Nasz Bajtel uwielbia straż pożarną. Ma swój strażacki hełm i w nim, dzierżąc w dłoniach plastikową gaśnicę, gasi udawane pożary. Jeśli coś jest związane ze Strażą – na pewno mu się spodoba. Postanowiliśmy więc zrobić mu przyjemność i odwiedzić Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Co to takiego

W Centralnym Muzeum Pożarnictwa możemy zobaczyć ekspozycję dotyczącą straży pożarnej. Znajdziemy tu wozy strażackie, sikawki, drabiny, a nawet mundury czy hełmy. Pojawiają się również wystawy czasowe. Muzeum jest jednym z obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki.

Nasze wrażenia

Muzeum jest niewielkie, ale ekspozycja robi wrażenie. Mały miłośnik strażaków na pewno będzie zainteresowany. Bajtlowi podobały się przede wszystkim wozy i drabiny, ale najbardziej zachwyciły go… kręcone schody, ucharakteryzowane na płonący budynek! Biegaliśmy po nich trzy razy!

Nam również bardzo spodobała się wystawa wozów, fajnie móc zobaczyć je z bliska i to w takiej ilości. Ogromne wrażenie zrobiła na nas 300-letnia, rzeźbiona sikawka.

Bajtel też pstrykał zdjęcia 😉

Byliśmy w południe, w środku tygodnia i było bardzo pusto, można było spokojnie wszystko pooglądać. Można jednak trafić na wycieczkę szkolną – więc nigdy nic nie wiadomo 😉

Brakowało nam trochę interakcji ze zwiedzającym. Niestety – na wozy można tylko patrzeć. Fajnym akcentem są wspomniane wcześniej schody, jest też fajne miejsce, żeby zrobić sobie zdjęcie jako strażak, ale byłoby wręcz rewelacyjnie, gdyby jeden z wozów przeznaczony był do zwiedzania albo gdyby można nałożyć strażacki hełm. Brakuje także ławeczki, aby usiąść, kiedy dziecko się zmęczy – można jednak wejść do kawiarni i tam odpocząć.

W muzeum spędziliśmy około 40 minut  i wyszliśmy zadowoleni. Myślę, że starsze dziecko, 5 – 6 letnie, jeszcze bardziej doceni ekspozycję. Nam się podobało i polecamy na krótką wycieczkę – zwłaszcza fanom strażaków!

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Stadionowa 7a, Mysłowice
Witryna: http://cmp-muzeum.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/CentralneMuzeumPozarnictwa

Dzieci do 7 roku życia nie płacą za zwiedzanie muzeum. Bilet ulgowy kosztuje 5 zł, normalny 10 zł. Płatność tylko gotówką, kasa zamykana jest godzinę przed zamknięciem muzeum. W niedzielę muzeum zwiedzicie za darmo!

Muzeum można zwiedzać od 10 do 16 od wtorku do niedzieli. W okresie od maja do września w weekendy muzeum czynne jest do 18.

Przed wejściem jest spory parking, z miejscem nie powinno być problemów.

W środku jest kawiarenka, w której można odpocząć.

Łazienki nie są dostosowane pod małe dzieci, ale jest za to przewijak w damskiej łazience.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

W industrialnym klimacie

30 października 2017
6.08km

Podróż do krainy dziecięcej wyobraźni

27 października 2018
6.26km

Z wizytą w Krainie Mikołaja

3 grudnia 2017
6.64km

Zupełnie inna bajka

28 października 2021
6.67km

Witajcie w naszej Bajce!

2 maja 2021
6.68km

Ostatnio

Kategorie