UWAGA! Wpis archiwalny! Obecnie Egzotarium znajduje się w przebudowie i jest zamknięte. Czekamy na otwarcie!

Mały, niepozorny budynek w środku niewielkiego parku. Stare szyby, tynk odpadający od ściany, kilka napisów: “Egzotarium”, “Rośliny”, “Gady”, “Ptaki”, “Ryby”. Nie wiem czy zdecydowałabym się na wejście, gdybym mijała ten budynek przypadkiem. A szkoda – bo wnętrze skrywa piękne rośliny i fascynujące zwierzęta! I zdecydowanie – warto je odwiedzić!

Co to takiego

Egzotarium w Sosnowcu to ogród botaniczny, zlokalizowany na terenie parku miejskiego im. Leona Kruczkowskiego. Został otwarty w 1956 roku. Obecnie można tu zobaczyć ponad 80 gatunków roślin, a także zwierzęta: około 40 gatunków ryb oraz 15 gatunków gadów, a także kilka ptaków i ssaków.

Nasze wrażenia

Z zewnątrz budynek wygląda nieciekawie. Powstał w latach 1954-56 i od tego czasu nie przeszedł remontu. Można się trochę przestraszyć i go ominąć. A to błąd, bo wnętrza… wnętrza zdecydowanie warte są odwiedzenia!

Budynek jest mniejszy niż gliwicka Palmiarnia, ale jest równie ciekawy! Znajdziemy tu piękne okazy roślin z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Zobaczyć tu można palmy, opuncje, aloesy, kaktusy… Jest cudownie zielono, a wiele roślin przepięknie kwitnie!

W innej części egzotarium znajdziemy zwierzęta. I tu – uwaga – bardzo podobało się Bajtlowi! Mimo, że jak wiecie ogrody zoologiczne czy mini ZOO, to nie są jego ulubione miejsca. Może to ze względu na gatunki tych zwierząt? Bajtel podziwiał kajmany, gekona, żółwie i węże. Bardzo podobały mu się też ptaki (szczególnie ryżowce, tak jak mamie 😉 ).

Wycieczka nie była długa, ale miejsce zdecydowanie godne polecenia!

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Piłsudskiego 116, Sosnowiec
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063483763001

UWAGA! Wpis archiwalny! Obecnie Egzotarium znajduje się w przebudowie i jest zamknięte. Czekamy na otwarcie!

Egzotarium od kwietnia do września było czynne jest w godzinach 10-18. W pozostałych miesiącach do godziny 17. Można je było zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków. Koszt biletów wynosił 3 zł za bilet normalny oraz 2 zł za bilet ulgowy.

Podobno jest tam toaleta – można o nią zapytać panią sprzedającą bilety.

W Egzotarium można było wyjść na zewnątrz i również tam obejrzeć rośliny i zwierzęta (ptaki) – to jednak niewielka część, a te same ptaki zobaczyć można wewnątrz. Można więc było spokojnie wybrać się tu w brzydką pogodę lub zimą.

Egzotarium nareszcie jest modernizowane! W nowej odsłonie powinno być czynne w 2023 roku!Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

W industrialnym klimacie

30 października 2017
2.83km

Witajcie w naszej Bajce!

2 maja 2021
4.45km

Zupełnie inna bajka

28 października 2021
4.45km

To co Bajtle lubią najbardziej

19 sierpnia 2023
4.53km

Z wizytą w Krainie Mikołaja

3 grudnia 2017
4.53km

Ostatnio

Kategorie