W czasie naszych wakacji zapuściliśmy się w rejony, w których nas jeszcze nie było. Tym razem odwiedziliśmy Dolny Śląsk – Góry Sowie, Góry Stołowe oraz okolice. Zawitaliśmy między innymi do Twierdzy Srebrna Góra – największej górskiej twierdzy w Europie.

Co to takiego

Twierdza w Srebrnej Górze została wzniesiona w latach 1765–1777 koło Srebrnej Góry na Dolnym Śląsku. Twierdza miała zabezpieczyć militarnie Śląsk. W obiekcie jest 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat), rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Znajduje się tu największy w Europie Donżon, składający się z 4 połączonych kurtynami wież o średnicy 60 m i murach 12-metrowej grubości każdy.

Nasze wrażenia

Na początek nie ma lekko, bo trzeba dojść do twierdzy – około 1,5 km pod górę. Nie jest też jednak ciężko, bo ktoś odwalił kawał dobrej roboty – w drodze na twierdzę znajdują się zadania dla dzieci, dzięki czemu Bajtel w ogóle nie marudził po drodze! Trzeba było znaleźć ślady lub monety, przenieść kamienie, przejść po specjalnym torze – Bajtel był zachwycony!

Sama twierdza jest naprawdę imponująca! Jest ogromna, a widoki są piękne! Podczas czekania można coś zjeść, nakarmić kozy i pobawić się na placu zabaw 😉

Wycieczka trwa około 1 – 1,5 godziny. Przewodnik był bardzo fajny, ale mówił bardziej “pod dorosłych”, Bajtel trochę zbyt dosłownie brał żarty o karach cielesnych czy zostaniu w twierdzy na zawsze. Podobał mu się za to bardzo wystrzał i pokaz krzesiwa. Była też fajna podziemna część wycieczki.

Po wycieczce z przewodnikiem można było jeszcze samemu przejść się po “zewnętrzu”, podziwiać twierdzę i niesamowite widoki. Zarówno Bajtel jak i my byliśmy bardzo zadowoleni, twierdza góruje nad okolicą i robi ogromne wrażenie!

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Kręta 4, Srebrna Góra
Witryna: https://forty.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/Twierdza.Srebrna.Gora/

Bilety wstępu do zwiedzania z przewodnikiem kosztują 35 zł za normalny, a 28 zł za ulgowy. Dzieci do 4 lat zwiedzają bezpłatnie.

Od kwietnia do października twierdza czynna jest od 10 do 18 (ostatnie zwiedzanie około 16.30), od listopada do marca od 10 do 17 (ostatnie zwiedzanie 15.30). W letnie weekendy twierdza czynna jest godzinę dłużej. Obiekt nieczynny jest w Niedzielę Wielkanocną, 1 listopada oraz 24 i 25 grudnia.

Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 1,5 godziny. Temperatura w części podziemnej przez cały rok wynosi około 10 stopni – warto o tym pamiętać przy ubieraniu się 😉 Warto wziąć porządne sportowe obuwie.

Do twierdzy trzeba dojść około 1,5 km z parkingu. Za parking zapłacicie 10 zł (cena z 2020 roku)! Tak jak pisałam – na drodze znajdują się zadania i dziecku nie powinno się dłużyć 😉 Pod twierdzę mogą dojechać osoby niepełnosprawne i kobiety w ciąży! W okresie letnim, w weekendy z przełęczy Srebrnogórskiej na teren Twierdzy kursuje kolejka Fort Fan Express. Cena biletu Fort Fan Express w obie strony: 5,00 zł (cena z 2020 roku).

Od maja do końca października w Twierdzy funkcjonuje mini gastronomia oraz Kantyna z pruskimi tostami. Można też kupić pamiątki.

Na terenie Twierdzy dostępne są toalety.Napisane przez: Anuszka