Polskie miasta często są naprawdę piękne i warte odwiedzenia. Jest wiele miejsc do obejrzenia. Tym razem padło na Łódź i możemy szczerze przyznać – naprawdę warto!
Łódź to Łódź 😉 Miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce. Siedziba władz województwa łódzkiego. Ośrodek akademicki, kulturalny i przemysłowy. Przed przemianami polityczno-gospodarczymi w 1989 r. centrum przemysłu włókienniczego i filmowego. Łódź jest trzecim miastem w Polsce pod względem liczby ludności i czwartym pod względem powierzchni.
Łódź to bardzo ładna miejscowość, ciekawa, z mnóstwem miejsc do odwiedzenia. Dwa dni to zdecydowanie za mało, żeby wszystko zobaczyć i myślę, że jeszcze tu wrócimy.
W tym wpisie opiszę Wam co udało nam się zobaczyć, ale powstanie też kilka wpisów dokładniej opisujących tutejsze atrakcje. Sporo pięknych miejsc można zobaczyć spacerując. W pierwszy dzień przeszliśmy około 11 km! W drugi spacerowaliśmy około 4 km, ale trochę nadreptaliśmy się wewnątrz budynków 😉
Edit 2025: W Łodzi byliśmy już kilkukrotnie i ciągle odkrywamy nowe miejsca. Dodałam do wpisu informacje o naszych kolejnych odkryciach <3
Adres: ul. Piotrkowska 😉
To reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie – ma ponad 4 km! Zobaczycie tu piękne kamienice. Jest tu mnóstwo sklepów i sklepików, kawiarni i restauracji. Tu było najbardziej tłoczno. Ulica jest szeroka i wyłączona z ruchu, jednak piesi chodzą chodnikami, a środkiem jeżdżą rowery, hulajnogi i riksze. Na ul. Piotrkowskiej (między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina) znajduje się Aleja Gwiazd – niestety częściowo zasłonięta przez stoliki.
Adres: ul. Piotrkowska 3
Będąc na ulicy Piotrkowskiej koniecznie zajrzyjcie na podwórko przy Piotrkowskiej 3. To niezwykle urokliwe, magiczne wręcz miejsce, pełne światła i słonecznych zajączków. Wszystkie ściany w podwórzu kamienicy zostały pokryte kawałkami luster, składając się w wyjątkową mozaikę.
Autorką projektu jest Joanna Rajkowska, a sam projekt nawiązuje do choroby córki autorki – Róży, u której w 2012 r. lekarze zdiagnozowali raka oczu. Więcej o projekcie możecie przeczytać tutaj.
Adres: mapa
W Łodzi znajdziecie ponad 150 murali! Zdecydowanie nie widzieliśmy wszystkich, ale co chwilę jakiś mijaliśmy. Niektóre robią ogromne wrażenie. Jeśli ktoś ma ochotę może spędzić dużo czasu wędrując z mapą ich tropem.
Adres: mapa
Witryna: https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/lodz-bajkowa/
O Bajkowym szlaku przeczytacie tutaj.
W Łódzkiej wytwórni filmowej Se-ma-for powstało wiele bajek dla dzieci, m.in. Uszatek, Filemon i Bonifacy czy Zaczarowany Ołówek. Teraz można zwiedzać Łódź idąc ich szlakiem – w 10 miejscach umieszczone są figury produkowanych w Se-ma-forze bajek. Fajna sprawa, bardzo zaangażowała Bajtla.
Adres: aleja Adama Mickiewicza 15
To tak jako dodatek do spaceru 😉 W Centrum Łodzi, na zbiegu ulic Piotrkowskiej i Mickiewicza, znajdziecie bardzo nietypowy dworzec tramwajowy. Ze względu na jego kolorystykę zaczęto go nazywać stajnią jednorożców. W 2019 roku odsłonięto więc w pobliżu pomnik jednorożca. Całość stanowi nie lada atrakcję dla spacerowiczów 🙂
Adres: al. Jozefa Piłsudskiego 61
Witryna: https://www.botaniczny.lodz.pl/palmiarnia/o-nas/
Palmiarnie znajdziecie w Parku Źródliska I. Jest ona filią Ogrodu Botanicznego i można kupić wspólne bilety do obu obiektów. Warta zobaczenia, ale nie najpiękniejsza w jakiej byliśmy. Przygotuję o niej osobny wpis.
Adres: ul. Księży Młyn
Księży Młyn to zespół urbanistyczny – największy zabytkowy kompleks fabryczny Łodzi. Powstał w drugiej połowie XIX wieku na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do miejscowego plebana – stąd też wywodzi się jego nazwa. W skład kompleksu wchodzą m.in. budynki fabryczne, osiedla mieszkaniowe, rezydencje właścicieli.
Spacer po Księżym młynie robi wrażenie. Osiedle ma niesamowity urok i swoistą magię. Budynki są zadbane i po prostu niesamowite. Dodatkowo trafiliśmy na targ staroci, rękodzieła i sztuki użytkowej – bardzo pasował do tego miejsca. Kupiliśmy Bajtlowi drewnianą układankę, nad którą wszyscy głowimy się do dziś :p
Adres: ul. Targowa 1/3
Witryna: https://www.centrumnaukiec1.pl/
Tego nie mieliśmy w planach, ale budynek i fotki w necie zrobiły na nas takie wrażenie, że postanowiliśmy podjechać pod Centrum i sprawdzić czy są tłumy. Nie było. Było praktycznie pusto! Weszliśmy więc i… przepadliśmy, bo to Centrum Nauki jest naprawdę super! O EC1 przeczytacie TUTAJ.
Przy EC1 powstała Ulica Żywiołów – przestrzeń stworzona specjalnie dla dzieci przy Centrum Nauki EC1. Są to 3 piętra i 1500 m2, na którym znajdziemy eksperymenty i aktywności ruchowe, wspierające wszechstronny rozwój dzieci. Podzielona jest na 5 stref tematycznych, związanych z żywiołami: wody, ziemi, powietrza, ognia i życia. Przeczytanie o niej TUTAJ.
To również przestrzeń przy EC1. Niesamowite miejsce pełne informacji o tworzeniu komiksów i gier komputerowych, pełne interaktywnych stanowisk i sporej dawki wiedzy. Powstanie krótki wpis, ale możecie zerknąć na rolkę na fb.
Adres: plac Zwycięstwa 1
Witryna: https://kinomuzeum.pl/
Bardzo ciekawe muzeum opowiadające historię filmu, łódzkich instytucji filmowych, a także niewielką, ale najfajniejszą dla dzieci wystawę znanych i lubianych bohaterów animowanych filmów dla dzieci. Przygotuję osobny wpis.
Adres: Park im. marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Konstantynowska 3/5
Świetny plac zabaw z wieżami, zjeżdżalniami, super torem przeszkód, atrakcjami dla najmłodszych czy przyrządami do kalenistyki. Do tego jeszcze dwa pumptracki.
Hopa Lupa to największy park rozrywki pod dachem w Europie. Na powierzchni ponad 20 000 m2 mieszczą się m.in. ogromny park trampolin, park linowy, tory przeszkód, karuzele, automaty do gier, tor gokartowy czy zjeżdżalnie. My zdecydowaliśmy się na odwiedziny strefy City – z Frelką i Party – z Bajtlem. Było fantastycznie! Więcej przeczytacie we wpisie TUTAJ.
Przy okazji spacerów odwiedziliśmy trochę parków, a w nich placów zabaw, a także wiele urokliwych zakątków i pięknych budynków.
Adres: ul. Piotrkowska 282
Witryna: https://cmwl.pl/public/informacje/skansen,19#
Mieliśmy go w planach, bo uwielbiamy skanseny, ale niestety jest obecnie zamknięty ze względu na realizowaną przez Muzeum inwestycją od 7 stycznia 2018 r. Widzieliśmy skansen z zewnątrz – robi wrażenie!
Adres: ul. Piotrkowska 282
Witryna: https://cmwl.pl/public/
Ogólnie nie planowaliśmy zwiedzać zamkniętych obiektów. Potem zmieniliśmy plany, ale okazało się, że muzeum czynne jest w dziwnych godzinach (Poniedziałek – Środa: nieczynne Czwartek – Niedziela: 12.00-14.30 i 15.00-18.00), a dodatkowo z przyczyn technicznych wystawa “Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX w. Prezentacja maszyn w ruchu” jest nieczynna do odwołania
Adres: ul. Krzemieniecka 36/38
Witryna: https://www.botaniczny.lodz.pl/
Najzwyczajniej w świecie – nie zdążyliśmy!
Ogród zajmuje powierzchnię 67 ha, leży w dzielnicy Polesie, niedaleko ZOO, Aquaparku i parku im. marszałka Józefa Piłsudskiego.
Adres: plac Wolności
Witryna: https://muzeum-lodz.pl/siedziby/muzem-kanalu-detka/
Kusiło! Ale niestety zamknięte do odwołania 🙁 Bajtel był zawiedziony!
Adres: Łódź 😀
Witryna: https://uml.lodz.pl/
Jeśli chodzi o nocleg to bez problemu zarezerwowaliśmy hotel dzień wcześniej. Łódź to duże miasto, baza noclegowa jest spora. My zdecydowaliśmy się na Qubus, z którego byliśmy w stanie pójść na spacer na Piotrkowską (to był długi spacer 😉 ), choć było dość daleko.
W weekend można parkować za darmo wzdłuż ulic, nie było problemu z poruszaniem się samochodem (korzystaliśmy z tego w niedzielę).
Na ulicy Piotrkowskiej jest sporo ludzi, w parku Piłsudskiego też było ich dużo, w pozostałych miejscach było dosyć luźno. Na Piotrkowskiej znajdziecie mnóstwo knajpek, kawiarni czy lodziarni.