W trakcie weekendu w Łodzi wiele spacerowaliśmy. Wciągnął nas m.in. szlak turystyczny Łódź Bajkowa. I choć Bajtel nie znał wielu z przedstawionych na nim bajek bardzo wciągnęło go szukanie pomników po mieście.

Co to takiego

W Łódzkiej wytwórni filmowej Se-ma-for powstało wiele bajek dla dzieci, m.in. Uszatek, Filemon i Bonifacy czy Zaczarowany Ołówek. Teraz można zwiedzać Łódź idąc ich szlakiem – w 10 miejscach umieszczone są figury produkowanych w Se-ma-forze bajek.

Nasze wrażenia

Ogólnie uwielbiam, kiedy miasto myśli o dzieciakach i przygotowuje coś dla nich (choć oczywiście szlakiem bajek może pójść każdy 😉 ). Na stronie internetowej można znaleźć mapkę i książeczkę do zbierania pieczątek, a także porządny opis każdej z bajek – duży plus 🙂

Po zebraniu 8 pieczątek możemy odebrać w Informacji Turystycznej lub w biurze PTTK specjalną odznakę. Warto zwrócić uwagę w jakich godzinach czynne są te instytucje – my  w niedziele mogliśmy liczyć tylko na IT i to do godziny 16!

W książeczce mamy napisane gdzie możemy znaleźć dany pomnik oraz gdzie możemy przybić pieczątkę – niestety w weekend czy wieczorową porą nie wszędzie będzie się dało dostać. Na szczęście wystarczy selfik z pomnikiem i przy odbiorze odznaki możemy otrzymać pieczątki, których nie udało nam się zdobyć.

Żeby zebrać wymagane minimum 8 pieczątek trzeba się sporo nachodzić. Rozłożyliśmy to sobie na dwa dni, a pod część podjechaliśmy samochodem, bo już nam odpadały nogi 😉 W pierwszy dzień nie mieliśmy większego problemu z odnalezieniem wybranych przez nas bajek, część z nich Bajtel znał – Misia Uszatka czy Plastusia, ale o innych nawet nie słyszał i dopiero przy pomnikach miałam okazję mu o nich opowiedzieć (Zaczarowany Ołówek, Colargol).

W drugi dzień był trochę większy problem – wszystkie pomniki co prawda znaleźliśmy, ale dwa z nich (Filemon i Bonifacy oraz Trzy Misie) były “za kratami” 😉 tzn. znajdowały się na terenie zamkniętych obiektów. Na szczęście udało się nam zrobić zdjęcie.

Do dwóch pomników, znajdujących się w zupełnie innej części Łodzi, nie dotarliśmy. W IT okazało się nawet, że jednego obecnie zupełnie nie ma, z powodu remontu. Jakbyście więc szukali Maurycego i Hawranka, to możecie biedaków nie znaleźć 😉

Do Informacji Turystycznej wpadliśmy 15 minut przed zamknięciem 😉 Tu spotkał nas spory zawód, bo okazało się, że oryginalne odznaki PTTK już się skończyły 🙁 Panowie jednak sprawili, że Bajtel nawet tego nie odczuł – zamiast tego można SAMODZIELNIE zrobić własny magnes lub przypinkę. Może mieć ona wzór odznaki lub też inny – Bajtel wybrał przypinkę z Filemonem i dumny był, że mógł ją zrobić sam! No i w IT kupił sobie pamiątkę – taką bardzo na czasie 😉

Ogólnie szlak Łódź Bajkowa to doskonały pomysł! Pomniki znajdują się w różnych, wartych odwiedzenia punktach Łodzi i stanowią świetne tło dla spaceru. Super!

Kilka rad praktycznych

Adres: mapa
Witryna: https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/lodz-bajkowa/

Informacja Turystyczna znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 28. Jest czynna w tygodniu od 9 do 17, w soboty od 10 do 18, a w niedziele od 10 do 16.

PTTK znajduje się przy ulicy Wigury 12 i jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00.

Żeby odebrać odznakę musimy znaleźć 8 z 10 pomników – możemy zebrać pieczątki na wydrukowanej mapce, książeczce lub odebrać książeczkę wcześniej w PTTK. Jeśli nie uda nam się dostać pieczątki wystarczy zdjęcie z pomnikiem.

W 2022 roku dwa pomniki (Bonifacy z Filemonem oraz Trzy misie) znajdowały się na terenie zamkniętych obiektów, a jeden (Maurycy i Hawranek) był w remoncie.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Rodzinna ucieczka

3 kwietnia 2023
0.47km

Miasto na weekend – Łódź

28 sierpnia 2020
0.80km

Żywiołowo!

22 czerwca 2023
0.82km

Skąd się bierze prąd?

14 czerwca 2023
0.94km

Alicja w Krainie Świateł

17 października 2022
1.65km

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Kategorie