Pamiętacie wpis o Niewidzialnej Wystawie? Na śląsku pojawiło podobne miejsce! Jeśli macie tu bliżej niż do Warszawy – wpadajcie koniecznie! To naprawdę Ważne Miejsce!

Co to takiego

Ważne miejsce to społeczna kawiarnia, która oprócz serwowania aromatycznej kawy i przekąsek, zajmuje się organizacją różnorodnych warsztatów, szkoleń oraz autorskich spotkań. Na piętrze znajduje się specjalna ścieżka edukacyjna „Tajemnica Ciemności”. Przygotowana tutaj trasa odbywa się w całkowitych ciemnościach, otwierając jej uczestników na zupełnie nowe emocje oraz doświadczenia.

Nasze wrażenia

Kiedy dowiedziałam się, że na Śląsku powstało takie miejsce bardzo się ucieszyłam. Nie musiałam już ciągnąć Męża do Warszawy, żeby podzielić się z nim tymi wrażeniami, które wtedy przeżyłam. Gdy kupiłam bilety naszły mnie trochę wątpliwości – czy poczuje to samo co wtedy? Muszę powiedzieć, że zupełnie niesłusznie – z wystawy wyszłam pod ogromnym wrażeniem, a rozmowa o tym miejscu zajęła nam całą podróż do domu!

W Ważnym Miejscu najpierw zjedliśmy ciacho (pyszne brownie 🙂 ). Potem zostawiliśmy w szafce wszystkie swoje rzeczy, w tym okulary i zegarki. Na piętrze czekała już na nas przewodniczka – pani Zosia, niewidoma edukatorka Tajemnicy Ciemności. Za pierwszymi drzwiami możemy trochę przyzwyczaić się do ciemności. Potem ruszamy na zwiedzanie wielu ciekawych miejsc, których doświadczymy wszystkim zmysłami – poza wzrokiem. Nie opowiem Wam, czego nie zobaczycie, aby nie psuć Wam niespodzianki! Ale mogę obiecać, że naprawdę warto!

Podczas tej godzinnej wycieczki mamy możliwość choć w części doświadczyć świata osób niewidomych i słabo widzących. Dowiedzieć się, jak ważne stają się inne zmysły. Podobnie jak na Niewidzialnej Wystawie w pierwszych chwilach czułam się bardzo niepewnie. To uczucie niepewności towarzyszyło mi przez całą godzinę, ale poznawałam świat innymi zmysłami, dowiadywałam się jak funkcjonować, chodzić, odkrywać.

Pani Zosia – nasza przewodniczka – była przemiła 🙂 Uczyła poruszać się po ciemku, podpowiadała jak rozpoznać, z czym mamy do czynienia, odpowiadała na pytania i opowiadała o swoim życiu. Uczuliła nas też na to, aby pomagać osobom niewidomym, jeśli je spotkamy. Trochę Panią Zosię denerwowało milczenie mojego Męża 🙂 A ja tak mam na co dzień ;)! Muszę przyznać, że w ciemności komunikacja odgrywa dużo większe znaczenie!

Specjalnie dla Was pytałam od jakiego wieku dostępna jest Tajemnica Ciemności. Pani Zosia powiedziała, że dużo zależy od dziecka, bo miała kiedyś nawet rezolutną 5-latkę, ale za to niektóre starsze dzieci boją się ciemności. Warto pamiętać, że zwiedzanie trwa godzinę i że przez cały ten czas otacza nas całkowita ciemność. To Wy znacie swoje dziecko najlepiej i na pewno wyczujecie czy to już odpowiednia chwila. Ale warto wpaść – choćby na razie samemu, bez dziecka. My Bajtla weźmiemy za rok lub dwa 🙂

Kilka rady praktycznych

Adres: ul. Mikołowska 44, Katowice
Witryna: https://waznemiejsce.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/wazne.miejsce/

Z ulicy wejdziecie do kawiarni. Możecie kupić ciasto, kanapki, kawę i inne dobroci.

Na piętrze znajduje się tajemnica ciemności. Bilet można kupić online, normalny bilet kosztuje 32 zł, a ulgowy (przysługuje młodzieży uczącej się do 26 roku życia oraz seniorom powyżej 65 roku życia) 25 zł. Zwiedzanie trwa około godziny, warto pojawić się 15 minut wcześniej. Ścieżka otwarta jest 7 dni w tygodniu, od 10:00 do 19:00.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Stary park, nowy plac

9 września 2018
1.07km

Z górki na pazurki

12 stycznia 2019
1.22km

Pacynki, kukiełki, marionetki

15 października 2018
1.25km

Podziemne ekspozycje

27 listopada 2017
2.35km

Trochę wody dla ochłody

28 lipca 2018
2.43km

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Pod stopami Ojca Mateusza

18 października 2023

Kategorie