Zastanawiałam się, o czym Wam napisać na pierwszy ogień. Doszłam do wniosku, że Świat Techniki w Ostrawie będzie w sam raz. Po pierwsze – byliśmy tam niedawno, więc sporo pamiętam, a miejsce zachwyciło mnie tak, że opowiadałam o nim wszystkim znajomym. Po drugie – jest zima i najlepiej jechać gdzieś, gdzie jest ciepło 🙂 Letnie atrakcje opiszę, kiedy będzie nieco cieplej!

Co to takiego?

Świat Techniki to interaktywne centrum nauki i techniki. To nowe, otwarte w 2014 roku,  miejsce. Ma powierzchnię 14 000 metrów kwadratowych, do zwiedzania udostępnia cztery stale ekspozycje: Świat Dzieci, Świat Nauki i Odkryć, Świat Cywilizacji oraz Świat Przyrody, a także kino 3D, Teatr Nauki oraz wystawy okresowe. To miejsce dla dużych i dla małych – naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie i nauczy nowych rzeczy. Industrialne otoczenie dawnej huty żelaza dodaje temu obiektowi uroku. Obok znajduje się Mały Świat Techniki, którego nie zdążyliśmy zwiedzić (udało nam się to niecały rok później, a relacje przeczytacie tutaj). Ze względu na pogodę nie wyszliśmy też do zewnętrznej części Świata Przyrody – ogrodów.

Świat Techniki mieści się na obrzeżach Ostrawy, w dzielnicy Vitkovice, 15 minut od przejścia granicznego. To doskonała alternatywa dla naszego Centrum Kopernika w Warszawie. Jeśli mieszkacie w obrębie GOPu dojazd zajmie Wam około godziny.

Nasze wrażenia

Świat Techniki to naprawdę rewelacyjne miejsce. Wszystkiego można tu dotknąć i każdy z pewnością dowie się czegoś nowego.

Mnóstwo czasu spędziliśmy w Świecie Dzieci, który jest  wręcz stworzony dla maluchów. Mogą się tutaj wiele nauczyć o otaczającym świecie, a przy tym doskonale się bawić! Gdzie indziej nasze dziecko może stać się na chwilę budowlańcem, lekarzem, sklepikarzem i zagrać na prawdziwej perkusji? A to nie wszystkie atrakcje tego wspaniałego miejsca. Bajtlowi uśmiech nie schodził z buzi. A i nam bardzo miło przeleciał tutaj czas.

Pozostała część wystaw również jest rewelacyjna. Syn w części dla dorosłych nie nudził się wcale, a myślę, że i sporo się nauczył. Szczególnie spodobały mu się magnetyczne klocki oraz eksponat „Halo, kto tam jest?”, gdzie podczas jeżdżenia aparatem po brzuchu przyszłej mamy, można było zobaczyć na ekranie dzidziusia. Na nas duże wrażenie zrobiła wystawa opowiadająca o przetapianiu żelaza, gdzie można było sobie zrobić prawdziwą łyżkę!

Praktycznie każdy eksponat jest tu interaktywny – tu trzeba dotknąć, tam nacisnąć, złożyć, podnieść – to dla malucha (i dla rodzica) prawdziwa frajda! Wyszliśmy stamtąd, tylko dlatego, że już zamykali, mając poczucie, że moglibyśmy spędzić tam jeszcze dużo czasu!

Kilka rad praktycznych

Witryna: http://www.stcostrava.cz/
Adres: Vítkovice 3004, 703 00 Ostrava – Vítkovice

Wstęp dla dorosłych na wszystko (wejście do Wielkiego Świata Techniki i Małego Świata Techniki U6 + wejście Świata Dzieci lub bilet do kina) to koszt 320 CZK (niecałe 55 zł), bilet ulgowy kosztuje 240 CZK (około 40 zł). Można też kupić bilet rodzinny – dla 2 dorosłych i 2/3 dzieci to koszt 870 CZK (około 150 zł), a dla 1 dorosłego z 2 dzieci – 620 CZK (około 105 zł).

Jeśli zdecydujecie się tylko na Świat Dzieci to każdy z Was zapłaci 70 CZK (około 12 zł) – dzieci do 2 roku życia wchodzą bezpłatnie.  Na resztę ekspozycji bezpłatnie wchodzą dzieci poniżej 3 lat. Za bilet rodzinny 2+2/3 zapłacicie 220 CZK (około 37 zł), a za 1+2 – 270 CZK (niecałe 30 zł). W dni robocze od 12 do 13.50 każde z Was zapłaci tylko 50 CZK (niecałe 10 zł).

Przed przyjazdem polecam przejrzeć stronę. Jest przetłumaczona na język polski, więc nie będziecie mieli problemu. Podczas naszej wizyty w 2016 roku sprzedający nie do końca wiedzieli co sprzedają i dwa razy podawali mi błędną informację – dzięki swojej wiedzy nie zapłaciłam za dużo.

Kiedy odwiedzaliśmy Świat Nauki mimo weekendu było niewiele ludzi. Nie było kolejek do eksponatów i wszystko mogliśmy spokojnie zobaczyć. Nie było też problemów z wejściem do Świata Dzieci (wg strony wejście w weekendy jest na godziny, ale jeśli nie ma dużo ludzi wpuszczają na bieżąco). Dotyczy to zarówno wizyty w 2016 roku, jak i w 2018.

Niestety nie można tutaj zjeść nic konkretnego. Jest kafejka przy wejściu, ale dostępne są raczej napoje i ciasta. Z ciepłych rzeczy jedynie zapiekanki, bagietki itp. – dorosły zje, ale dziecko do lat 3 niekoniecznie.

Na każdym piętrze są toalety, w Świecie Dziecka – dostosowane do potrzeb najmłodszych. Na 2 piętrze  jest gdzie usiąść, odpocząć i ewentualnie zjeść swoją wałówkę 😉 Jest też mały kącik dla dzieci.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Świat Techniki u naszych sąsiadów vol.2

3 października 2017
0.03km

Rodzinnie do ZOO

7 maja 2018
3.88km

Ostatnio

Alicja w Krainie Świateł

17 października 2022

Na ochłodę

21 lipca 2022

Wyprawa do Hogsmeade

22 stycznia 2022

Kategorie