Ostatnio w internecie trafiłam na zdjęcie Zaczarowanego Ogrodu z Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. A że to tylko godzina drogi postanowiliśmy przyjechać – po drodze zahaczając jeszcze o Rezerwat przyrody Łężczok. Oba te miejsca są rewelacyjne na długi i ciekawy spacer, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Co to takiego

Arboretum to specjalistyczny ogród botaniczny, w którym uprawiane są różne gatunki drzew i krzewów. Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu powstało na terenie Lasu Komunalnego “Obora”. Ogród zajmuje powierzchnię 164 ha, którą można podzielić na dwa zasadnicze obszary.  Pierwszy ma powierzchnię około 35 ha – znajduje się na nim zagospodarowany i ogrodzony ogród właściwy, gdzie umieszczono kolekcje roślin i ośrodki dydaktyczne. Drugi obszar to część przyrodniczo-krajobrazowa z fragmentami naturalnej przyrody, która zajmuje pozostałą część powierzchni.

Nasze wrażenia

Arboretum przyciągnęło mnie fotografią Zaczarowanego Ogrodu. Ale nie jest to jedyne miejsce warte odwiedzenia.

Jest to świetne miejsce na spacer, zobaczymy tu rozmaite drzewa i możemy się o nich sporo dowiedzieć dzięki tablicom dydaktycznym. Bajtlowi spodobała się oczywiście ścieżka zdrowia 😉

Bardzo fajnie zrobionym miejscem była edukacyjna polana “Zielona Klasa”. Jest to ścieżka dydaktyczna, powstała w 2017. Znajdziecie tam 13 stanowisk – nie z wszystkich da się samodzielnie skorzystać – są tu organizowane zajęcia dla dzieciaków. Bajtlowi najbardziej spodobała się skocznia, na której można było zmierzyć się ze zwierzętami leśnymi. Przy dobrym rozbiegu skakał jak wilk! Ale do zająca było mu jeszcze daleko 😉

Można tu również odwiedzić mini ZOO. W siedmiu wolierach i na czterech wybiegach można tu oglądać ptaki i ssaki, m.in. pawie, bażanty, papugi, kuce i osiołki. Na skarpie swój wybieg mają też daniele.

Następnie przeszliśmy do platformy widokowej, z której widać Zaczarowany Ogród – a później odwiedziliśmy sam ogród. Są tu kręte ścieżki, dużo zieleni i pięknych kwiatów. Bardzo nam się tu podobało.

Cały spacer zajął nam około 1,5 godziny. Przeszliśmy niecałe 3,5 km. Mimo słonecznej sierpniowej soboty ludzi nie było zbyt wielu. Bardzo nam się tu podobało – polecamy!

Kilka rad praktycznych

Adres: Markowicka 17, Racibórz
Witryna: https://www.arboretum-raciborz.com.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/arboretum.raciborz/

Przed arboretum dostępny jest bezpłatny parking. Wejście do ogrodu jest bezpłatne.

Dostępna jest tu ścieżka zdrowia, ścieżka dydaktyczna i dendrologiczna, mini ZOO, zaczarowany ogród oraz polana edukacyjna.

Mini ZOO czynne jest od wtorku do niedzieli:

  • w okresie letnim od 8.00 do 18.00
  • w okresie zimowym od 8.00 do 16.00

Na terenie Arboretum znajduje się restauracja, ale wyglądała na nieczynną. Wpisy na ich facebooku są z 2014 roku, na stronie znalazłam informację, że lokal czynny jest tylko na imprezy.

Nie widziałam tam miejsca, gdzie można by zjeść.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Spacer wśród łabędzi

4 sierpnia 2020
5.27km

Para – buch! Koła – w ruch!

4 lipca 2023
14.99km

Coś więcej niż zwykły park!

22 października 2019
16.36km

W cieniu dębów

16 listopada 2019
17.12km

Dobre miejsce, żeby się wyszaleć

15 października 2019
17.70km

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Pod stopami Ojca Mateusza

18 października 2023

Kategorie