W województwie śląskim zaczęły się ferie! Nie trzeba wyjeżdżać na zimowisko, żeby się dobrze bawić! Zastanawiacie się gdzie się wybrać z dzieciakami? Przed Wami 10 sposobów na zimowe ferie w mieście!

Czas się wyszaleć!

Na początek coś, co na pewno też przyszło Wam do głowy 😉 Nie ma to jak porządnie się wyszaleć, ale zimą ciężko o wypad na plac zabaw. A jak szaleć to szaleć – warto odwiedzić Nibylandię, największą w okolicy salę zabaw. Konstrukcja na dużej sali ma aż 6 pięter i ciągnie się aż po sufit! Znajdziecie tu też małą salkę dla młodszych dzieci. Rodzice z kolei mogą napić się smacznej kawy 🙂 Inną świetną salą jest Guliwer, również w Katowicach. Są tu pokoje tematyczne, a także mnóstwo świetnych klocków oraz super konstrukcja!

Nibylandia

Guliwer

W tropikalnym klimacie

Na zewnątrz śnieg raz jest, raz go nie ma, a do wiosny jeszcze daleko.  Jeśli macie ochotę pójść w miejsce, gdzie zimową kurtkę będziecie mogli rzucić daleko w kąt (albo po prostu odstawić na wieszak), palmiarnia będzie idealnym wyborem. Do zwiedzania udostępnionych jest 5 pawilonów: roślin użytkowych, tropiku, historyczny, sukulentów oraz akwarystyczny. Razem rośnie tu ponad 5600 roślin, a najstarsze okazy mają ponad 150 lat. Poza roślinami zobaczymy także terraria, akwaria i klatki z gadami, żółwiami czy papugami.

Mniejszym, ale też wartym odwiedzenia miejscem jest Egzotarium w Sosnowcu. Znajdziemy tu piękne okazy roślin z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Zobaczyć tu można palmy, opuncje, aloesy, kaktusy. W innej części egzotarium znajdziemy zwierzęta.

Palmiarnia w Gliwicach

Egzotarium

W wodzie

Gdy na dworze mróz nie ciągnie nas do wody. Jednak warto się przełamać i przejść się do aquaparku. Na Śląsku jest ich sporo, m.in. w Rudzie ŚląskiejTarnowskich Górach, ŻorachDąbrowie Górniczej czy w Tychach, ale w te ferie musimy obejść się smakiem 😉

My możemy polecić Wam Aquadrom w Rudzie Śląskiej. Jest tu świetny brodzik dla dzieci z dwiema fajnymi zjeżdżalniami, do tego dużo innych atrakcji, takich jak: mokry bąbel, rwąca rzeka czy basen z falą. Jest tutaj wygodna szatnia (z rodzinnymi przebieralniami), a w kompleksie jest ciepło i nie marznie się przechodząc między basenami.

Park Wodny w Tychach też jest całkiem fajny, choć latem jest tu dla dzieciaków zdecydowanie więcej do roboty. Ale i tutaj mamy brodzik, małą zjeżdżalnię, a do tego żółtą łódź podwodną. Mamy też rwącą rzekę, wiszący most i miejsce do skakania.

Polecamy też Nemo w Dąbrowie Górniczej – głównie za to, że z dużych zjeżdżalni można zjeżdżać razem z dziećmi. Bajtel to uwielbia!

Aquadrom w Rudzie Śląskiej

Wodny Park Tychy

Pod ziemią

Wybór nie oczywisty, ale skoro mieszkamy na Śląsku – warto wybrać się do kopalni. W Tarnowskich Górach możemy zobaczyć Zabytkową Kopalnię Srebra, która w zeszłym roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Zabrzu z kolei odwiedzić możemy Kopalnię Królowa Luiza. Obie warte odwiedzenia. Gdybym miała wybierać – zimą zdecydowałabym się na Tarnowskie Góry, bo Królową Luizę warto odwiedzić w ciepły dzień, aby skorzystać z Parku 12C, znajdującego się na zewnątrz. W Tarnowskich Górach jest co prawda skansen maszyn parowych – również na zewnątrz, ale zima nie powinna przeszkadzać w jego odwiedzeniu 🙂

Zabytkowa Kopalnia Srebra

Podziemia Kopalni Królowa Luiza

Czas na lokalny patriotyzm

Jeśli ciekawią Was dzieje Górnego Śląska, to polecam wystawę Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni wieków w Muzeum Śląskim. Jest to opowieść o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do przełomu ustrojowego 1989 roku. Na początku jest kilka stoisk interaktywnych, a sama wystawa też jest bardzo ciekawa – możemy zobaczyć Cieszyńską Rotundę (tę samą, która znajduje się na 20 zł banknocie 😉 ), dawne mieszkania czy Fiata 126 p.

Muzeum Śląskie

Strażak? A może maszynista?

Wasze dziecko chce zostać strażakiem? A może kocha pociągi? I dla jednych i dla drugich znajdzie się na Śląsku coś ciekawego 🙂 Dla tych pierwszych polecam Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Tych drugich zachęcam do odwiedzenia Kolejkowa. Tak naprawdę najlepiej jednak odwiedzić obydwa!

Kolejkowo

Centralne Muzeum Pożarnictwa

Na ślizgawce

Dobrym zajęciem w ferie są oczywiście łyżwy! W większych miastach znajdziecie lodowiska zewnętrzne, otwarte zimą. Warto jednak sprawdzić czy funkcjonują – pogoda im bowiem nie sprzyja. Zostają jeszcze lodowiska zamknięte – ich też jest pod dostatkiem. Znajdziecie je m.in. w Katowicach (również w Spodku), Tychach, Gliwicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej.

Fajną alternatywą dla łyżew są… wrotki! W Katowicach Wrotka zaprasza na parkiet i kawę 😉 W weekend od 10 do 13 poranki dla dzieci.

Mały widz

Kino jest dosyć oczywistym wyborem 🙂 Jest dostępne praktycznie w każdym dużym mieście, a czasem i w małym 😉 W tej chwili leci m.in. Lego Przygoda, Asteriks i Obeliks, Mia i biały lew czy Ralph Demolka. Do tego w Multikinie w weekendy na porankach możemy zobaczyć film średniometrażowy z bohaterami Psiego Patrolu – Kosmopieski. Poranki kinowe również w Heliosie. Do tego do Centrum Handlowego Libero już w najbliższy weekend (16.02) wpadną bohaterowie filmu Hotel Transylwania 3. Dodatkowo na kinowe ferie zaprasza nas Kino Kosmos w Katowicach oraz kino Amok w Gliwicach.

Mniej oczywisty jest Teatr – Bajtel uwielbia spektakle dla dzieci! Można odwiedzić np. Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Ateneum oraz Teatr Gry i Ludzie w Katowicach. Czasem jednak można zobaczyć przedstawienie w mniej oczywistych miejscach – warto zerknąć na wydarzenia w lokalnych Domach Kultury czy Bibliotekach, bo tam często dzieciaki mają możliwość obejrzenia spektaklu.

Śląski Teatr Lalki i Aktora – Ateneum

Wesołe Miasteczko zimą?

Tak! Legendia w tym roku nie odpuszcza również zimą i jest otwarta przez całe ferie! W dniach od 9 do 24 lutego park jest otwarty w ramach akcji Winter Legendia. Bilet wstępu kosztuje 19 zł za jeden dzień, a dla dzieci do 3 roku życia za 1 zł. Do wyboru są atrakcje takie jak: Magical Postal Service, Air Baloons, Sailor Academy, Electric Ring, Magical Lake Expedition, Royal Ballroom, Circus Tea Cups, otwarta jest również Jama Bazyliszka, w tym rura park oraz bistro z gorącą czekoladą czy herbatą zimową. Działa również diabelski młyn Legendia Flower. Dodatkową atrakcją jest bonfire place, czyli ognisko przy którym można zrobić pyszne pianki marshmallow oraz ogrzać się z grzanym winem w ręku. Więcej info tutaj.

Na dalszą wyprawę

Na koniec oczywiście mój ukochany Świat Techniki w Ostrawie. Trochę dalej niż reszta atrakcji, ale na weekendowy wypad – idealny! To cudowne miejsce i najlepsze według mnie centrum nauki.

Dla najmłodszych doskonały Świat Dzieci, w którym będą mogły zamienić się w lekarza, sklepikarza czy budowlańca. W  Świecie Cywilizacji zobaczymy jak wygląda zwyczajny dzień w różnych częściach globu. Dzięki wystawie w Świecie Przyrody będziemy mogli lepiej rozumieć otaczający ich świat. W  Świecie Nauki i Odkryć poznamy lepiej struktury otaczającego nas świata i technologie, z którymi się spotykamy. Do tego jeszcze Mały Świat Techniki, w osobnym budynku, gdzie zobaczymy wynalazki techniki, od powstania silnika parowego aż do współczesności. To wycieczka na cały dzień – pełen wrażeń!

Świat Techniki

Mały Świat Techniki

Zima w mieście

W wielu miastach organizowanych jest mnóstwo wydarzeń z okazji ferii. Warto się dobrze rozejrzeć.

I tak na przykład w Tychach Centrum Handlowe Gemini Park organizuje bezpłatne warsztaty dla dzieci. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci na spotkania ze sztuką. W MDK1 odbywają się twórcze zajęcia, a w MDK2 artystyczne oraz ruchowe. Więcej pomysłów na ferie w Tychach znajdziecie tutaj.

Sporo wydarzeń dla mieszkańców Katowic przygotowała Biblioteka Miejska, a także placówki MDK Szopienice – Giszowiec, MDK TysiąclecieMDK Południe, MDK Bogucice – Zaowodzie czy MDK Koszutka.

W Gliwicach mamy propozycje od Muzeum oraz Areny. W Chorzowie zaprasza Stadion Śląski, a w weekend (16.02) możemy wziąć udział w Grze Miejskiej.

Ciekawe akcje są również w Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Mikołowie, Zabrzu.

Na pewno znajdziecie świetne propozycje również w innych miastach!

 

 

W zeszłym roku proponowałam Wam też Planetarium – niestety w tym roku jest zamknięte. Czekamy na jego ponowne otwarcie, prawdopodobnie w 2020 roku.

Planetarium Śląskie
Planetarium ŚląskieNapisane przez: Anuszka

W pobliżu

Brak miejsc

Ostatnio

Baw się i bujaj się!

14 listopada 2023

Na naukowy spacer

18 października 2023

Pod stopami Ojca Mateusza

18 października 2023

Kategorie