Zastanawiałam się, o czym Wam napisać na pierwszy ogień. Doszłam do wniosku, że Świat Techniki w Ostrawie będzie w sam raz. Po pierwsze – byliśmy tam niedawno, więc sporo pamiętam, a miejsce zachwyciło mnie tak, że opowiadałam o nim wszystkim znajomym. Po drugie – jest zima i najlepiej jechać gdzieś, gdzie jest ciepło 🙂 Letnie atrakcje opiszę, kiedy będzie nieco cieplej!

Co to takiego?

Świat Techniki to interaktywne centrum nauki i techniki. To nowe, otwarte w 2014 roku,  miejsce. Ma powierzchnię 14 000 metrów kwadratowych, do zwiedzania udostępnia cztery stale ekspozycje: Świat Dzieci, Świat Nauki i Odkryć, Świat Cywilizacji oraz Świat Przyrody, a także kino 3D, Teatr Nauki oraz wystawy okresowe. To miejsce dla dużych i dla małych – naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie i nauczy nowych rzeczy. Industrialne otoczenie dawnej huty żelaza dodaje temu obiektowi uroku. Obok znajduje się Mały Świat Techniki, którego nie zdążyliśmy zwiedzić (udało nam się to niecały rok później, a relacje przeczytacie tutaj). Ze względu na pogodę nie wyszliśmy też do zewnętrznej części Świata Przyrody – ogrodów.

Świat Techniki mieści się na obrzeżach Ostrawy, w dzielnicy Vitkovice, 15 minut od przejścia granicznego. To doskonała alternatywa dla naszego Centrum Kopernika w Warszawie. Jeśli mieszkacie w obrębie GOPu dojazd zajmie Wam około godziny.

Nasze wrażenia

Świat Techniki to naprawdę rewelacyjne miejsce. Wszystkiego można tu dotknąć i każdy z pewnością dowie się czegoś nowego.

Mnóstwo czasu spędziliśmy w Świecie Dzieci, który jest  wręcz stworzony dla maluchów. Mogą się tutaj wiele nauczyć o otaczającym świecie, a przy tym doskonale się bawić! Gdzie indziej nasze dziecko może stać się na chwilę budowlańcem, lekarzem, sklepikarzem i zagrać na prawdziwej perkusji? A to nie wszystkie atrakcje tego wspaniałego miejsca. Bajtlowi uśmiech nie schodził z buzi. A i nam bardzo miło przeleciał tutaj czas.

Pozostała część wystaw również jest rewelacyjna. Syn w części dla dorosłych nie nudził się wcale, a myślę, że i sporo się nauczył. Szczególnie spodobały mu się magnetyczne klocki oraz eksponat „Halo, kto tam jest?”, gdzie podczas jeżdżenia aparatem po brzuchu przyszłej mamy, można było zobaczyć na ekranie dzidziusia. Na nas duże wrażenie zrobiła wystawa opowiadająca o przetapianiu żelaza, gdzie można było sobie zrobić prawdziwą łyżkę!

Praktycznie każdy eksponat jest tu interaktywny – tu trzeba dotknąć, tam nacisnąć, złożyć, podnieść – to dla malucha (i dla rodzica) prawdziwa frajda! Wyszliśmy stamtąd, tylko dlatego, że już zamykali, mając poczucie, że moglibyśmy spędzić tam jeszcze dużo czasu!

Kilka rad praktycznych

Adres: Vítkovice 3004, 703 00 Ostrava – Vítkovice
Witryna: https://www.dolnivitkovice.cz/pl/wielki-swiat-techniki/
Facebook: https://www.facebook.com/DolniVitkovice/

Ceny biletów sprawdzicie tutaj: CENNIK. Można je kupić online. Koszt to mniej więcej 60 zł dla dorosłego i 47 zł za dziecko w przypadku ekspozycji stałych oraz ok. 22 zł za wejście do Świata Dzieci. Dostępne są zniżki przy zakupie biletów rodzinnych.

Wielki Świat Nauki jest czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18.

Kiedy odwiedzaliśmy Świat Nauki mimo weekendu było niewiele ludzi. Nie było kolejek do eksponatów i wszystko mogliśmy spokojnie zobaczyć. Nie było też problemów z wejściem do Świata Dzieci (wg strony wejście w weekendy jest na godziny, ale jeśli nie ma dużo ludzi wpuszczają na bieżąco). Dotyczy to zarówno wizyty w 2016 roku, jak i w 2018.

Na każdym piętrze są toalety, w Świecie Dziecka – dostosowane do potrzeb najmłodszych. Na 2 piętrze  jest gdzie usiąść, odpocząć i ewentualnie zjeść swoją wałówkę 😉 Jest też mały kącik dla dzieci.

Na terenie Dolnych Vitkowic dostępnych jest kilka kafejek, pewnie znajdziecie tu coś dla siebie, ale nie jestem pewna czy da się przekąsić coś konkretnego.

Jest tu też spory darmowy parking.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Świat Techniki u naszych sąsiadów vol.2

3 października 2017
0.03km

Dzieciaki na traktory!

21 marca 2023
0.28km

Rodzinnie do ZOO

7 maja 2018
3.88km

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Kategorie