Ach! Stare, klimatyczne, pięknie odrestaurowane budynki. Wspaniały plac zabaw. Interaktywna tematyczna wystawa. Małe centrum nauki. A do tego niesamowity widok na hałdy i miasto. Wszystko w jednym miejscu! Jak się nie zachwycić? Zapraszamy do Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku!

Co to takiego

Zabytkowa Kopalnia Ignacy to dawna kopalnia, uratowana dzięki byłym pracownikom i mieszkańcom Rybnika. Obecnie należy do Szlaku Zabytków Techniki. Znajduje się tu interaktywna wystawa “Wiek pary” oraz małe centrum nauki SOWA, a także park z placem zabaw oraz punkt widokowy na wieży ciśnień.

Nasze wrażenia

Wpuście mnie na zrewitalizowany kompleks, w którym mieści się coś fajnego – a przepadnę! Uwielbiam, kiedy stare budynki nie idą w zapomnienie, a niosą coś nowego. Kopalnia działała nieprzerwanie przez 203 lata, a zakończyła swoją działalność w 1995 roku. Dzięki byłym pracownikom oraz mieszkańcom Rybnika udało się uratować ten wyjątkowy industrialny kompleks. Kopalnia przeszła długą drogę, ostatnie atrakcje zostały oddane do użytku w 2021 i 2022 roku. Bardzo mnie cieszy, że to, jak kopalnia wygląda obecnie to efekt ciągłych zmian i chęci rozwoju. Dzięki temu kompleks jest niesamowicie atrakcyjny pod względem turystycznym, w tym miejscu pełnym tradycji odwiedzimy nowoczesną wystawę na światowym poziomie.

Park pary

Wszystko zaczęło się od… biegu OCR, który był organizowany na terenie kompleksu. Zauroczyły nas budynki kopalni i jej otoczenie – ponad hektarowy teren zielony z placem zabaw i ogrodem doświadczeń. Bajtel korzystał z atrakcji placu zabaw, my z Frelką z zadaszonych ławeczek. Byliśmy ciekawi, co jeszcze oferuje to miejsce, a otrzymana w pakiecie wejściówka za 1 zł była dodatkowym trigerem, żeby zaplanować tu wycieczkę 🙂

Kompleks Kościuszko

Para – buch! W maszynowni i nadszybiu szybu Kościuszko zobaczyliśmy interaktywną wystawę “Wiek pary”. Poznaliśmy historię silnika parowego, a przede wszystkim – zobaczyliśmy jak działa! Niestety nie zobaczyliśmy pokazu prawdziwej, ponad stuletniej maszyny wyciągowej o napędzie parowym – ta uruchamiana jest w czasie specjalnych pokazów. Jednak interaktywne stanowiska pozwoliły nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób para napędza silnik. A już najfajnieszym eksponatem był pociąg, który można było poprowadzić odkręcając zawory i przesuwając dźwignie!

Wieża widokowa

Lubicie punkty widokowe? W Zabytkowej Kopalni Ignacy możecie obejrzeć panoramę Rybnika z… wieży ciśnień. Ma ona 46 metrów, a na jej szczyt prowadzą 222 schody – na górze dostępna jest platforma widokowa z pełnym kątem widzenia. Zobaczycie zatem nie tylko kompleks Kopalni oraz hałdy, ale też panoramę Rybnika, Wodzisławia i Raciborza, a przy dobrej pogodzie (nam się to udało!) dojrzycie również góry!

SOWA

Koła – w ruch! Witajcie w SOWA czyli Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. “Sowy” to małe, lokalne centra nauki stworzone we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Jedno z nich zostało otwarte w budynku stolarni przy maszynowni Szybu Głowacki. Znajduje się tu kilkanaście angażujących eksponatów, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania. Bajtlowi bardzo się tutaj podobało! Najbardziej podobał mu się znikający kot 🙂 – eksperyment dotyczący kolorów. Frelce najbardziej podobały się lustra 😉 Była też chodząca sprężynka, ruchomy stół, logiczne łamigłówki czy ogromny kulodrom – i wiele innych, a każda z nich przez zabawę pozwalała się też czegoś nauczyć. Świetna sprawa! Oczywiście nie jest to wielkie centrum nauki z informacjami na każdy temat – SOWA znajduje się w jednym pokoju – jednak jest to świetna okazja do eksperymentowania i uważam, że to cudownie, że powstała cała sieć takich obiektów, bo dzięki temu dzieciaki mają do nich ułatwiony dostęp.

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Ignacego Mościckiego 3, Rybnik
Witryna: https://www.kopalniaignacy.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/KopalniaIgnacy/

Zabytkowa Kopalnia Ignacy dostępna jest do zwiedzania od wtorku do piaku w godzinach 9 – 17 oraz w weekend od 11 do 19.

Bilety na wszystkie atrakcje to koszt 38 zł (normalny) oraz 21 zł (ulgowy). Z pokazem maszyny parowej odpowiednio 42 i 25 zł. Pełny cennik zobaczycie TUTAJ. Park pary dostępny jest bezpłatnie. Bilety można kupić przez internet TUTAJ.

Przy Zabytkowej Kopalni Ignacy znajduje duży bezpłatny parking.

Na terenie kompleksu znajdują się toalety (przy wystawie Wiek Pary, przy SOWA oraz na zewnątrz).

Dostępny jest automat z jedzeniem. Niedaleko jest sklep spożywczy.

Z perspektywy Frelki

Nie było problemu z poruszaniem się z wózkiem zarówno na wystawie Wiek pary jak i w Małym centrum nauki SOWA. Przewijak dostępny jest w toaletach przy “Sowie”. Na wieżę ciśnień Frelka powędrowała na rękach Męża 🙂Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Coś więcej niż zwykły park!

22 października 2019
6.01km

Park na temat

31 lipca 2020
6.44km

Na ochłodę

21 lipca 2022
7.84km

Dobre miejsce, żeby się wyszaleć

15 października 2019
14.02km

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Kategorie