Minęły już prawie dwa miesiące odkąd tu byliśmy, ale to chyba dobry moment, żeby dodać post 🙂 Bajka nie ma lekko, powstała niedługo przed pandemią i tak ją otwierają i zamykają, a Bajka stara się jak może. Powstała nawet jej wirtualna wersja, o czym Wam już wspominałam 🙂

Jutro Bajka Pana Kleksa otwiera się po raz kolejny, a ja mogę ją z czystym sercem polecić! Jutrzejsze terminy są już co prawda wyprzedane – ale zwiedzać Bajkę można codziennie 🙂 Znajdźcie termin, który będzie Wam odpowiadał i wpadajcie!

Co to takiego

Bajka Pana Kleksa to ponad 1400 m2 zabawy, 8 stref tematycznych oraz interaktywna ekspozycja dla całej rodziny. Jak sami o sobie piszą “Nie jesteśmy typową salą zabaw z kulkowymi basenami. Nie jesteśmy muzeum, ani parkiem rozrywki. Jesteśmy miejscem, w którym poprzez balansowanie pomiędzy fantazją i nauką rozwijamy w dzieciach chęć odkrywania świata.”

Nasze wrażenia

Bajka Pana Kleksa to niewątpliwie zupełnie inne miejsce, niż te, w których gościliśmy dotychczas. Świetnie przemyślane, ciekawe, interaktywne miejsce z przewodnikiem. Dzieci (i dorośli) zostają porwani w świat Pana Kleksa! Przechodzą przez różne światy, dowiadują się wielu ciekawych rzeczy i aktywnie, razem z rodzicami, uczestniczą w przygodzie.

Wybraliśmy się do Bajki w urodziny Bajtla. Był to poniedziałek i ludzi było niewielu – poza nami tylko 2 pary dorosły + dziecko. Jeszcze zanim wyruszyliśmy, kiedy czekaliśmy na pozostałych uczestników, Bajtel miał za zadanie znaleźć różne ptaki, dzięki czemu nie nudził się ani trochę.

A potem dopiero się zaczęło! Bebok, okropny nicpoń, nie zdając sobie sprawy z ich wartości, schował trzy niezwykłe sekrety Pana Kleksa: guzik z czapki Bogdychanów, magiczny kałamarz z niekończącym się atramentem oraz szkatułkę doktora Paj-Chi-Wo. Musieliśmy pomóc Panu Kleksowi odnaleźć te ważne przedmioty przechodząc kolejno przez różne krainy.

Byliśmy w Krainie Szpaka Mateusza, w Psim Raju, w Królestwie Bajdocji, Abecji, Planecie Fantazji i na Złomowisku Robotów. W każdym z tych miejsc czekały na nas zupełnie inne wrażenia i zadania. Było kolorowo, bajecznie, trzeba było wykazać się spostrzegawczością, uważnością i dobrą pamięcią. Był też czas (i miejsca) przeznaczony TYLKO na zabawę. Nauczyliśmy się też – w czasie zabawy – sporo o ekologii.

Na koniec wzięliśmy udział w warsztatach naukowych z z Wielkim Elektronikiem. Prowadzący był przesympatyczny i potrafił wciągnąć dorosłych i dzieci w świat nauki. Sprawdzaliśmy co ma więcej witaminy C – sok czy witamina w proszku. Na koniec było wybuchowo, więc Bajtel był zachwycony 😀

Podsumowanie w trzech słowach? Zajrzyjcie tu koniecznie!

Aktualizacja z 2022 roku:

W “Bajce” została otwarta nowa część – Abecja, którą zwiedziliśmy w 2022 roku. „Podwodny Świat Królowej Aby” to nowa interaktywna wystawa edukacyjna, będąca przedłużeniem Bajki Pana Kleksa. Jest poświęcona ekologii i ochronie środowiska.

Obecnie w Bajce zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w weekendy (poza ostatnim weekendem miesiąca), a przez większość czasu mamy tzw. “swobodny dostęp”, w czasie którego możemy zwiedzać Bajkę samodzielnie – choć są dostępni animatorzy, którzy wprowadzają nas w świat wystawy. O ile w Abecji faktycznie zostaliśmy mocno zaangażowani, o tyle w Bajce znacznie mniej niż za pierwszym razem. Dużo bardziej polecamy wersję z przewodnikiem, bo mamy wrażenie uczestnictwa w przygodzie 🙂

Bajtlowi w Abecji najbardziej podobało się przechodzenie na czas zjeżdżalni i linarium oraz układanie kulodromu 😉 Odwiedziliśmy również Bajkę, gdzie Bajtel spędził czas głównie w zabawowych częściach – to minus zwiedzania bez przewodnika, że pewne rzeczy nie są już tak atrakcyjne 😉

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Porcelanowa 23, Katowice
Witryna: https://bajkapanakleksa.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/BajkaPanaKleksa/

Bajkę Pana Kleksa odwiedzicie od 15 do 19 w dni robocze, w soboty od 10 do 20.30, a w niedziele od 9.20 do 20.

Bilety najlepiej kupić przez internet (tutaj). Jeśli są wolne miejsca, to można kupić je również w kasie. Cena biletu wstępu jest uzależniona od rodzaju wydarzenia. Swobodny wstęp w tygodniu kosztuje 49 zł (normalny), 44 zł (ulgowy), 129 zł (rodzinny 2+1) i 159 zł (rodzinny 2+2). Zwiedzanie z przewodnikiem to odpowiednio: 65 zł, 55 zł, 159 zł i 209 zł. Za dzieci do 2 lat zapłacimy 5 zł.

Wycieczkę może poprowadzić Pan Kleks albo Adam lub Agnieszka – przy kupnie biletów jest informacja czy zwiedzanie odbywa się z Panem Kleksem czy z Przewodnikiem.

Bajka Pana Kleksa jest ekspozycją przygotowaną z myślą o dzieciach w wieku 5-12 lat i myślę, że 5 lat to dobra granica wiekowa. Z Bajtlem były młodsze dzieci i na pewno im się podobało, ale nie były w stanie w 100 procentach uczestniczyć w zabawie. Bajtel za to radził sobie świetnie, dużo chłonął, słuchał i był mocno zainteresowany – także dla 7 latków to świetna sprawa 😉 W 2022 roku Bajtlowi też się podobało, ale myślę, że dzieciaki powyżej edukacji wczesnoszkolnej mogą się tam już trochę nudzić.

Na miejscu dostępny jest parking – do 3h parking w tygodniu jest bezpłatny, powyżej 4h to jednorazowy koszt 5 zł. W weekendy jest bezpłatny niezależnie od czasu parkowania.

Na miejscu dostępna jest toaleta.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Zupełnie inna bajka

28 października 2021
0.01km

Z wizytą w Krainie Mikołaja

3 grudnia 2017
0.11km

Trochę wody dla ochłody

28 lipca 2018
1.60km

W industrialnym klimacie

30 października 2017
1.66km

Podziemne ekspozycje

27 listopada 2017
2.10km

Ostatnio

Kategorie