.72km

Ostatnio

Kategorie