W czasie naszej drugiej wizyty w Poznaniu odwiedziliśmy kilka nowych miejsc. Na naszej liście znalazło się między innymi Centrum Szyfrów Enigma. To niesamowite miejsce, w którym dowiemy się jak nasi polscy matematycy złamali szyfry Enigmy, a także poznamy różne rodzaje utajniania wiadomości – a wszystko to na interaktywnej wystawie, która wciągnie zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Co to takiego

Centrum Szyfrów Enigma to multimedialna, interaktywna ekspozycja przedstawiająca historię złamania szyfrów maszyny Enigma przez polskich kryptologów, a także historię utajniania informacji na przestrzeni dziejów.

Nasze wrażenia

Centrum Szyfrów Enigma niesie ogromny ładunek wiedzy – z dzieciakami nie ogarniecie wszystkiego 😉 To nie znaczy, że nie warto się tu z nimi wybrać. Szyfry są często przedstawione zarówno w klasycznej, jak i w cyfrowej formie – w tej drugiej Bajtlowi łatwiej było zrozumieć dany szyfr. Choć im dalej w wystawę tym ciężej było mu zrozumieć o co chodzi. Najbardziej podobały mu się proste do zrozumienia sposoby szyfrowania czy utajniania wiadomości – np. atrament sympatyczny czy odczytywanie wiadomości za pomocą specjalnej nakładki z dziurkami lub o odpowiednim kolorze. Proste szyfry przesuwne też mu się podobały – ale to już raczej w wersji gry na monitorze. Przepadł też w sali, gdzie można było zagrać w stare gry komputerowe 🙂

W CSE mamy też sporą dawkę wiedzy i historii, ale nie będę ukrywać że Bajtel za wiele z tego nie wyniósł, a i nam było się ciężko na tym z dzieciakami skupić. Jednak coś tam na pewno w głowach zostało 🙂 Bajtel powiedział, że cała wystawa była dla niego dość trudna i części szyfrów nie rozumiał – nie dziwię się, bo i mnie niektóre przerastały mimo obszernego tłumaczenia 🙂 Jednak warto odwiedzić to miejsce

Byłam pod ogromnym wrażeniem dostosowania Centrum do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W filmach mamy tłumaczy na język migowy, była rewelacyjnie przygotowana mapa dla osób niewidomych i niedowidzących, jest tu również pokój wyciszenia.

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. Św. Marcin 78, Poznań
Witryna: https://csenigma.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/CentrumSzyfrowEnigma

CSE czynne jest od wtorku do piątku od 9 do 18 oraz w weekendy od 10 do 19.

Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 15 zł, rodzinny 40 zł. Szczegółowe informacje na temat cen i zniżek znajdziecie TUTAJ.

Czas zwiedzania to około 2 godziny. W cenie biletu otrzymujemy audioprzewodnik, który oprowadzi nas po ekspozycji. Poza polską wersją językową dostępna jest również angielska, niemiecka, rosyjska oraz ukraińska.

Na terenie Centrum nie ma sklepu z artykułami spożywczymi, ani gastronomii. Znajduje się tu sklep z pamiątkami.

Dostępna jest szatnia z szafeczkami – nie ma potrzeby posiadania bilonu, co bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło – szafki są na szyfr.

Z perspektywy Frelki

Centrum Szyfrów Engima jest dostosowane do osób niepełnosprawnych oraz do wózków dziecięcych. Znajduje się tu również pokój wyciszenia, który może służyć zarówno rodzicom niemowlaków, jak i osobom ze specjalnymi potrzebami, które potrzebują przerwy w zwiedzaniu. Jest tu fotel, w którym spokojnie można nakarmić dziecko, przewijak, umywalka, a nawet woda mineralna.Napisane przez: Anuszka