Ostatnio po raz drugi zawitaliśmy w Muzeum Śląskim w Katowicach. To fajnie zorganizowana przestrzeń i ciekawe wystawy – warte odwiedzenia.

Co to takiego

Muzeum Śląskie zaczęło swoją działalność w 1929 roku i działało do wybuchu II wojny światowej. Wznowiło swoją działalność w 1984 roku, a w 2015 uzyskało nową, obecną siedzibę w nowoczesnym kompleksie gmachów, na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”.

Obejrzymy tu wystawy stałe, m.in. o historii Górnego Śląska, galerię sztuki polskiej czy laboratorium przestrzeni teatralnych oraz wystawy czasowe.

Nasze wrażenia

Z małym dzieckiem nie zobaczymy wszystkiego dokładnie. Trzeba wziąć to pod uwagę. My trochę “przelecieliśmy” wystawy, gdybyśmy byli sami na pewno szlibyśmy wolniej i poczytalibyśmy więcej. Nie znaczy to jednak, że nie warto wybrać się tu z maluchem – wystawy są ciekawe i można sporą dawkę wiedzy dziecku przekazać. Ze starszymi potomkami powinno być trochę prościej 😉

Odwiedziliśmy kila wystaw. Za najciekawszą, również dla dzieci, uważam Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni wieków. Na samym początku mamy kilka stoisk interaktywnych. Możemy też wziąć specjalną kartkę i ołówek, dzięki którym przy specjalnych stanowiskach w różnych miejscach wyprawy odrysujemy charakterystyczne dla Śląska miejsca.

Jest to opowieść o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do przełomu ustrojowego 1989 roku. Wystawa podzielona jest na 19 przestrzeni. Dla nas najbliższe były części pokazujące PRL, mieszkania z tamtejszych czasów, bloki z wielkiej płyty (w okienkach można podglądnąć życie mieszkańców) czy małego fiata. Mocno poruszyła mnie również część dotycząca Dziewięciu z Wujka.

Wystawa jest przemyślana i robi dobre wrażenie. Niestety trochę minusów też się pojawia. Ma ona niewiele ponad rok, a widać, że niszczeje. Część napraw nie wymagałaby dużego nakładu pracy – np. doklejenie zerwanych balkoników w bloku czy dokręcenie gałek w kartotece.

Kiedy pokazywałam Bajtlowi żelazo przy piecu z walcowni żelaza – rozmawiając przy okazji o walcowni cynku, którą odwiedziliśmy wcześniej – zwrócono mi uwagę. Nie do końca wiem dlaczego, bo żelazo na dole pieca było ruchome, a ja chciałam pokazać Bajtlowi różnicę między cynkiem, a żelazem. Jedna z pracownic muzeum miała do mnie pretensje, “że chcę to dać dziecku”. Nie dość, że wcale nie miałam takiego zamiaru – trzymałam i pokazywałam, bo krawędzie były nieregularne i nie chciałam, żeby Bajtel przypadkiem się przeciął – to gdyby jednak było to starsze dziecko, lub gdybym trzymała to razem z nim czy po prostu dała dotknąć, to na prawdę nie rozumiem, co w tym takiego strasznego. Jeśli natomiast miała to być tylko ozdoba, to powinna być przykręcona lub z karteczką “nie dotykać”, bo jednak zdecydowana większość wystawy jest interaktywna. Zresztą tak naprawdę każde dziecko mogło to zwyczajnie podnieść. Niby nic wielkiego się nie stało, ale trochę podniosło nam to ciśnienie, bo Muzeum chwali się, że jest przestrzenią przyjazną dziecku. W dodatku taka sytuacja zdarzyła nam się pierwszy raz.

Kolejną wystawą, która może zainteresować dzieci jest Laboratorium Przestrzeni Teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości. Kilka eksponatów jest interaktywnych. Na początku można pobudować z drewnianych klocków. Może być to fajna zabawa dla dzieciaków, ale gdy byliśmy tu 1,5 roku wcześniej były to modele teatrów i było to o wiele bardziej związane z wystawą. Na wystawie można też poczuć się jak w Mission Imposible i przejść pomiędzy “laserami” ze sznurka – małe dzieci, takie jak Bajtel, mogą trochę “shakować” system, ale i tak mają niezłą zabawę.

Odwiedziliśmy również wystawę Zaczęło się od ziarna. Bardzo nam się tutaj podobało. Mogliśmy zobaczyć na mapie skąd pochodzą rośliny, takie jak kukurydza, ziemniak, soczewica. Można tu poczytać o tym jak rośliny zmieniały oblicze świata. Wystawa nie była duża, ale bardzo ciekawa.

Ogólnie rzecz biorąc podobało nam się, ale zdajemy sobie sprawę, że z maluchem nie obejrzymy wszystkiego dokładnie. Za pierwszym razem wystawa o Śląsku zrobiła na nas większe wrażenie, ale i tym razem nam się podobało. Polecamy – zwłaszcza ze starszymi dziećmi.

Dla dzieci w wieku 4-12 lat stworzona jest wystawa Na tropie Tomka. Chodzi oczywiście o Tomka Wilmowskiego z powieści Alfreda Szklarskiego. Zapowiada się ciekawie i kiedy Bajtel będzie starszy na pewno tam się wybierzemy!

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
Witryna: https://muzeumslaskie.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/muzeumslaskie/

Bilety normalne kosztują 24 złote, ulgowe 16 złotych. Bilet rodzinny kupicie za 62 złote. Wstęp bezpłatny przysługuje dzieciom do lat 7. Warto też wpaść do muzeum we wtorek – dzięki temu wszyscy wejdą za darmo (to świetna opcja dla rodziców maluchów, którzy nie skorzystają z wszystkiego tak, jakby chcieli 😉 ). Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10-20.

Muzeum dysponuje parkingiem naziemnym. Parking podziemny jest udostępniany osobom upoważnionym do parkowania na miejscach dla osób z niepełnosprawnościami. Parkowanie do trzech godzin jest bezpłatne. Za każdą kolejną godzinę parkowania pobierana jest opłata w wysokości 5 zł w automatach znajdujących się przy obu parkingach.

W Muzeum są oczywiście łazienki, jest także szatnia. Znajdziecie tu również sklepik z pamiątkami (ale nie tylko, bo kupicie tu m.in. książki dla dzieci autorstwa Anny Tidholm) oraz kafejkę. Na zewnątrz mieści się restauracja, a z Muzeum dojdziecie schodami do bistro Moodro. W bistro zjecie m.in. pyszne bajgle z szarpaną wołowiną, jogurt z granolą, napijecie się smakowitych koktajlów i bardzo dobrej kawy, a także skosztujecie kuszących ciast 🙂 Do tego znajdziecie tu kącik dla dzieci, a także gry i książki. Jeśli wybieracie się do Muzeum po pracy/przedszkolu/szkole możecie zacząć od podwieczorku w Moodro (my tak zrobiliśmy 😉 ).

Całość jest dostosowana do potrzeb osób niewidomych oraz osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Pacynki, kukiełki, marionetki

15 października 2018
1.11km

Trochę wody dla ochłody

28 lipca 2018
1.74km

Witajcie w naszej Bajce!

2 maja 2021
2.10km

Zupełnie inna bajka

28 października 2021
2.11km

Z wizytą w Krainie Mikołaja

3 grudnia 2017
2.15km

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Kategorie