W powietrzu czuć już wiosnę! Daje to szansę na długie, przyjemne spacery. Zdecydowałam się więc na pierwszy wpis „zewnętrzny”. Chociaż miejsce, do którego Was zapraszam jest piękne o każdej porze roku! Jeśli lubicie spacery i piękno ogrodów – to mam dla Was idealne miejsce – Ogrody Kapias.

Co to takiego

To znajdujące się przy Centrum Ogrodniczym Ogrody do zwiedzania. Mieszczą się w Goczałkowicach Zdroju. Założone zostały w 1979 roku – obecna część, założona w 2008 roku, zajmuje 4ha. Dzielą się na mnóstwo tematycznych ogrodów, pełne są ławeczek, altanek, zacisznych miejsc i przede wszystkim – cudownych kwiatów, krzewów i drzew.

Nasze wrażenia

Piszę dla Was tego posta – i już mnie nosi, żeby odwiedzić znów Kapias. To dla mnie cudowne miejsce do odpoczynku i zregenerowania sił. Bajtel biega i odkrywa coraz to nową ścieżkę, a ja mogę napawać się pięknem przyrody.

To świetne miejsce zarówno na spacer z dzieckiem w wózku, jak i z biegającym smykiem. Jest tu pięknie o każdej porze roku, co gwarantują odpowiednio zasadzone rośliny. Znajdziemy tu ogrody tematyczne oraz ogrody dedykowane każdej z pór roku. Właściciele bardzo dbają o zwiedzających, organizują dni otwarte, nocne zwiedzanie czy przedświąteczne kiermasze.

Jak na razie byliśmy z Bajtlem w Kapias dwukrotnie – jesienią i latem. Bardzo nam się podobało. Wszystko jest bardzo zadbane, każdej porze roku towarzyszą inne dekoracje. Jeśli ktoś ma ogród – może się tu zainspirować. Jeśli nie – to jest to ogród, który może odwiedzać 😉

Przy wejściu jest fajna restauracja, a latem dodatkowo otwarta część z lodami. Jest smacznie i przyjemnie, dla dzieciaków jest kącik z zabawkami. W ogrodach jest plac zabaw z domkiem na drzewie, Bajtel bardzo go polubił! Ale to nie jedyne miejsce, w którym Bajtel przebywał z przyjemnością. W ogrodach jest mnóstwo ciekawych miejsc – igloo, labirynt, domek, tarasy widokowe czy szklarnia z kaktusami. Ogrody są piękne i ciekawe – i dla rodzica i dla dziecka!

Edit z 2020 roku:

Nadal bardzo lubimy to miejsce i staramy się je odwiedzać. Jest tu naprawdę pięknie, a ogrody stale się rozwijają. Mają też charakterystyczne dla danej pory roku ozdoby. Bajtel lubi tu chodzić, podobają mu się ścieżki, w dalszym ciągu uwielbia labirynt 😉 Trochę tegorocznych zdjęć poniżej.

Kilka rad praktycznych

Adres: ul. św. Anny 4, Goczałkowice Zdrój
Witryna: http://www.kapias.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/OgrodyKapias

Wstęp do ogrodów jest bezpłatny (Tak! Bezpłatny!) Ogród czynny jest przez cały rok. Przed wejściem znajduje się spory, również bezpłatny parking.

Przed Centrum Ogrodniczym znajduje się kojec dla psa (do ogrodów nie wolno wprowadzać zwierząt). W ogrodach dostępne są trzy toalety. Jak wspominałam – przed wejściem znajduje się restauracja, w której można zjeść dobry obiad lub pyszną kawę i ciacho. Jest też fajny plac zabaw dla dzieci. Stara część w całości dostosowana jest pod wózki, w nowszej jedynie w kilku miejscach są schody, ale zdecydowana większość terenu jest dostępna dla rodziców z wózkami czy osób niepełnosprawnych. Zwiedzanie całości zajmuje około 2-2,5 godziny, choć można tu spędzić cały dzień 🙂

Kapias robi wszystko, żeby gościom było miło i wygodnie. Dostępna jest nawet aplikacja na smartfony, która pozwala lepiej poznać ogród. Na tabliczkach z nazwą zakątku znajdują się kody QR, za pomocą aplikacji można zeskanować kod i przejść na stronę z opisem danego zakątka. Strona internetowa cały czas wzbogaca się o nowe treści, można z niej dowiedzieć się jakie atrakcje czekają na gości w najbliższym czasie oraz jak zmienia się ogród – galeria liczy ponad 10000 zdjęć i ciągle rośnie.

Edit z 2020: Stara część ogrodów to już, niestety, his­to­ria – w marcu 2019 roku Stary Ogród został zniszc­zony przez nawałnicę i nie będzie już odbu­dowany. Prace kontynuowane będą na tere­nie Nowych Ogrodów.Napisane przez: Anuszka

W pobliżu

Rycerze i białogłowy

10 sierpnia 2017
1.67km

Nad śląskim morzem

5 kwietnia 2021
1.70km

Spacer (nie tylko) jesienną porą

15 listopada 2019
2.03km

Tylko tego tutaj brakowało!

30 października 2021
3.41km

Historia w drewnie zapisana

23 lipca 2020
3.54km

Ostatnio

Kategorie