Przy okazji naszego weekendowego wypadu do Łodzi naszą uwagę zwrócił budynek, w którym znajduje się Centrum Nauki EC1. Choć nie mieliśmy go w planach (był rok 2020, szalała pandemia i nastawiliśmy się raczej na atrakcje zewnętrzne) – zaczęliśmy się interesować tym miejscem. Zapowiadało się bardzo ciekawie, więc postanowiliśmy odwiedzić je, jeśli nie będzie tłumów. Nie było – a Centrum okazało się rewelacyjne!

Co to takiego

Centrum Nauki i Techniki EC1 znajduje się w zrewitalizowanej Elektrowni Łódzkiej. Zostało otwarte w 2018 roku. Na ponad 8 tys. m2 czeka 150 eksponatów, m.in. z zakresu: akustyki, elektromagnetyzmu, magnetyzmu, mechaniki płynów, optyki, przewodnictwa cieplnego, radioaktywności.

Nasze wrażenia

To co podobało mi się najbardziej to mocny akcent tematyczny tego miejsca. Budynek należał do elektrowni i to właśnie prąd i energia to główna tematyka tego centrum. Wykorzystana do tego została historyczna infrastruktura tego obiektu i zrobiło to na mnie duże wrażenie. Można było nawet zajrzeć do kotła! Dla zwiedzających przygotowane są eksponaty, dzięki którym mogą poczuć się trochę tak, jakby pracowali w elektrowni. Duża dawka wiedzy przekazana w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób.

Poza ‘ścieżką energetyczną’ w EC1 znajdują się jeszcze ‘ścieżka historii cywilizacji i nauki’ oraz ‘ścieżka „Mikroświat – Makroświat”’, na których również znajdziemy ciekawe eksponaty. Bajtel świetnie się bawił badając działanie maszyn prostych czy poznając ciekawostki o świetle, temperaturze czy ruchu.

Dodatkową atrakcją jest możliwość wyjścia na taras widokowy i obejrzenia panoramy Łodzi.

Mimo wizyt w wielu Centrach Nauki – tu również bardzo nam się podobało. Duży plus za mocno określoną tematykę i wykorzystanie infrastruktury budynku – dzięki temu jest bardzo klimatycznie. Sam budynek również robi świetne wrażenie, całość jest naprawdę dobrze zrewitalizowana.

Po naszej wizycie otwarte zostało jeszcze rewelacyjne miejsce dla dzieci – Ulica Żywiołów.

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Targowa 1/3, Łódź
Witryna: https://centrumnaukiec1.pl/

Centrum jest czynne od wtorku do piątku zapraszamy w godzinach  10:00 – 18:00 oraz w weekendy w godzinach 11:00 – 19:00.

Bilet normalny kosztuje 23 zł w tygodniu oraz 29 zł w weekend. Ulgowy bilet to koszt odpowiednio 17 i 22 zł. Są również bilety rodzinne w różnej konfiguracji. Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj.

Na terenie centrum znajduje się też kino sferyczne oraz planetarium (czasowo nieczynne).

Na terenie Centrum Nauki i Techniki EC1 nie ma obecnie miejsca, w którym można zjeść (wcześniej znajdowała się tu kawiarnia Roz/dzielnia). Jednak jeśli złapie Was głód możecie skorzystać z okolicznych restauracji czy kawiarni.  Posiadając na nadgarstku opaskę Centrum Nauki i Techniki EC1 można wyjść z terenu ekspozycji i potem – do końca dnia – na nią wrócić.

W EC1 są oczywiście dostępne toalety.

W EC1 jest też sklepik z książkami i gadżetami naukowymi (Skleπk).

Szczegółowe informacje dotyczące tego, jak dojechać do centrum znajdziecie tutaj. My zaparkowaliśmy przy ulicy i nie było z tym żadnego problemu.

EC1 odwiedziliśmy w sierpniową niedzielę (2020 rok) i było praktycznie pusto.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Żywiołowo!

22 czerwca 2023
0.15km

Szlakiem bajkowych postaci

30 września 2020
0.94km

Alicja w Krainie Świateł

17 października 2022
1.00km

Rodzinna ucieczka

3 kwietnia 2023
1.20km

Miasto na weekend – Łódź

28 sierpnia 2020
1.37km

Ostatnio

Kategorie