Wokół upały, ale nas to nie odstrasza 🙂 Ostatnio poszliśmy do miejsca, gdzie ciepło jest cały rok! To gliwicka palmiarnia. W środku miasta można poczuć egzotyczny klimat i odpocząć od zgiełku miasta.

Co to takiego

Gliwicka palmiarnia powstała w 1880 roku. Jej powierzchnia to około 2000 m2, a najwyższy pawilon mierzy 22 metry – dzięki temu mogą tu rosnąć palmy (trzy z nich mają już prawie 100 lat). Razem rośnie tu ponad 5600 roślin, a najstarsze okazy mają ponad 150 lat. Do zwiedzania udostępnionych jest 5 pawilonów: roślin użytkowych, tropiku, historyczny, sukulentów oraz akwarystyczny, który powstał w 2012 roku. Znajdziemy w nim 4 akwaria prezentujące 4 środowiska słodkowodne. W pozostałych poza roślinami zobaczymy także terraria, akwaria i klatki z gadami, żółwiami czy papugami.

Nasze wrażenia

Bardzo nam się podobało! Mieliśmy trochę obawy czy Bajtel nie będzie znudzony. Absolutnie nie był!

Zwiedzanie nie jest długie – w sam raz, żeby spokojnie przejść z przedszkolakiem 🙂 Urozmaiceniem dla roślin są zwierzęta w terrariach czy klatkach. Spotkaliśmy gekona, kameleona, żółwia, papużki, a nawet świnkę morską (tak, tak, wiem – kawię domową). Były też mrówki, które dzielnie niosły liście. Bajtel przyglądał się im z zaciekawieniem, ale nie tylko one zrobiły na nim wrażenie. Podobały mu się liście wielkie jak on sam, kaktusy do sufitu czy rośliny owadożerne. Wypatrywał owoców, wąchał śmierdzącego kwiatka 😉

Bajtel nie mógł też uwierzyć, że jesteśmy w budynku 😉 Podobały mu się mostki i to, że pawilony zwiedza się na dwóch poziomach. Dla dzieciaków ustawione też są dwie układanki.

Fajnie, że powstał pawilon akwarystyczny, choć 4 akwaria to niewiele 😉 Jest to jednak fajny przerywnik, można obserwować ryby z rzek z 4 kontynentów. Niektóre z nich były naprawdę ogromne, a Bajtel zachwycał się płaszczkami, które pływały po dnie.

Nam również wycieczka bardzo się podobała. Odpoczęliśmy sobie wśród zieleni i podziwialiśmy wspaniałą roślinność. Nigdzie nie musieliśmy się spieszyć 🙂 Polecamy na miłą wyprawę! Myślę, że musi być fajnie wpaść tam zimową porą!

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Fredry 6, Gliwic
Witryna: https://mzuk.gliwice.pl/jednostka/palmiarnia/
Facebook: https://www.facebook.com/pages/Palmiarnia-Gliwice/161756340568842

Palmiarnia jest czynna od wtorku do piątku od 9 do 18, natomiast w weekendy i święta od 10 do 18.

Nie ma tu parkingu, ale można zaparkować wzdłuż drogi, np. na Wybrzeżu Armii Krajowej. UWAGA! Część miejsc jest płatna (trzeba zobaczyć czy znajdujemy się w strefie płatnego parkowania!)

Bilet normalny to koszt 18 zł, ulgowy (dla dzieci od lat 4, uczniów i studentów) 11 zł. Bilet rodzinny (maksymalnie 2 osoby dorosłe i nie więcej niż 3 dzieci do 16-tego roku życia) kosztuje 36 zł.

W palmiarni są łazienki, w damskiej jest pomieszczenie z przewijakiem.

Na końcu zwiedzania znajdziemy kawiarenkę (lub gdy od razu wejdziemy schodami w górę).

Palmiarnia mieści się w parku Chopina. To fajne miejsce na piknik. Jest tu też plac zabaw.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Taras widokowy na placu zabaw!

9 sierpnia 2018
1.68km

Wyżej i wyżej, i wyżej!

10 lutego 2024
2.20km

Stalowe olbrzymy

16 kwietnia 2018
5.06km

Najsłynniejsze klocki świata

19 lutego 2017
5.27km

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Kategorie