Wycieczka do Rybnika nie mogła skończyć się na jednym miejscu (swoją drogą – wspaniałym – tu możecie przeczytać o naszej wizycie w Zabytkowej Kopalni Ignacy). Niedawno usłyszałam o nowoczesnej, interaktywnej wystawie Medycyna Farmacja i to tu skierowaliśmy swoje kroki. Cóż można powiedzieć? Rewelacja! Ogrom informacji przedstawionych w świetny dla młodego zwiedzającego sposób. Mnóstwo interaktywnych stanowisk przeprowadziło nas po wielu lekarskich specjalizacjach wciągając nas bez reszty. Polecamy!

Co to takiego

Wystawa Medycyna Farmacja w Edukatorium Juliusz znajduje się na 4 kondygnacjach starego szpitala. Pozwala zwiedzającym na zaznajomienie się z funkcjonowaniem placówki medycznej, sprzętem medycznym oraz zabiegami. Z pomocą różnorodnych interaktywnych stanowisk edukacyjnych goście mogą poznać narzędzia i technologie medyczne oraz zasady funkcjonowania ludzkiego ciała.

Nasze wrażenia

Nie mogę nie zacząć od tego, że po raz kolejny mamy do czynienia z rewelacyjnym wykorzystaniem starego budynku. Oto bowiem stary szpital, a w nim wystawa dotycząca medycyny! Budynek bardzo klimatyczny, Frelka po wejściu ze swojego wózka obserwowała sklepienia 😉

Sama wystawa jest świetnie zrobiona. Bardzo angażująca, nowoczesna, prawie w całości interaktywna. Możemy dowiedzieć się czym zajmują się poszczególne specjalizacje, ale także kiedy i jak zadzwonić po pomoc oraz co przysięgają lekarze. Przejdziemy przez różne szpitalne oddziały i będziemy mogli je lepiej poznać. Na laryngologii na przykład zbadamy słuch, sprawdzimy swój balans czy zweryfikujemy czy rozróżniamy wysokość tonów. Na dermatologii dowiemy się jakie zmiany powinny nas niepokoić. Na okulistyce poznamy budowę zdrowego i chorego oka, a także sprawdzimy czy dobrze widzimy kolory. Na ginekologii jako plemnik pościgamy się w wyścigu do jajeczka i zobaczymy jak rozwija się mały człowiek. Na onkologii zobaczymy jak organizm walczy z komórkami nowotworowymi i jakie opcje mamy, jeśli zachorujemy na raka. A to tylko kilka z odwiedzanych oddziałów! Do tego znajdziemy tu jeszcze niewielką wystawę dotyczącą farmacji, obejrzymy miniatury dawnych laboratoriów czy gabinetów, dowiemy się jak zdrowo komponować posiłki. Znajdziemy też miejsce na odpoczynek – dosyć nieoczywiste 🙂

Wystawę odwiedziliśmy w środku tygodnia i byliśmy jedynymi gośćmi! Może wciąż za mało osób wie o tej wystawie? Teraz już wiecie – więc nie macie wymówki – wpadajcie tu koniecznie!

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Klasztorna 11, Rybnik
Witryna: https://www.juliusz.eu/medycyna-i-farmacja
Facebook: https://www.facebook.com/edukatoriumjuliuszwrybniku

Ekspozycja dostępna jest od wtorku do piątku w godzinach 9-18 oraz w weekendy 10-19. Wejścia odbywają się o pełnych godzinach.

Bilet normalny kosztuje 35 zł, ulgowy 15 zł. Bezpłatnie wchodzą dzieci do 7 roku życia. Pełny cennik znajdziecie TUTAJ. Bilety można kupić przez stronę (TUTAJ), ale nie są dostępne wszystkie zniżki.

W okolicy znajdują się dwa płatne parking – nr 2 (200m) oraz nr 6 (300m).

Na miejscu można kupić pamiątki, nie ma gastronomii, ale Edukatorium znajduje się blisko centrum miasta, znajdziecie tu mnóstwo restauracji i kawiarni.

Dostępne są tu toalety.

Z perspektywy Frelki

Do Edukatorium wejście jest po schodkach bez podjazdu – jest co prawda drugie wejście na poziom -1, ale było zamknięte. W samym budynku nie ma problemu z poruszaniem się wózkiem – dostępna jest winda. Na parterze w toalecie znajdziemy przewijak.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Park na temat

31 lipca 2020
1.01km

Na ochłodę

21 lipca 2022
2.25km

Para – buch! Koła – w ruch!

4 lipca 2023
6.23km

Coś więcej niż zwykły park!

22 października 2019
11.20km

Dobre miejsce, żeby się wyszaleć

15 października 2019
12.19km

Ostatnio

Kategorie