Jak już pisałam – mam spore zaległości 😉 Wróćmy zatem do 2020 roku, kiedy to zapuściliśmy się w rejony, w których nas jeszcze nie było. Odwiedziliśmy Dolny Śląsk – Góry Sowie, Góry Stołowe oraz okolice. Zwiedziliśmy m.in. dwie niesamowite twierdze – Srebrną Górę oraz Twierdzę Kłodzko, o której dziś Wam napiszę.

Co to takiego

Twierdza Kłodzko to dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku. Do zwiedzania udostępnione są fortyfikacje oraz biegnące pod ziemią chodniki kontrminowe.

Nasze wrażenia

Zdecydowaliśmy się na zwiedzenie części turystycznej samodzielnie oraz podziemi – z przewodnikiem. Pogoda w Kłodzku nie była dla nas zbyt łaskawa i zwiedzaliśmy w deszczu 😉 Mimo tego twierdza zrobiła na nas świetne wrażenie – choć nie aż takie jak Srebrna Góra.

Przede wszystkim z twierdzy roztacza się rewelacyjny widok na miasto. Chodzenie po bastionach to niezwykła przyjemność – nawet w deszczu 😉 Zwiedzając dowiemy się również jak wyglądało życia żołnierzy w armii pruskiej.

Przejście przez labirynty dostarczyło nam niesamowitych wrażeń – zwłaszcza przejście jednym z nich – który w rzeczywistości nie był przeznaczony dla ludzi 🙂 Bajtlowi to ta część trasy podobała się najbardziej.

Kilka rad praktycznych

Adres: Grodzisko 1, Kłodzko
Witryna: https://www.twierdza.klodzko.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/TwierdzaKlodzko

Twierdza czynna jest od listopada do marca od 9 do 15, a od kwietnia do października od 9 do 18.

Jeśli zdecydujecie się na jedną z tras (główną turystyczną lub podziemną) to zapłacicie 35 zł za bilet normalny i 28 zł za ulgowy. Jeśli zechcecie zwiedzić obie trasy – odpowiednio 55 zł i 45 zł. Trasę główną możecie zwiedzić samodzielnie lub z przewodnikiem, natomiast podziemną tylko z przewodnikiem.

Zwiedzanie części górnej to około 1-1,5 godziny, a podziemi – godzina.

W podziemnych labiryntach przez cały rok panuje stała temperatura 6-8°C. Mogą je zwiedzać dzieci od 5 roku życia. Całkowity zakaz zwiedzania podziemi mają natomiast osoby cierpiące na klaustrofobię, choroby kręgosłupa, stawów, choroby serca, układu krążenia oraz kobiety w zaawansowanej ciąży.

Udostępnione są dwa bezpłatne parkingi – na ulicy Czeskiej (skąd dojdziecie w 2 minuty) oraz na ulicy Stryjeńskiej (skąd czeka Was 6 minutowy spacer). Kiedy my odwiedzaliśmy Kłodzko na ulicy Czeskiej nie było wolnych miejsc, zaparkowaliśmy na parkingu przy Stryjeńskiej.Napisane przez: Anuszka