Pisałam już o ogrodach tematycznych – teraz czas na Hortulus Spectabilis. Warto odwiedzić oba te miejsca, jeśli tylko będziecie w okolicy.

Co to takiego

Ogrody Hortulus Spectabilis zostały udostępnione do zwiedzania w czerwcu 2014 roku. Jest to autorski projekt zespołu ogrodów o różnej stylistyce i tematyce.

Centralnym jego punktem jest największy w świecie labirynt grabowy, a w jego sercu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa.

Nasze wrażenia

Jak już pisałam – odwiedziliśmy zarówno ogrody tematyczne Hortulus, jak i Hortulus Spectabilis i ciężko ustrzec się przed ich porównywaniem. Dla mnie ogrody tematyczne były ciekawsze, dla moich Chłopaków – Spectabilis.

Przede wszystkim jest tu więcej przestrzeni, a ogrody nie są tak uporządkowane i położone jeden koło drugiego. Nie znaczy to jednak, że nie znajdziecie tu pięknych miejsc. Jest fantastyczny ogród czterech pór roku, rosaria czy bukszpany.

Największą atrakcją jest tu oczywiście LABIRYNT! Labirynt powstał w kwietniu 2003 r. z 18 tysięcy sztuk 2-letnich sadzonek grabu. Jest to obecnie największy labirynt grabowy na świecie. Zajmuje on powierzchnię ok 1 ha, a łączna długość wszystkich ścieżek w labiryncie wynosi 3218 m. W centrum labiryntu stoi wieża widokowa, z której roztacza się świetny widok!

Dodatkowo w labiryncie czeka na Was dodatkowa zabawa, jeśli wraz z biletem zakupicie specjalne karty bogów słowiańskich i germańskich. W zakamarkach labiryntu znajdziecie specjalne miejsca, gdzie można podbić karty – można bawić się samodzielnie lub podzielić na dwa zespoły i grać na czas 🙂

Poza tym w ogrodach czeka na Was jeszcze jedna gra plenerowa, tym razem bezpłatna – potrzebny Wam będzie jedynie smartfon. Możecie poszukiwać kodów QR, pod każdym czeka na Was zagadka, która pomoże Wam ustalić kolejny punkt. Dzięki zabawie przejdziecie przez większość ogrodów – Bajtlowi bardzo się to podobało!

Na dzieciaki czeka też plac zabaw oraz domki smerfów, więc na nudę nie mogą narzekać 🙂

No to teraz ponownie – niech przemówią zdjęcia 🙂

wrzesień 2020

lipiec 2021

Zdjęć było zdecydowanie więcej i naprawdę ciężko było zdecydować, które tu umieścić. Mam nadzieję, że zachęcą Was do odwiedzenia tego miejsca i znalezienia miejsc ze zdjęć – i wielu, wielu innych!

Kilka rad praktycznych

Adres: Dobrzyca 76
Witryna: https://www.ogrody-labirynt.com.pl/ oraz https://www.hortulus-spectabilis.com.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/HortulusSpectabilis/

Wejście do ogrodów Hortulus Spectabilis kosztuje 45 zł za bilet normalny oraz 32 zł za bilet ulgowy. Można kupić bilet łączony do dwóch ogrodów – Spectabilis oraz tematycznych, które znajdują się około 2 km dalej. Takie bilety kosztują odpowiednio 63 zł oraz 40 zł (a warto!). Ogrodów nie trzeba odwiedzić w tym samym dniu.

Ogrody otwarte są od wtorku do niedzieli od końcówki kwietnia do końca października. Godziny zależne są od pory roku. Godziny otwarcia znajdziecie tutaj (z boku po prawej te obecne, a na cenniku całoroczne).

Czas zwiedzania ogrodów Spectabilis to około 3-5 h. Znajdziecie tu ogrody, ogromny labirynt i wieżę widokową. W ogrodach znajduje się sklep z pamiątkami i Caffebar Rumianek (czynny od czerwca do września). Przed ogrodami znajdziecie bezpłatny parking. Na terenie ogrodów są dostępne toalety. Ogrodów nie można odwiedzać ze zwierzętami, ani jeździć tu na rowerach.Napisane przez: Anuszka