O GEOsferze w Jaworznie dowiedziałam się dzięki wynikom konkursu Dziecięcy Śląsk na stronie czasdzieci.pl. Wybraliśmy się tam korzystając z pięknej pogody w miniony weekend. To bardzo fajne miejsce, gdzie można odpocząć i nauczyć się czegoś o przyrodzie – tej żywej i tej nieożywionej.

Co to takiego

GEOsfera Jaworzno to 8-hektarowy park tematyczny z ogrodami na terenie dawnego kamieniołomu Sadowa Góra. Jest to Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej. Największe atuty tego miejsca zostały odkryte w wyniku działalności eksploatacyjnej. Jest tu również wiele zieleni i kwiatów, dla których niepowtarzalnym tłem stały się ściany kamieniołomu.

Nasze wrażenia

GEOsfera robi wrażenie! Nie jest to typowy park, jest bardzo różnorodny, wyeksponowane skały wspaniale uzupełniają się z roślinnością.

Jest tu wiele ścieżek i wiele ciekawych miejsc. Można tu naprawdę długo chodzić, dodatkowo można wyjść z terenu GEOsfery i udać się na spacer ścieżką przyrodniczą Sadowa Góra. Ścieżki na terenie parku wysypane są kamieniami, więc spacer z wózkami dziecięcymi może być wyzwaniem.

Spacerując po parku możemy odpocząć. W tle ciągle słychać śpiew ptaków i granie owadów. Można spotkać ślimaki, jaszczurki, biedronki i żuki. Jest tu piękny ogród sensoryczny, w którym odnajdziemy wiele gatunków kwiatów, podzielonych na strefy (zwróciłam uwagę, że na tabliczkach kwiaty opisane były również piśmie Braille’a). Są też domki dla owadów – zapylaczy.

Możemy się również sporo nauczyć. W wyniku działalności przemysłowej w Sadowej Górze ujawniły się liczne skamieniałości, ślady różnorodnych zjawisk geologicznych, szczątki szkieletowe szkarłupni, małży, głowonogów, ryb, a nawet kości gadzie prajaszczura nothozaurus sprzed 230 mln lat! Odkryto tu również niezwykle cenne stanowisko paleontologiczne megariplemarków, będące kopalnym zapisem potężnych tropikalnych huraganów, które przetaczały się miliony lat temu przez ten obszar. Informacje na ich temat znajdziemy na tablicach edukacyjnych. Jednak przede wszystkim część możemy zobaczyć na własne oczy. Na terenie parku znajdziemy pawilon riplemarków czy repliki triasowych gadów, których szczątki odkryto na tym terenie. Są również globusy, przedstawiające kolejne ery geologiczne.

Poza tym możemy się pobawić – na terenie GEOsfery jest niewielki, ale fajny plac zabaw. Jest też fajna kładka widokowa, na którą dojście nie zajmuje dużo czasu, a z której jest piękny widok na cały park. Nad wodą są też leżaki, na których możemy odpocząć.

Największe wrażenie zrobiła na nas różnorodność tego miejsca. Skały, roślinność, wiele miejsc do zobaczenia na terenie parku. Podobało nam się, że mimo, że Bajtel jest mały, możemy przemycić trochę informacji dotyczących przyrody. Bajtlowi najbardziej przypadły repliki gadów i kręcące się globy. Wszystkim też spodobała się wycieczka na kładkę widokową 🙂

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Św. Wojciecha 100, Jaworzno
Facebook: https://www.facebook.com/geosfera/

Wstęp do parku jest darmowy.

Przed wejściem do parku są parkingi, na których bezpłatnie możemy zostawić samochód.

Na terenie parku jest toaleta. Nie ma obiektów gastronomicznych, ale w wyznaczonych miejscach można zatrzymać się na piknik.

Wokół parku wiedzie ścieżka rowerowa, jednak po samym terenie GEOsfery nie wolno poruszać się rowerem.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

W Ogródku Jordanowskim

1 sierpnia 2017
8.15km

Plac na “wysokim poziomie”

15 maja 2018
10.10km

To co Bajtle lubią najbardziej

19 sierpnia 2023
12.64km

Ostatnio

Kategorie